هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 15:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 6 بهمن 1388 ساعت 10:03
سه شنبه 6 بهمن 1388 13:33 ساعت
2010-1-26 10:03:53
شناسه خبر : 28105

منتقد سينما و تلويزيون گفت: فيلم سينمايي "طلا و مس" به کارگرداني "همايون اسعديان" يک نمايش واقعي از زندگي روحانيون است. ضمن اينکه نوع زندگي، مشکلات، سلوک و احساسات آنها را به تصوير کشيده است.

"محمدتقي فهيم" روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اسعديان از فيلمسازاني است که سينما را خيلي خوب مي شناسد و حتي مي تواند از يک قصه کوتاه هم به درستي يک فيلم خوب بسازد. ضمن اينکه نيز دکوپاژ کامل دارد.

وي اظهار داشت: وي وقتي وارد گرايشاتي مي شود يک مبدع و شروع کننده است و براي مثال در گونه کمدي، فيلم هايي چون مارمولک، بعد از فيلم شوخي او ساخته شدند. با توجه به اينکه سينماي استاندارد و قاب هاي خوبي را در مي آورد فيلم "طلا و مس" مي تواند يک شروع کننده براي نمايش زندگي روحانيون باشد.

سردبير ماهنامه سينما رسانه با اشاره به اينکه اين اثر سينمايي به لحاظ محتوايي و موضوعي يک قصه تاثيرگذار درباره زندگي روحاني جوان شهرستاني به تصوير کشيده شده است، يادآور شد: "طلا و مس" نقدي بر نگاه عوامانه مردم عادي به روحانيون دارد. ضمن اينکه به فاصله طبقاتي نيز توجه کرده است.

فهيم از ديگر نقاط مثبت اين فيلم، واقع گرا بودن آن عنوان کرد و خاطر نشان کرد: البته فيلم به شدت تلخ است کارگردان تا آنجايي که توانسته فيلم را تلخ کرده و چند برابر منبر ،‌مخاطب خود را به گريه مي اندازد. اين گريه از بابت گرايش ملودرام فيلم نيست بلکه به خاطر غرورانگيز بودن شخصيت فيلم است.

وي ادامه داد: ‌يک جور غرور در فيلم وجود دارد که موجب مي شود مخاطب از موضع غرور اشکش جاري شود نه از لحاظ احساساتي و دراماتيک بودن فيلم.

وي اين اثر سينمايي را يک اثر رمانتيک سالم بومي برشمرد و تصريح کرد:‌ اين فيلم به مخاطب خود اين پيام را منتقل مي کند که روحانيون هم مثل اقشار ديگر جامعه زندگي، مشکلات و احساسات دارند. از سويي ديگر احترام به زن و نگاه متعالي اين روحاني به زن را خيلي برجسته به نمايش مي گذارد.

اين منتقد سينما و تلويزيون اضافه کرد: گرايش کمرنگي به دوري دين از سياست در فيلم "طلا و مس" به چشم مي خورد. التبه اين مساله نافي ارزش هاي فيلم نمي شود. اين فيلم با مخاطب ارتباط برقرار کرده اما به علت تلخي زياد شايد در گيشه موفق نشود.

فيلم سينمايي طلا و مس روزگذشته در دومين روز از جشنواره بين المللي فيلم فجر به نمايش درآمد. اين جشنواره تا روز 15بهمن ماه در برج ميلاد ادامه دارد.