هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 11:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 3 ارديبهشت 1403 ساعت 17:53
دوشنبه 3 ارديبهشت 1403 17:48 ساعت
2024-4-22 17:53:06
شناسه خبر : 379943
سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (سپند) با موافقت نمایندگان مجلس و با هدف تداوم و تثبیت راه دانشمند شهید محسن فخری‌زاده تشکیل می‌شود.
سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (سپند) با موافقت نمایندگان مجلس و با هدف تداوم و تثبیت راه دانشمند شهید محسن فخری‌زاده تشکیل می‌شود.
گروه سیاست-رجانیوز: در جلسه علنی روز دوشنبه (سوم اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، بررسی جزئیات گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره طرح تقویت و توسعه علوم پژوهش و نوآوری دفاعی در دستور کار قرار گرفت و مواد یک تا ۴ این طرح به تصویب نمایندگان رسید.
 
به گزارش رجانیوز، بر اساس ماده (۱) این طرح، به منظور دستیابی به فناوری‌های برتر مورد نیاز دفاعی و امنیتی حال و آینده با تاکید بر نوآوری و پشتیبانی از توسعه آنها و در راستای غافلگیری فناورانه دشمن و پیشگیری از غافلگیری فناورانه کشور با تاکید بر مدیریت و دستیابی به فناوری‌های بدیل، نوظهور، شالوده‌شکن، پرمخاطره و برترساز در حوزه تهدیدات نوین و همچنین طراحی، ساخت، تولید، تامین و پشتیبانی محصولات حوزه پدافند نوین، سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در این قانون به اختصار سپند نامیده می‌شود با هدف تداوم و تثبیت راه دانشمند شهید محسن فخری زاده، تشکیل می‌شود.
 
طبق ماده (۲) که به تصویب نمایندگان رسید، سپند دارای شخصیت حقوقی و مستقل با ماهیت موسسه دولتی و دارای استقلال مالی، معاملاتی و اداری بوده و در چهارچوب مقررات نیروهای مسلح و اساسنامه مصوب بدون الزام به رعایت قانون محاسبات عمومی کشور اداره می‌شود.
 
همچنین بر اساس ماده (۳) ، نوآوری‌ها و فناوری‌های طرح‌های منتخب توسط ستادکل نیروهای مسلح تعیین و از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به سپند ابلاغ می‌شود.
 
بر اساس ماده (۴) که به تصویب نمایندگان رسید، سپند می‌تواند برای اجرای ماموریت‌های خود با تصویب ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به ایجاد پژوهشکده و شرکت‌های تخصصی تابعه اقدام کند.
 
همچنین طبق ماده (۵) این طرح آمده است: سپند مشمول تمامی امتیازات، ترجیحات، تخفیفات و اولویت‌های قانونی که در مورد صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و شرکت های دانش بنیان در قوانین و مقررات پیش بینی شده و یا می‌شود، خواهد بود.
 
بر اساس ماده (۶) این طرح که به تصویب رسید، سپند از منابع انسانی و امکانات واگذار شده از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اعتبارات مصوب سالانه برابر برنامه‌ها و مأموریت‌های مصوب برخوردار می‌شود.
 
طبق ماده (۷) نیز که تصویب شد، سپند بر اساس این قانون و نیز اساسنامه مصوب فرماندهی معظم کل قوا اداره می‌شود.
 
انتهای پیام/


4
پسندیدم