هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 02:11
به روز شده در :

یادداشت تاریخ

روایت یک ترور
مهدی عسگری
حماسه‌ای از قوم کُرد
علیرضا مختارپور
داستان یک کودتا
محمد محبوبی

طنز

سربازی بخر!
محمد سلامی
هیولای ترا
ناهید رفیعی
حکایت لات بازی و بزرگ محل
محمدحسین دهقانی ابیانه
به بهانه کودتای سوم اسفند و آغاز فلاکت یک ملت؛
رضا پالانی؛ دیکتاتوری با شهوت زمین‌خواری!/ بزرگترین زمین‌خوار تاریخ کیست؟
پرویز ثابتی کیست؟/ درباره یکی از منفورترین شخصیت‌های ساواک
ثابتی در این سالها بخشی از رأس ماشین سرکوب رژیم شاه بود. او از آبان ۱۳۵۵ اجازه حمل اسلحه برای حفاظت از خود و از اسفند ۱۳۵۶ با توجه به جایگاه شغلی‌اش، ۲۰درصد بیش ازحقوق‌عادی‌اش به عنوان «فوق‌العاده خطرات شغلی» دریافت میکند.
بررسی هدف آمریکا از کودتای ۲۸ مرداد برمبنای اسناد تازه؛
ساعت صفر خصومت/ گسست‌ناپذیری آزادی از استقلال
اسنادی که سال ۲۰۱۷ از بایگانی محرمانه دولت آمریکا خارج شد بیش از هر روایت داخلی دیگری بر نقش واشنگتن بر نیمروز داغ مرداد ۳۲ مُهر تایید زده و انگیزه عاملان خارجی کودتا را عیان ساخت.
در شب شعر «در لباس سربازی» مطرح شد؛
روایت سرتیم حفاظت رهبر انقلاب از ترور ایشان در مسجد ابوذر
شدت جراحت را از روی لباس متوجه شد. دنده‌ها شکسته بود. رگ شریان‌ها قطع شده بود. بازو شکسته بود. کتف درآمده بود. ترقوه شکسته بود و یکی از ترکش‌ها زیر گلوی آقا بود.
نگاهی به تاریخ؛
ماجرای حقآبه هیرمند و بخشش جبران ناپذیر شاه و هویدا/ اسد‌الله علم: «از تمام ادعاهای حقه خود گذشتیم»!
اسدالله علم وزیر دربار رژیم پهلوی در جلد ششم خاطرات خود صراحتاً قرارداد حقآبه هیرمند را خیانت دولت هویدا به ایران می‌داند که در‌آینده موجب خشکسالی سیستان خواهد شد.
به بهانه سالروز شهادت سردار شهید محمد بروجردی؛
نگاهی به مجاهدت‌های غریب کردستان/ از مبارزه با دیکتاتوری پهلوی تا مقابله با جدایی‌طلبان
«محمد بروجردی»؛ نامی که با غربت گره خورده و زندگی سراسر از مجاهدت‌های خاموش او چه در روزهای مبارزه با رژیم پهلوی و چه در سال‌های پس از انقلاب، زیر آوار این غربت دفن شده است.
ثبت پیچیده‌ترین عملیات هوایی توسط خلبانان ارتش/ «اچ۳» چهل و دو ساله شد
خلبانان ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها چند ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی با انجام پیچیده‌ترین عملیات هوایی جهان، پایگاه هوایی الولید در غربی‌ترین نقطه عراق منهدم کردند.
به مناسبت تعطیلی قدیمی‌ترین ارگان رسانه‌ای انگلیس در ایران:
ماجرای نقش‌آفرینی‌های رادیو بی‌بی‌سی فارسی در تاریخ ایران
مقاله‌ی «دیپلماسی عمومی بریتانیا در ایران؛ مطالعه موردی بخش فارسی سرویس جهانی بی.بی.سی» به قلم آقای مجید تفرشی، مهرماه ۱۳۸۷ در همایش ایران و استعمار انگلیس، ارائه و سال ۸۸ در جلد اول کتاب مقالات این همایش منتشر شد.
انتشار برای اولین بار؛
ارزیابی سفارت آمریکا از آیت‌الله منتظری چه بود؟/ آیت‌الله منتظری: وقتی در زندان بودم از رای آوردن کارتر خوشحال شدم
