هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 مهر 1401
ساعت 01:04
به روز شده در :

یادداشت فرهنگ

نادرزمان ما
دکتر کامران باقری لنکرانی
فرهنگ جامعه عامل پیشرفت
محمد فرزاد میرزایی قلعه

طنز

پربحث‌ها

نیم‌نگاهی به سیر تحول حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌ها:
سینمای جشنواره‌ای؛ میراث شهبانو درجهت پروپاگاندای ضدایرانی غرب
واکنش وزیر ارشاد به کشف حجاب چند بازیگر:
دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره حاکمیت قانون است/ هنرمندانی که قانون را رعایت نکنند خودشان انتخاب کردند که همکار ما نباشند
فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کشف حجاب چند بازیگر زن سینمای ایران گفت:دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره حاکمیت قانون است؛ چتر دولت و نظام همه اهالی فرهنگ و هنر را در بر می‌گیرد مگر کسانی که خودشان مصر هستند که زیر این چتر نباشند
ویژه‌خواری و رانت‌بازی در لباس روشنفکری/ تولید کتاب یا دلالی کاغذ؟
وضعیت تخصیص‌ کاغذ در ابتدای دولت مردمی به حدی ناامیدکننده بود که وزارت ارشاد به این موضوع ورود پیدا کرد و بر آن شد تا با «رانت‌خواری» و «ویژه‌خواری» در چند سال گذشته به طور جدی مقابله کند.
نیم‌نگاهی به سیر تحول حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌ها:
سینمای جشنواره‌ای؛ میراث شهبانو درجهت پروپاگاندای ضدایرانی غرب
برگزاری جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ و نمایش دو فیلم «برادران لیلا» و «عنکبوت مقدس» در آن و همچنین برگزاری جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ و نمایش فیلم‌های «شب داخلی دیوار»، «خرس نیست»، «جنگ جهانی سوم» و «بی رویا» در این جشنواره، دوباره بحث «سینمای جشنواره‌ای» به یکی...
خودتحقیری سینماگران وطنی اینبار در ونیز/ حماسه یا درام؛ کدام واقعیت زندگی مردم ایران است؟
کم نیستند امثال جلیلوند در سینمای ایران‌؛ جماعتی که سر در آخور حکومت دارند و همزمان از هر تریبونی که بدست می‌آورند، به تخریب و سیاه‌نمایی علیه مردم و کشور می‌پردازند. آنها که از پول بیت‌المال ارتزاق می‌کنند درد و رنج مردم را دستمایه رسیدن به نخل‌های...
خودتحقیری سینماگران وطنی اینبار در ونیز/ حماسه یا درام؛ کدام واقعیت زندگی مردم ایران است؟
کم نیستند امثال جلیلوند در سینمای ایران‌؛ جماعتی که سر در آخور حکومت دارند و همزمان از هر تریبونی که بدست می‌آورند، به تخریب و سیاه‌نمایی علیه مردم و کشور می‌پردازند. آنها که از پول بیت‌المال ارتزاق می‌کنند درد و رنج مردم را دستمایه رسیدن به نخل‌های...
نگاهی به تازه‌ترین اثر سینمایی نرگس آبیار؛
ابلق؛ محافظه‌کار، مصلحت‌اندیش و ضد زن/ اثری در ستایش سکوت
«ابلق» فیلمی است در باب تعرض به زنان اما در آن نه طرح مسئله به درستی انجام می‌گیرد؛ نه جامعه هدف به خوبی ساخته می‌شود و نه راه حل درستی ارائه می‌شود. فیلم نمی‌تواند برای زنان قربانی الهام‌بخش باشد و در نهایت قهرمان خود را قربانی مصلحت‌ها می‌کند!
گزارش رجانیوز پیرامون الزام جدید فیفا؛
قضاوت داوران زن در فوتبال مردان؛ بهانه‌ای تازه برای حقنه‌ی فرهنگی/ فیفا و نهادهای بین المللی ورزشی با تحمیل نظرات خود، چه هدفی را دنبال می‌کنند؟
روز گذشته خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران، طی یک مصاحبه از الزام فیفا برای قضاوت داوران زن در فوتبال مردان خبر داد. این امر موید بهانه‌ی جدید فیفا بوده که از طریق آن، با الزام و اجبار، قصد تحمیل نظرات منبعث شده‌ی خود از فرهنگ غربی را دارد.
