هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 11:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 فروردين 1403 ساعت 20:08
پنجشنبه 30 فروردين 1403 19:51 ساعت
2024-4-18 20:08:45
شناسه خبر : 379556
واحد تولیدی فروسیلیس در دامغان با حضور داودو منظور رییس سازمان برنامه و بودجه با ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری به عنوان بزرگترین کارخانه فروسیلیس ایران بهره‌برداری شد.
واحد تولیدی فروسیلیس در دامغان با حضور داودو منظور رییس سازمان برنامه و بودجه با ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری به عنوان بزرگترین کارخانه فروسیلیس ایران بهره‌برداری شد.
گروه سیاست-رجانیوز: واحد تولیدی فروسیلیس «شرکت آلیاژ پارس دامغان» امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ماه در قالب برنامه های سفر دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید.
 
به گزارش رجانیوز، فروسیلیس محصولی پایه در صنایع فولاد محوب می‌شود که از صنایع مادر در تمام کشورهاست و هر کشوری که این ماده اولیه را داشته باشد، در توسعه صنعت و اشتغالزایی می‌تواند حرف برای گفتن داشته باشد.
 
کاربرد این محصول در صنایع فولاد، به عنوان اکسیژن‌زدا و در صنایع چدن، به عنوان جوانه‌زا شناخته می‌شود.
 
همزمان با حضور دولت سیزدم در استان سمنان در قالب دور دوم سفر آیت الله رئیسی رییس‌جمهور، بزرگترین کارخانه تولید فروسیلیس کشور تحت عنوان «صنایع فروآلیاژ پارس دامغان» با ظرفیت اولیه بالغ بر ۴۰ هزار تن به بهره‌برداری ‌رسید که امکان افزایش ظرفیت تا ۵۰ هزار تن را نیز دارد.
 
با بهره‌برداری از این طرح در مرحله اول بیش از ۳۵۰ نفر نیروی کار به صورت مستقیم مشغول به کار شدند که با تکمیل ظرفیت به ۴۰۰ نفر نیز افزایش خواهد یافت. ظرفیت تولید اشتغال در این کارخانه با تکمیل فاز پایانی به بیش از یکهزار نفر افزایش خواهد یافت، همچنین بیش از پنج هزار نفر نیز به صورت غیرمستقیم می‌توانند مشغول به کار شوند.
 
میزان سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از گام اول و دوم این کارخانه بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال است و یکی از مهمترین ویژگی‌های آن بهره‌برداری در بازه زمانی کوتاه ۲ ساله است.
 
ظرفیت ارزآوری فروسیلیس در دامغان
نام محصول تولیدی کارخانه فرو سیلیسیم با سیلیکون بیش از ۵۵ درصد وزنی است که حجم تولید این واحد صنعتی سالانه ۵۵ هزار تن است که بیش از ۶۰ درصد تولید به هشت کشور ایتالیا، بلغارستان، ترکیه، پاکستان، عراق و رومانی صادر می شود.
 
فروسیلیس در بخش های مختلف صنعت، تولید قطعات فولادی، تولید چدن های آلیاژی، متالوژی، ریخته گری و ده‌ها مزیت دیگر کاربرد داشته و از جمله نیازهای مهم کشورمان محسوب می شود.
 
وجود پست ۶۳ به ۲۰ برق با ۵۸ درصد مگاوات مصرف برق از امتیازات این کارخانه محسوب می‌شود.
 
ارزش صادراتی غبار تولیدی
روند احداث کارخانه فروآلیاژ پارس دامغان با همت مسئولان شهرستان دامغان و مدیران این مجوعه در سال ۱۴۰۰ آغاز شد و هم اکنون در ۲ فاز این مجوعه صنعتی ۴۳۰ نیرو مشغول به کار هستند.
 
غبار تولیدی این واحد صنعتی به صورت ۱۰۰ درصد به کشورهای عربی صادر می‌شود و ارزآوری خوبی به همراه دارد.
 
انتهای پیام/