هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1403
ساعت 11:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 ارديبهشت 1403 ساعت 18:33
يكشنبه 2 ارديبهشت 1403 18:07 ساعت
2024-4-21 18:33:16
شناسه خبر : 379863
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: علی رغم وجود بیش از ۹۰ هزار پزشک عمومی در کشور، درصد پر شدن ظرفیت دستیاری برخی رشته‌های تخصصی در مرز بحران قرار دارد.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: علی رغم وجود بیش از ۹۰ هزار پزشک عمومی در کشور، درصد پر شدن ظرفیت دستیاری برخی رشته‌های تخصصی در مرز بحران قرار دارد.
گروه اجتماعی-رجانیوز: محمد رییس زاده در مراسم روز علوم آزمایشگاهی که در سالن همایش رازی برگزار شد، نسبت به مسائل و چالش های جدی جامعه پزشکی کشور هشدار داد و افزود: چنانچه فرصت حل چالش ها و مسائل مرتبط با وضعیت جامعه پزشکی کشور را از دست بدهیم، نظام سلامت کشور در بسیاری از حوزه های پزشکی و سلامت دچار بحران خواهد شد و در چنین شرایطی حل این بحران ها به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.
 
به گزارش رجانیوز، وی در ادامه آمار ورودی دستیاری برخی رشته های تخصصی مانند(اطفال، بیهوشی و طب اورژانس) را بسیار نگران کننده توصیف کرد و گفت: مفهوم هر کدام از این آمارها این است که ما در آینده دچار چالش خواهیم شد و باید هر چه سریع تر چاره اندیشی کنیم.
 
رییس زاده در ادامه صحبت هایش افزایش ظرفیت های پزشکی را ساده ترین و کم اثرترین روش چاره جویی در حوزه کمیت و کیفیت مسائل جامعه پزشکی عنوان کرد و اظهار داشت: چاره مشکلات جامعه پزشکی فقط در افزایش ظرفیت ها نیست بنابراین پیش از آنکه این کلان چالش ها به بحران لاینحل تبدیل شود باید چاره ای برای آن اندیشید.
 
رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه طرح چنین مباحثی از سوی جامعه پزشکی از منظر حفظ سلامت مردم است، اظهار داشت: مسئولین مسائل و چالش های جامعه پزشکی را واکاوی کنند و مشکلات حوزه های مختلف از جمله دارو، علوم آزمایشگاه، پزشکی، ندانپزشکی، داروسازی و همه رشته های علوم پزشکی را در یابند ما هم در این مسیر مساعدت شان می کنیم چرا که وظیفه ما بازگویی و هشدار به موقع مسائل و چالش ها است.
 
رئیس زاده در ادامه جامعه علوم آزمایشگاهی را چشم های بینا و تیزبین جامعه پزشکی در تشخیص انواع بیماری ها دانست و به انجمن های فعال وهیات مدیره های انجمن ها در این حوزه یادآور شد که از رصد تحولات آینده در حوزه علوم آزمایشگاهی غافل نشوند. در واقع از نقش بیگ دیتاها، بیومارکرها، پرسیژن مدیسن، پرسنولایز، مدیسن هوش مصنوعی و نقشه ژنتیک هر فردی که به تشخیص زودرس بیماری ها کمک می کند، غافل نشویم.
 
وی با بیان اینکه مجموعه این مباحث علوم آزمایشگاهی دنیا را دچار تغییرات جدی و بنیادین خواهد کرد، گفت: اگر ما از رصد این تحولات غافل بمانیم جاگیاه خوبی را در آینده علوم آزمایشگاهی نخواهیم داشت. بنابراین استدعا دارم متناسب با نیاز کشور در این حوزه ها آینده نگاری شود و در داشنگاه ها بحث کنند و نسبت به بحث و پیگیری این تغییر و تحولات در کنگره ها و کنفرانس ها مبادرت لازم به عمل آورید.
 
رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به جایگاه حکیم اسماعیل جرجانی به عنوان یکی از مفاخر بزرگ کشور در بخشی از صحبت هایش در این مراسم حفظ و زنده نگه داشتن یاد مفاخر کشور را بسیار ارزشمند خواند و تصریح کرد: جامعه علوم آزمایشگاهی از اینکه خودشان را منتسب به طبیب همه اعصار وقرون می دانند باید بدان افتخار کنند و ادامه دهنده مسیر این مشاهیر بزرگ باشند. بنابراین اعضای علوم آزمایشگاهی به میمنت این نامگذاری و شکرانه این رخداد بزرگ زندگی نامه این حکیم بزرگ ایرانی را که از افتخارات ما است، مطالعه کنند.
 
وی گفت: حکیم جرجانی اولین پزشک در دوران اسلام است که کتاب عظیم و مرجع "ذخیرهٔ خوارزمشاهی" را به عنوان جامع‌ترین متن پزشکی به زبان فارسی کتابت کرد. ایشان حق بزرگی به کردن ما ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر دنیا دارد، این کتاب بعد از "الحاوی" و "قانون ابن سینا" جامع ترین کتاب دوره خودش بوده است.
 
انتهای پیام/