هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 04:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 ساعت 14:29
چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 13:53 ساعت
2024-5-15 14:29:52
شناسه خبر : 380870
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزشی آموزش و پرورش گفت: حوزه‌های امتحانات نهایی مجهز به سیگنال یاب و دوربین مدار بسته هستند و اعلام شده که حوزه‌ای بدون این ابزار تشکیل نشود.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزشی آموزش و پرورش گفت: حوزه‌های امتحانات نهایی مجهز به سیگنال یاب و دوربین مدار بسته هستند و اعلام شده که حوزه‌ای بدون این ابزار تشکیل نشود.
گروه اجتماعی-رجانیوز: محسن زارعی امروز در نشست خبری با خبرنگاران با موضوع امتحانات نهایی اظهار کرد: پایداری برق در روزهای برگزاری آزمون و پایداری اینترنت در حوزه‌های تصحیح آزمون صورت می‌گیرد.
 
به گزارش رجانیوز، وی افزود: پشتیبانی از آزمون‌های نهایی صورت می‌گیرد، حدود ۲ میلیون شرکت کننده وجود دارد که برای این موضوع همه دستگاه‌ها هماهنگی لازم را انجام می‌دهند.
 
معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: هرگونه کاستی باید رفع شود و در ستاد هم تخصیص‌هایی صورت می‌گیرد که امور را به سرانجام برسانند.
 
زارعی افزود: نتایج امتحانات نهایی معیاری برای سنجش کیفیت آموزش و پرورش شد و این یک دستاورد بزرگی است که پیش از این معیار نتایج آزمون‌های بین‌المللی بوده است.
 
وی یادآور شد: به دلیل حساسیت ایجاد شده، رئیس جمهور ارتقای کیفیت آموزش و پرورش و تقویت مدارس دولتی را مورد تاکید قرار داد و وضع موجود شناسایی و تحلیل شد تا مبنای برنامه ریزی قرار گیرد و مدارس متوجه شدند وضعیتشان در بحث هر درس چگونه است.
 
معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: به جز مدرسه و معلم، عوامل دیگری در عملکرد پایین دانش‌آموزان موثر هستند، مناطق مهاجرپذیر عملکرد ضعیف‌تری دارند و باید در استان‌ها برنامه‌ریزی عمیق‌تری خارج از چارچوب نظام آموزشی برای آنها داشت.
 
زارعی عنوان کرد: تعطیلی مدارس در ایام کرونا و تکیه بر آموزش غیرحضوری باعث عملکرد ضعیف دانش‌آموزان شد و بسیاری از دانش‌آموزان مطالب پایه‌ای را به خوبی یاد نگرفته بودند که در پایه دوازدهم چنین عملکردی داشتند، اثرات منفی تعطیلی مدارس در ایام کرونا برای مدت‌ها باقی خواهد ماند.
 
رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: به دنبال برگزاری آزمون استاندارد در طراحی، اجرا، تصحیح و نمره دادن هستیم و حرکت آن از سال ۱۴۰۱ آغاز شده است.
 
زارعی ادامه داد: در مرحله طراحی سوالات، قرنطینه کامل طراحان سوال انجام می‌شود و در مرحله اجرا تمام پیش بینی‌های لازم برای تأمین امنیت آزمون‌ها انجام شده است و دستورالعمل حفاظت آزمون مصوبه شورای عالی امنیت کشور را دارد و دستگاه‌های امنیتی و خدمات رسان وظایفی دارد.
 
وی افزود: تأمین امنیت حوزه‌های آزمون توسط فراجا انجام می شود و در حوزه‌هایی که دانش‌آموزان حضور دارند نیازی به حضور فراجا نیست اما در حوزه‌هایی که مخصوص بزرگسالان است، حضور فیزیکی فراجا را داریم همچنین شاهد آماده باش امنیتی نیروهای انتظامی و پایداری آب و برق در روزهای برگزاری آزمون و پایداری اینترنت در حوزه‌های تصحیح هستیم.
 
وی خاطر نشان کرد: همه ظرفیت‌های آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات نهایی از مدارس تا دانشگاه فرهنگیان و سالن‌های ورزشی استفاده می‌شود.
 
زارعی ادامه داد: راهنمای عمل برای دانش‌آموزان همراه با توصیه‌ها درباره امتحانات نهایی منتشر شده و در اختیار مدارس قرار گرفته است و یک راهنمای عمل هم برای معلمان تدوین و ارائه کردیم.
 
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: چارچوب طراحی سوالات در اختیار دانش‌آموزان و والدین قرار گرفته است و دانش‌آموزان و خانواده‌ها نگران نباشند چراکه طراحی سوالات بر اساس کتاب‌های درسی است و معلمانی مانند معلم خودشان و براساس خزانه سوالاتی که موجود است، سوالات را طراحی می‌کنند .
 
وی ادامه داد: قرار نیست سختگیری بی مورد برای دانش‌آموزان انجام دهیم و در چارچوب کتاب درسی و درسی که معلم داده است، از او آزمون خواهیم گرفت و دانش‌آموزانی که به خوبی مطالعه کرده و دروس را یاد گرفته‌اند، موفق می شوند بنابراین نباید مطالعه برای امتحانات نهایی را به شب امتحان موکول کنند.
 
انتهای پیام/