هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

یادداشت تاریخ

طنز

برگزیده ها

پربحث‌ها

بازخوانی انتخاب تاریخی یک اسطوره؛
وقتی تختی نماینده «تیم ملی» بودن را انتخاب کرد/ افتخارآفرینی در روزهای سیاه و پرخون
افشاگری روزنامه‌های غربی از سرقت اموال مردم توسط خاندان پهلوی؛
سرقت ۴۰ میلیارد دلاری خاندان پهلوی حین فرار از ایران/ فعالیت‌های به ظاهر خیریه بنیاد پهلوی به‌عنوان منبع درآمد برای خاندان سلطنتی بود/ فروش گران‌ترین زمین جهان توسط رضا پهلوی
حافظه تاریخی ملت ایران هم اگر فراموش کرده باشد، دو روزنامه آمریکایی و انگلیسی در افشاگری‌های غیرقابل انکاری به ارقام تکان‌دهنده پول‌هایی که خاندان پهلوی و مدیران ارشد رژیم طاغوت به آمریکا برده‌اند، در صفحات تاریخ ثبت کرده‌اند.
به بهانه سالروز فرار محمدرضا پهلوی از کشور؛
فرارِ بی بازگشت/ شاهی که مردم او را نمی‌خواستند
محمدرضا پهلوی در بعد شنیدن صدای ملت در ۲۶ دی ماه سال ۱۳۵۷، تنها چند روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور فرار می کند.
در پی اشاره رهبر انقلاب به یک سند تازه منتشر شده؛
نامه‌ی کارتر که آیت‌الله خامنه‌ای به آن ارجاع داد چه بود؟/ کارتر در سال ۱۹۷۹ دستور سرنگونی جمهوری اسلامی را داد!
رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز دوشنبه در دیدار با مردم قم به سندی که اخیرا توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شده اشاره کردند. در آن سند کارتر دستور سرنگونی انقلاب اسلامی تنها بعد از ده ماه از پیروزی را داد.
رابطه بی‌بی‌سی و بهائیت به روایت ساواک/ گویندگان بخش خبر فارسی بی‌بی‌سی همگی بهائی بودند
طبق یکی از گزارش‌های ساواک در آذرماه ۱۳۵۷ گویندگان بخش خبر فارسی بی‌بی‌سی همگی بهائی بودندد و حتی مبلغ هنگفتی پول از طرف بهائیان مقیم اروپا در اختیار این بنگاه قرار گرفت.
ماجرای خاطره‌‌ای که آیت‌الله خامنه‌ای از عباس شیبانی تعریف کرد/ جلسات تدوین «منشور اسلامی» با هماهنگی مرحوم شیبانی برگزار می شد
تدوین «منشور اسلامی» در برابر «مانیفست» کتاب معروف مارکسیست‌ها موضوع جلساتی است که با هماهنگی مرحوم عباس شیبانی و با حضور چهره‌های انقلابی برگزار شد.
بازخوانی وقایع روز ملی مبارزه با استکبار؛
چرا ۱۶ آذر روز دانشجو نامیده شد؟/ اعطای دکتری افتخاری به نیکسون بعد از به رگباربستن دانشجویان دانشگاه تهران!
سالروز ۱۶ آذر به یاد سه شهیدِ قربانی‌شده پیش پای آمریکایی‌هادر دانشگاه تهران، «روز دانشجو» نامیده شد.
بازخوانی انتخاب تاریخی یک اسطوره؛
وقتی تختی نماینده «تیم ملی» بودن را انتخاب کرد/ افتخارآفرینی در روزهای سیاه و پرخون
دو گزینه پیش روی تختی است؛ انصراف پر سروصدا یا حضور در تیم‌ملی. اما تختی می‌داند چه مصدق بر سر کار باشد چه زاهدی، چه دولت مردمی و چه دولت کودتا، مردم او را نماینده ایران و عضوی از «تیم ملی ایران» می‌بینند.
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی اعلام کرد؛