نگاهی به تازه‌ترین اثر سینمایی برزو نیک‌نژاد؛
دوزیست؛ ریاکار، دغل‌باز و دروغگو/ بازنمایی تنفرآمیز از جامعه ایرانی
برزو نیک‌نژاد در «دوزیست»، جامعه‌ای ریاکار، دغل‌باز و دروغگو را بازنمایی می‌کند. در دنیای دوزیست خانواده متلاشی شده است و وجود خارجی ندارد. رفاقت در آن معنایی ندارد و آدم‌ها تنها به دنبال منفعت خودشان هستند.
پس از حضور زنان ایرانی در استادیوم آزادی صورت گرفت؛
تلاش رسانه‌های ضدانقلاب برای تحریف یک حضور پرشور/ رسانه‌های ضدانقلاب: حضور بانوان در استادیوم نتیجه فشارهای بین‌المللی بود!
پس از حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای یک بازی لیگ برتری، بازبینی این امر و روایت‌های متفاوت پیرامون آن، به مثابه یک نیاز و مسئله‌ای سطحی یا بنیادین حائز اهمیت است.
نگاهی به اولین تجربه سریال‌سازی محمد کارت؛
یاغی‌ای که به شنای پروانه نرسید!/ چرا مردم با «جاوید» همذات‌پنداری می‌کنند؟
کارت در اولین تجربه سریال‌سازی خود نه‌تنها نتوانست انتظارات مخاطبین را برآورده کند بلکه این فرضیه که «شنای روانه» تنها یک اتفاق در سینمای ایران بود و قرار نیست دوباره تکرار شود را تقویت کرد.
اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد:
پرداخت مالیات توسط سلبریتی‌ها الزامی است/ نگاه‌های جنایی و حزبی را در سیاست‌ها دخیل نخواهیم کرد/ فشار رسانه‌ای بر ما تاثیری نخواهد داشت
دولت قبل می‌گفت نباید مردم را به زور به بهشت ببریم اما در نظام اسلامی موظف هستیم زمینه سعادت مردم را فراهم کنیم. قانون می‌گوید هیچ فیلمی بدون اکران در داخل، اجازه حضور در جشنواره‌های خارجی را ندارد، دولت قبل خودش را مدیون سلبریتی ها می‌دانست.
گزارش رجانیوز از باید و نبایدها و آخرین خبرها پیرامون راهپیمایی اربعین؛
شرط واکسیناسیون برای ثبت‌نام اربعین حذف شد/ آمادگی شش مرز زمینی برای سفر اربعین/ ممنوعیت فروش چارتری بلیت‌های پرواز اربعین/ ارائه اینترنت رایگان در مسیر نجف به کربلا
پیش بینی می‌‎شود که جمعیت امسال مردم ایران در سفر پیاده روی اربعین حسینی به پنج میلیون نفر برسد. با تصمیم ستاد مرکزی اربعین، شرط واکسیناسیون برای ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح حذف شد. ثبت نام اربعین تا ۲۳ شهریورماه، ۳ روز قبل از اربعین حسینی، در سام...
گزارش رجانیوز از اظهارات جنجالی و توهین‌آمیز علی کریمی پیرامون محرم؛
عرض اندام مجازی برای فرار از بند فراموشی/ نقش خودعالم پندارهای انگلیسی در تشدید دوگانه سازی‌ها چیست؟
همواره قشری از طبقه متوسط که دچار یک خودبیگانگی هویتی شده، در ایام محرم به مبتذل‌ترین شکل ممکن معترض مناسک عاشورایی می‌شوند؛ این قشر که صدها میلیون تومان خرج سبک زندگی لاکچری‌اش می‌کند، نگران عزاداری و هزینه‌هایی قشر مستضعف برای امام حسین(ع) می باشد!...
گزارش رجانیوز از نقش‌آفرینی زنان در هشت سال دفاع مقدس :
نیم نگاهی به زندگی مجاهدانه مریم کاظم‌زاده از انگلستان تا کردستان/ نظر امام(ره) درباره خبرنگاری زنان چه بود؟
روزنامه انقلاب اسلامی تازه تأسیس شده بود و نیاز به عکاس و خبرنگار داشت. این بانو به دلیل علاقه‌ای که داشت، در انگلیس دوره عکاسی دیده بود و به عنوان عکاس و خبرنگار در این روزنامه مشغول به کار شد.
بچه‌های فرات نیازمند توصیفات بیشتر بود/ پرداختن به موضوعات دینی شجاعت و سواد دینی می‌خواهد
یازدهمین نشست طعم کتاب با محوریت کتاب «بچه‌های فرات» و با حضور لیلا قربانی نویسندۀ اثر و حسن احمدی منتقد و کارشناس کتاب برگزار شد.
سخنگوی دولت :
قیمت برخی کالاها کاهش می یابد/ رئیس جمهور به نیویورک می رود/ رشد ۲۷درصدی صادرات به چین در چهارماه
