هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 21:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 6 تير 1399 ساعت 09:51
جمعه 6 تير 1399 09:48 ساعت
2020-6-26 09:51:31
شناسه خبر : 337461
صدای انفجار مهیب در شرق تهران همراه با نور نارنجی در اولین ساعات روز جمعه ششم تیر رخ داد. این نور عجیب و صدای مهیب بازار گمانه‌زنی‌ها را داغ کرد تا زمانی که علت انفجار اعلام شد.
صدای انفجار مهیب در شرق تهران همراه با نور نارنجی در اولین ساعات روز جمعه ششم تیر رخ داد. این نور عجیب و صدای مهیب بازار گمانه‌زنی‌ها را داغ کرد تا زمانی که علت انفجار اعلام شد.
گروه اجتماعی-رجانیوز: نور نارنجی در شرق تهران با صدای انفجار ساعاتی قبل خبرساز شد. گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با انفجار و تصاویر نور نارنجی که از شرق تهران به وضوح دیده می‌شد، مطرح شد؛ تا اینکه سخنگوی وزارت دفاع، علت صدای انفجار و مشاهده نور نارنجی را انفجار مخزن گاز در منطقه پارچین عنوان کرد و گفت که آتش این انفجار را آتش نشانی خاموش کرد.
 
اولین واکنش به تصاویر نور نارنجی که از زمین تا آسمان بالا می‌رفت این بود که موضوع در دست بررسی است و جزئیات آن اعلام خواهد شد.
 
ساعتی بعد، عبدی، سخنگوی وزارت دفاع درباره دیده شدن نور در اطراف شرق تهران و صدای انفجار چنین توضیح داد:  «ساعت حدود یازده و نیم تا ۱۲ شب یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین دچار انفجار می‌شود که بلافاصله اتش حاصل این انفجار توسط اتش نشانی مهار شد و این حادثه تلفاتی نداشته است.»
 
عبدی اطمینان داد که موضوع  انفجار توسط همکارانشان دقیق‌تر بررسی و اطلاع‌رسانی می‌شود. گفته شد که این حادثه تلفات جانی نداشته است.
 
منشاء انفجار شرق تهران و نور نارنجی کجا بود؟
بامداد جمعه، ششم شهریور کاربران شبکه‌های اجتماعی پس مشاهده نور شدید در شرق تهران شروع به گمانه‌زنی و اظهار نظر کردند. نور نارنجی پرسش برانگیز که در بسیاری از نقاط تهران دیده شد، خواب را از شهروندان پراند. صدای انفجار عظیم را اما عده‌ای شنیدند و علی نشنیدند. خبرگزاری مهر نوشت: "این صدا در پردیس، بومهن و مناطق اطراف به وضوح شنیده شد."
 
اعلام انفجار مخزن گاز در پارچین هم نتوانست آتش نظریه‌های مختلف را کاملاً خاموش کند و این بازار همچنان رونق دارد. 
 
پارچین کجاست؟
پارچین نام شهرک و منطقه‌ای است در جنوب شرقی شهر تهران که در شمال شرقی شهرستان پاکدشت قرار دارد. بخشی از تأسیسات هسته‌ای ایران در این شهرک قرار دارد. کارخانه‌های صنایع دفاع در پارچین از سال ۱۳۱۱ فعالیت داشته‌اند و امروزه حدود ۵۰۰ واحد مسکونی سازمانی و همچنین شهرک‌های اقماری دارد. بزرگراه پارچین که از شمال شرقی تهران آغاز می‌شود، از منطقه پارک‌های ملی خجیر و سرخه‌حصار می‌گذرد.
 
تمرکز صنایع مهم دفاعی کشور در این مجموعه به همراه نگهداری ذخایر موشکی و دیگر مهمات متعارف، این سایت را به یکی از تاسیسات قابل توجه دفاعی تبدیل کرده و غربی‌ها نیز آن را جزء تاسیسات راهبردی نظامی تلقی می‌کنند.