وجود ۲ هزار و ۵۰۰ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ برگ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی وجود دارد.
مروری بر اسناد شش منبع اطلاعاتی سیا در ایران؛
اس.دی جاســوس/ سفارت ایالات متحده در تهران، مقر سازمان سیا
با توجه به روابط عمیق و درهم‌تنیده‌ی ایران و آمریکا در دوران پهلوی و ابعاد مختلف سیاسی، اطلاعاتی و نظامی آن، «سفارت ایالات متحده در تهران» نقش مهمی در تحولات آن دوره ایفا می‌کرد. جایی که ایستگاه اطلاعاتی سازمان سیا در آن مستقر بود و همین نکته بر اهمی...
موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی منتشر کرد:
انتشار اسناد اطلاعاتی ساواک درباره خروج امام از عراق به فرانسه
امام‌خمینی پس از ۱۳ سال تبعید و سکونت اجباری در عراق، این کشور را به مقصد فرانسه ترک کرد. اقدامی که شاید در تاریخ آن طور که باید و شاید مورد بررسی قرار نگرفت. آنچه پیشِ رو دارید، روایت اسناد منتشرنشده تعاملات ساواک و سرویس اطلاعاتی عراق با است.
در پی کشف اسناد جدید؛
ساواک: خبرنگاران بی‌بی‌سی جاسوس هستند
نماینده BBC، با بعضی افراد فعال سفارت انگلیس تماس نزدیک داشته و در اکثر محافل و مجالس رسمی و غیررسمی شرکت می‌نماید و این اعمال مبیّن این است که امکان دارد نامبرده غیر از فعالیت‌های خبرنگاری، فعالیت‌های دیگری نیز داشته باشد.
به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله طالقانی؛
مروری بر جریان‌های فکری مؤثر بر تکوین اندیشه آیت‌الله طالقانی
در تکوین نظام فکری و عمل سیاسی آیت الله سید محمود طالقانی، جریان‌های مختلف فکری از جمله جـــریان بیداری اسلامی، جریان اندیشه انقلابــــی، جریان مشروطه‌خــــــواهی، جریان روشنفکری دینی و... اثرگـــذار بوده اند.
به مناسبت سالروز جنایت شاه در ۱۷ شهریور؛
پیشتازی زنان در تظاهرات ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ / روایتی از وضع شهدا و مجروحان جمعه سیاه / هجوم عمال رژیم پهلوی به بیمارستان
خانم‌ها میرفتند و می‌آمدند شعارشان‌ اين‌ بود که‌ شماها اگر خودتان‌ غيرت‌ راهپيمايی نداريد برويد در خانه‌ و به خانمهايتان‌ را بگوييد بيرون‌ بيايند و مردم‌ را تهييج‌ میکردند مردم‌ کم کم آمدند و ما از همان‌ جا راه‌ افتاديم‌ از درب منزل‌ آرام‌ آرام‌ آمدم...
انتشار اسناد تازه ساواک درباره برادران رجوی؛
نیمه‌ی نادیده‌ی عفو مسعود رجوی توسط محمدرضا پهلوی/ ماجرای همکاری برادران رجوی با ساواک چه بود؟
دادگاه ۱۱ نفر از اعضای اصلی سازمان برگزار و طی آن متهمین ردیف یک تا چهار به اعدام و سایرین به حبس محکوم می‌شوند. اما در اجرای حکم، روزنامه‌ها اعلام می‌کنند مجازات مسعود رجوی به دلیل همکاری‌ در جریان رسیدگی به پرونده، از جانب شاه با یک درجه تخفیف به...
هشتمین سالروز فاجعه کشتار اسپایکر؛
سلاخی۲۲۰۰ دانشجو در تکریت/ وقتی دجله به رنگ خون درآمد!/ روایت حاج قاسم از بی‌سابقه‌ترین توحش تاریخ
روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۴ مصادف با ۲۳خرداد سال ۱۳۹۳ جنایت هولناکی در پایگاه هوایی اسپایکر در تکریت عراق به وقوع پیوست که در تاریخ کم نظیر است.
گفتگویی خواندنی از مرحوم حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی | بخش سوم
خط سازش از ابتدای نهضت در بین مبارزان وجود داشت/ بازرگان می‌گفت چرا امام دائم می‌گوید شاه باید برود؟/ روشنفکران از همان ۲۸ مرداد می‌گفتند اگر با آمریکا در نمی‌افتادیم حکومت را از دست نمی‌دادیم
آمریکا همیشه اهل معامله بود. از همان ابتدا پس از کودتای ۲۸ مرداد گاه گاه حتی از روشنفکران مذهبی هم شنیده می‌شد که اگر با آمریکا همکاری می کردیم و در نمی‌افتادیم، حکومت را از ما نمی‌گرفتند!
به بهانه درگذشت اردشیر زاهدی؛
مرور مواضع چند سال اخیر وزیر امورخارجه پهلوی/ داماد شاه: به حاج قاسم افتخار می‌کنم/ اردشیر زاهدی: سفیر (اجنبی) پا روی پا میگذاشت و به شاه مملکت دستور میداد!
او که داماد شاه و وزیر دربارش بود از پیشرفت‌های فعلی در مقایسه با دوران پهلوی اینچنین گفت: ما چندین میلیارد پول برای خرید طیاره(هواپیما) و... دادیم اما امروز ایران خودش هواپیما و زیردریایی می‌سازد، من به آن‌ها افتخار می‌کنم.
نگاهی به نقش ابوالحسن بنی‌صدر در ترورهای دهه ۶۰/ از تجهیز منافقین تا پیشنهاد ترور سران انقلاب به رجوی
او که در طول دوره ریاست جمهوری اش تنش های بسیاری خلق کرد، با همکاری منافقین، در ترور شخصیت های مطرح جمهوری اسلامی در دهه ۶۰ نقش داشت.
بازخوانی اسناد ترور ناموفق رهبر انقلاب در تیرماه ۱۳۶۰
فرقان یا منافقین؛ چه کسانی آیت‌الله خامنه‌ای را ترور کردند؟
ترورِ ششم تیر آیت‌الله خامنه‌ای در همین ایام و انفجار دفتر حزب جمهوری یک روز پس از آن از سویی، و انتشار جزوه‌ی برعهده‌گرفتن ترور به نام بقایای گروهک فرقان از سوی دیگر باعث شکل‌گیری تحلیل‌های مختلفی درباره‌ی عوامل این ترور شد.
رابطه میدان و دیپلماسی در تاریخ انقلاب؛
کدام جریان همواره «میدان» را قربانی «دیپلماسی» بی‌حاصل خود کرده است؟
اتفاقات رخ داده در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان از آن دارد که اتفاقاً برعکس ادعای ظریف، میدان، پشتوانه‌ای برای هیئت‌های مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران بوده است تا در مذاکرات دست برتر را داشته باشند.
مهدی عسگری
روایت یک ترور
رضا پهلوی: جمهوری اسلامی کشور را به بیگانگان واگذار می‌کند!/ خدمات پهلوی‌ها برای مردم ایران؛ از تقدیم کشور به متفقین تا واگذاری بحرین و سرقت منافع ملی
این هم از طنزهای روزگار است که رضا پهلوی که پدر و پدر بزرگش در حوزه وابستگی به بیگانگان و خیانت به مردم ایران رو دست ندارند، امروز دلواپس تمامیت ارضی کشور و منافع ملی مردم ایران شده است.
اولین رسوایی زندگی هویدا چگونه رقم خورد؟
اردشیر زاهدی: «مهم‌ترين عامل باقى ماندن هويدا در رأس قدرت اين بود که او به هيچ کدام از اعضاى خانواده‌ پهلوى و ديبا «نه» نمى‌گفت.»

صفحات

آخرین اخبار تاریخ