هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 01:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 8 مهر 1402 ساعت 17:18
شنبه 8 مهر 1402 15:36 ساعت
2023-9-30 17:18:37
شناسه خبر : 371723
کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اعلام کرد که هیچ محدودیتی مربوط به حجاب در دهکده بازی‌های المپیک پاریس وجود نخواهد داشت.
کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اعلام کرد که هیچ محدودیتی مربوط به حجاب در دهکده بازی‌های المپیک پاریس وجود نخواهد داشت.
گروه ورزشی - رجانیوز: کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اعلام کرد که هیچ محدودیتی مربوط به حجاب در دهکده بازی‌های المپیک پاریس وجود نخواهد داشت.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) چند روز پس از آنکه وزیر ورزش فرانسه، داشتن پوشش حجاب را برای ورزشکاران این کشور در جریان بازی‌های المپیک 2024 پاریس ممنوع کرد، اعلام کرد که ورزشکاران می‌توانند بدون هیچ محدودیتی در دهکده ورزشکاران این رویداد مهم، حجاب داشته باشند. IOC همچنین می‌گوید که نیاز به درک بهتر وضعیت فعلی کشور فرانسه دارد و در این خصوص با کمیته المپیک فرانسه (CNOSF) در تماس است. املی اودیا کاسترا وزیر ورزش فرانسه روز یکشنبه گفته بود ورزشکاران فرانسوی برای رعایت اصول سکولاریسم از داشتن حجاب در بازی‌های پاریس منع خواهند شد.
 
سخنگوی IOC گفت: برای دهکده المپیک (دهکده‌ بازی‌های المپیک)، قوانین IOC اعمال می‌شود که طبق آن هیچ محدودیتی برای داشتن حجاب یا هر لباس مذهبی و فرهنگی دیگری وجود ندارد. در مورد بازی‌های المپیک هم مقررات تعیین‌شده توسط فدراسیون‌های بین‌المللی مربوطه اعمال می‌شود.
 
 
حدود 10 هزار ورزشکار در بازی‌های المپیک در آپارتمان‌هایی در دهکده المپیک زندگی می‌کنند و فضاهای مشترک از جمله سالن‌های غذاخوری و مکان‌های تفریحی را به‌طور مشترک مورد استفاده قرار می‌دهند. مسابقات ورزشی در بازی‌های المپیک هم توسط فدراسیون‌های بین‌المللی سازماندهی و نظارت می‌شود. 32 رشته ورزشی در برنامه بازی‌های المپیک پاریس وجود دارد.
 
سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک افزود: ازآن‌جایی که مقررات فرانسه فقط به اعضای تیم فرانسه مربوط می‌شود، ما با CNOSF در تماس هستیم تا وضعیت ورزشکاران فرانسوی را بیشتر درک کنیم.
 
فرانسه که خانه یکی از بزرگترین اقلیت‌های مسلمان اروپاست، قوانینی را به اجرا درآورده است که برای محافظت از شکل سخت سکولاریسم خود معروف به "لائیسیته" که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفته در معرض تهدید اسلام‌گرایی است، طراحی شده است.
 
برخی از انجمن‌های مسلمان و گروه‌های حقوق بشر مدعی هستند که این قوانین، مسلمانان را هدف قرار داده، حمایت‌های دموکراتیک را از بین برده و آنها را در معرض سوء‌استفاده قرار داده است.
 
تصمیم فرانسه مبنی بر ممنوعیت ورزشکارانش از داشتن حجاب این هفته مورد انتقاد دفتر حقوق بشر سازمان ملل قرار گرفت.
 
پاریس از تاریخ 26 جولای (5 مرداد 1403) تا 11 آگوست (21 مرداد 1403) سال آینده میزبان بازی‌های المپیک تابستانی خواهد بود.