سخنگوی دولت با اشاره به حضور رئیس جمهور کشورمان در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در مهر ماه، اعلام کرد: برنامه‌ریزی‌های مقدماتی برای حضور آیت الله رئیسی در سازمان ملل انجام شده است.
بازگشت پیکر سردار بی‌سر مدافع حرم به وطن/ شلمچه سوریه کجاست؟
پیکر سردار شهید «عبدالله اسکندری» که به دست نیروهای تکفیری سرش از تن جدا شده بود، پس از سال‌ها همراه چند شهید مدافع حرم دیگر به وطن بازگشت.
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور:
امامان جمعه با همه پدرانه رفتار کنند/ تفاوت گفتار و رفتار امام جمعه مستمع را سر لج می‌آورد/ جشن میلیونی غدیر نشان داد مردم طرفدار دین هستند
امام جمعه در روز جمعه مردم را امر به تقوا میکند با گفتار خود؛ من میگویم شما در روز شنبه و یکشنبه و دوشنبه و سه‌شنبه و چهارشنبه و پنجشنبه مردم را امر به تقوا کنید با رفتار خود.
وزیر ارشاد در واکنش به حواشی روزهای اخیر:
تلاش برای دوگانه‌سازی در جامعه را به شدت محکوم می‌کنیم/ بنای ما بر رویکردی کاملا وفاق‌گونه است/ دولت با ایجاد بدبینی و گسل بین مردم مقابله می‌کند
اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به کمپین‌های ضد حجاب گفت: ما در این باره، کاملاً رویکردی مبتنی بر واقعیت‌های جامعه ایرانی داریم.
در نهمین نشست طعم کتاب مطرح شد:
مصاحبۀ سردار نقدی را دادم و به جایش عکس گرفتم / ما حق نداریم بخشی از شخصیت شهید را حذف کنیم
نهمین نشست طعم کتاب با محوریت کتاب «ر» نوشتۀ مریم برادران و با حضور جواد کلاته عربی عصر روز سه‌شنبه 28 تیرماه برگزار شد.
میراث ماندگار؛
نگاهی به حاصل عمر استاد فکر و مرجع تفکر دینی/ چرا علامه مصباح یزدی به فراگیری طرح ولایت تاکید داشتند؟
طرح ولایت، دوره ای آموزشی است که با هدایت های رهبر معظم انقلاب و با ابتکار و مدیریت علامه مصباح یزدی(ره)، اکنون نزدیک سه دهه است که سبب ایجاد تحولات عمیق معرفتی و معنوی در نخبگان، دانشجویان و طلاب و فضای فرهنگی کشور شده است
هزینه دوهزار میلیاردی سگ‌های ولگرد بر دوش دولت/ ضرورت تدوین قوانین اثرگذار در حوزه حیوانات
در آخرین مورد در هفته گذشته، دو خبر دردناک از جان باختن دو کودک، در پی حمله سگ‌های ولگرد در منطقه دامشهر قم مخابره شد که از طرفی موجب ناراحتی شهرندان قمی و از سویی دیگر سبب نگرانی از تکرار اینگونه حوادث در کشور شده است.
گلایه شاعر افغانستانی از بی‌ثباتی سیاست‌های معیشتی دولت‌ها‌ی ایرانی درباره مهاجرین: این بار همراه‌بانک مسدود شد!
محمدکاظم کاظمی در واکنش به مسدود شدن همراه‌بانک برای مهاجران افغانستانی نوشت:‌ «واقعاً محدود ساختن ده‌ها هزار از اتباع که شرافتمندانه در این کشور کار می‌کنند به خاطر تخلفات مالی چند نفر، مانع آن تخلف خواهد شد؟»
نخل طلای سیاست‌زدگی در دستان «کن»/ چرا خارجی‌ها تنها برای فیلم‌های پس از انقلاب تور پهن می‌کنند؟
جشنواره کن آینه تمام‌نمای این حقیقت است که سینمای ایران نه سینماست و نه ایرانی. نمایندگان ایران در کن مدت‌هاست که فاصله جدی با سینما و ایران دارند.
واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیانیه هتاکانه هنرمندان:
عده‌ای با بیانیه‌های بی‌ارزش به مردم و نیروهای مسلح توهین کردند/ اجازه نمی‌دهیم مردم و نهادهای انقلابی را با الفاظ نادرست آزار دهند/ با این افراد برخورد خواهیم کرد
اسماعیلی گفت: با کسانی که بخواهند با بیانیه‌های بی‌ارزش و سخنان توهمی در مقابل پاسداران و نگهبانان امنیت کشور قرار بگیرند برخورد خواهیم کرد.

صفحات

آخرین اخبار فرهنگ