کاردار سفارت آمریکا در گزارشی در ارزیابی شخصیت آیت‌الله منتظری چنین نوشت: «وی متفکر سیاسی متبحر نبوده و اکثر مطالبی که به وی استناد می شود، یا برایش نوشته شده و یا توسط دیگران در دهانش گذاشته‌اند.»
نویسنده کتاب «خط سازش»:
ملتی که تاریخ ندارد مجبور به تکرار تاریخ است/ منافقین تعلیم دیدگان مکتب نفاق بازرگان هستند
نویسنده کتاب «خط سازش» گفت: نهضت آزادی گروهی است که میزان و شدت نفاق آن از تمام گروه‌ها عمیق‌تر و بیشتر است یعنی منافقین تعلیم دیدگان مکتب نفاق بازرگان هستند .
ناگفته‌های یکی از مدیران اداره‌کل هشتم ساواک/ ضدجاسوسی ساواک چگونه به خدمت انقلاب درآمد؟
ساواما، نه آن هیولای مخوفِ ترسیم‌شده توسط ضدانقلاب، بلکه همان اداره‌کل هشتم ساواک (ضدجاسوسی) بود که به خدمت انقلاب درآمده بود.
به بهانه کودتای سوم اسفند و آغاز فلاکت یک ملت؛
رضا پالانی؛ دیکتاتوری با شهوت زمین‌خواری!/ بزرگترین زمین‌خوار تاریخ کیست؟
دیکتاتور‌های تاریخ هرکدام دارای صفاتی ویژه بوده‌اند که آنها را از دیگر دیکتاتورها متمایز می‌کرد و وجه تمایز دیکتاتور اعظم ایران، شهوت غصب املاک بود و این صفت آنقدر در او بارز است که حتی تطهیرکنندگان پهلوی نیز نتوانسته‌اند آن را کتمان کنند.
دست پنهان کودتای سوم اسفند از آستین کدام سفارت خارج شد؟
رضا میرپنج؛ سرباز شطرنج انگلیسی‌ها/ تمنای تاج و تخت از بیگانگان؛ اصل همیشگی خانواده پهلوی
طعنه‌آمیز آنکه در روزهای سالگرد کودتای انگلیسی و دست‌آویز قرارگرفتن رضاقلدر توسط بریتانیا، نوه او نیز به شیوه اسلاف خود عمل کرده است و تاج و تخت خود را از بیگانگان تمنا می‌کند.
روایتی از افسارگسیختگی وضعیت دارو در رژیم پهلوی/ دسترسی نامناسب مردم به دارو به‌روایت روزنامه‌ها
نگاهی به وضعیت صنعت دارو در سال‌های پیش از انقلاب حاکی از عقب‌ماندگی زیاد در زمینه تأمین داروهای مورد نیاز مردم و وابستگی شدید به کشورهای غربی است.
پیشنهاد سرویس فرانسه برای ترور امام خمینی/ ساواک از ترور امام می‌ترسید!
در بدور ورود امام خمینی به فرانسه، رئیس سرویس اطلاعات فرانسه به ساواک پیشنهاد می‌کند که امام را ترور کنند اما ساواک از بازخورد شهادت امام توسط مردم ترسید و این پیشنهاد را قبول نمی‌کند.
افشاگری روزنامه‌های غربی از سرقت اموال مردم توسط خاندان پهلوی؛
سرقت ۴۰ میلیارد دلاری خاندان پهلوی حین فرار از ایران/ فعالیت‌های به ظاهر خیریه بنیاد پهلوی به‌عنوان منبع درآمد برای خاندان سلطنتی بود/ فروش گران‌ترین زمین جهان توسط رضا پهلوی
حافظه تاریخی ملت ایران هم اگر فراموش کرده باشد، دو روزنامه آمریکایی و انگلیسی در افشاگری‌های غیرقابل انکاری به ارقام تکان‌دهنده پول‌هایی که خاندان پهلوی و مدیران ارشد رژیم طاغوت به آمریکا برده‌اند، در صفحات تاریخ ثبت کرده‌اند.
به بهانه سالروز فرار محمدرضا پهلوی از کشور؛
فرارِ بی بازگشت/ شاهی که مردم او را نمی‌خواستند
محمدرضا پهلوی در بعد شنیدن صدای ملت در ۲۶ دی ماه سال ۱۳۵۷، تنها چند روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور فرار می کند.
در پی اشاره رهبر انقلاب به یک سند تازه منتشر شده؛
نامه‌ی کارتر که آیت‌الله خامنه‌ای به آن ارجاع داد چه بود؟/ کارتر در سال ۱۹۷۹ دستور سرنگونی جمهوری اسلامی را داد!
رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز دوشنبه در دیدار با مردم قم به سندی که اخیرا توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شده اشاره کردند. در آن سند کارتر دستور سرنگونی انقلاب اسلامی تنها بعد از ده ماه از پیروزی را داد.
رابطه بی‌بی‌سی و بهائیت به روایت ساواک/ گویندگان بخش خبر فارسی بی‌بی‌سی همگی بهائی بودند
طبق یکی از گزارش‌های ساواک در آذرماه ۱۳۵۷ گویندگان بخش خبر فارسی بی‌بی‌سی همگی بهائی بودندد و حتی مبلغ هنگفتی پول از طرف بهائیان مقیم اروپا در اختیار این بنگاه قرار گرفت.
ماجرای خاطره‌‌ای که آیت‌الله خامنه‌ای از عباس شیبانی تعریف کرد/ جلسات تدوین «منشور اسلامی» با هماهنگی مرحوم شیبانی برگزار می شد
تدوین «منشور اسلامی» در برابر «مانیفست» کتاب معروف مارکسیست‌ها موضوع جلساتی است که با هماهنگی مرحوم عباس شیبانی و با حضور چهره‌های انقلابی برگزار شد.
بازخوانی وقایع روز ملی مبارزه با استکبار؛
چرا ۱۶ آذر روز دانشجو نامیده شد؟/ اعطای دکتری افتخاری به نیکسون بعد از به رگباربستن دانشجویان دانشگاه تهران!
سالروز ۱۶ آذر به یاد سه شهیدِ قربانی‌شده پیش پای آمریکایی‌هادر دانشگاه تهران، «روز دانشجو» نامیده شد.
بازخوانی انتخاب تاریخی یک اسطوره؛
وقتی تختی نماینده «تیم ملی» بودن را انتخاب کرد/ افتخارآفرینی در روزهای سیاه و پرخون
دو گزینه پیش روی تختی است؛ انصراف پر سروصدا یا حضور در تیم‌ملی. اما تختی می‌داند چه مصدق بر سر کار باشد چه زاهدی، چه دولت مردمی و چه دولت کودتا، مردم او را نماینده ایران و عضوی از «تیم ملی ایران» می‌بینند.
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی اعلام کرد؛
وجود ۲ هزار و ۵۰۰ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ برگ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی وجود دارد.
مروری بر اسناد شش منبع اطلاعاتی سیا در ایران؛
اس.دی جاســوس/ سفارت ایالات متحده در تهران، مقر سازمان سیا
با توجه به روابط عمیق و درهم‌تنیده‌ی ایران و آمریکا در دوران پهلوی و ابعاد مختلف سیاسی، اطلاعاتی و نظامی آن، «سفارت ایالات متحده در تهران» نقش مهمی در تحولات آن دوره ایفا می‌کرد. جایی که ایستگاه اطلاعاتی سازمان سیا در آن مستقر بود و همین نکته بر اهمی...
موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشر کرد:
انتشار اسناد اطلاعاتی ساواک درباره خروج امام از عراق به فرانسه
امام‌خمینی پس از ۱۳ سال تبعید و سکونت اجباری در عراق، این کشور را به مقصد فرانسه ترک کرد. اقدامی که شاید در تاریخ آن طور که باید و شاید مورد بررسی قرار نگرفت. آنچه پیشِ رو دارید، روایت اسناد منتشرنشده تعاملات ساواک و سرویس اطلاعاتی عراق با است.
در پی کشف اسناد جدید؛
ساواک: خبرنگاران بی‌بی‌سی جاسوس هستند
نماینده BBC، با بعضی افراد فعال سفارت انگلیس تماس نزدیک داشته و در اکثر محافل و مجالس رسمی و غیررسمی شرکت می‌نماید و این اعمال مبیّن این است که امکان دارد نامبرده غیر از فعالیت‌های خبرنگاری، فعالیت‌های دیگری نیز داشته باشد.

صفحات

آخرین اخبار تاریخ