هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 11 خرداد 1402
ساعت 06:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 25 اسفند 1398 ساعت 16:28
يكشنبه 25 اسفند 1398 16:19 ساعت
2020-3-15 16:28:27
شناسه خبر : 335533
در حالی که بیست و دو ماه از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد کشور های اروپایی به جای مقابله با تحریم‌های این کشور و اجرای تعهدات برجامی خود در کمال گستاخی از ایران می خواهند تا همچنان به برجام پایبند باشد.
در حالی که بیست و دو ماه از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد کشور های اروپایی به جای مقابله با تحریم‌های این کشور و اجرای تعهدات برجامی خود در کمال گستاخی از ایران می خواهند تا همچنان به برجام پایبند باشد.
گروه سیاست‌خارجی- رجانیوز: سه شنبه هفته گذشته پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا بیانیه‌ای درباره نشست شورای حکام درباره برجام صادر کرد. این بیانیه که با موافقت همه اعضای اتحادیه اروپا همراه است، مجدداً زیاده‌خواهی‌ کشورهای اروپایی را به نمایش ‌می‌گذارد اما وزارت امور خارجه ایران تاکنون نسبت به آن سکوت کرده و واکنشی نشان نداده است.
 
به گزارش رجانیوز در همین راستا در بند 6 این بیانیه، اتحادیه اروپا نگرانی خود نسبت به افزایش انباشت اورانیوم غنی شده با غنای کم در ایران به نسبت برجام، غنی‌سازی در فردو، گسترش تحقیق و توسعه و افزایش آستانه آب سنگین اعلام کرده‌ است. این درحالی است که کشورهای اروپایی نسبت به خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌ها علیه ایران به یک ابراز تاسف! مختصر اکتفا کرده است.
 
نکته تأسف‌آور دیگر بیانیه اتحادیه اروپا، حمایت این اتحادیه از اقدام سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در فعال کردن مکانیزم ماشه در برجام است. در همین راستا در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: 
 
All the EU Member States support the efforts of the JCPOA participants in addressing these issues within the JCPOA framework, including in the context of the Dispute Resolution Mechanism initiated by France, Germany, and the UK
 
همه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا از تلاش‌های کشور‌های حاضر در برجام در پرداختن به این مسائل در چارچوب برجام، از جمله در زمینه سازو کار حل اختلاف توسط فرانسه، آلمان و انگلیس حمایت می‌کنند.
 
ابراز تاسف اتحادیه اروپا نسبت به گام‌ پنجم کاهش تعهدات ایران و اجرای کامل برجام نیز از دیگر زیاده‌خواهی‌های کشورهای اروپایی است که در بیانیه اتحادیه اروپا درج شده است. 
 
گفتنی است بیانیه اتحادیه اروپا درحالی صادر شده که وزارت امور خارجه تاکنون نسبت به آن واکنشی نشان نداده است. نکته مهم آن‌جا است که موضع خصمانه اتحادیه اروپا در حالی اتخاذ شده که کشورهای اروپایی با وجود گذشت 22 ماه از خروج آمریکا از برجام به جای مقابله با تحریم‌های این کشور و اجرای تعهدات برجامی خود، تنها به دادن وعده و وعیدهای بی‌فایده به ایران اکتفا کرده‌اند.
 
به همین جهت ضرورت دارد که وزارت امور خارجه هر چه سریع‌تر نسبت به این اقدام خصمانه واکنش نشان دهد و با صدور بیانیه‌ای آن را محکوم نماید. البته نباید فراموش کرد زیاده‌خواهی‌ فعلی اتحادیه اروپا در نتیجه کم‌کاری‌ها و ناتوانی‌های تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه شکل گرفته است چرا که در غیر این صورت امروز کشورهای اروپایی به‌راحتی جای شاکی و متشاکی را عوض نمی‌کردند.