هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 09:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 ارديبهشت 1403 ساعت 16:18
شنبه 1 ارديبهشت 1403 16:08 ساعت
2024-4-20 16:18:18
شناسه خبر : 379754
آیت الله سید ابراهیم رئیسی و اعضای دولت سیزدهم در قالب سفری ۲ روزه در دیار دارالمرحمه سمنان حضور یافتند و با توجه ویژه به مسایل و مشکلات اساسی این استان، راه سرعت‌گرفتن توسعه را در سمنان هموار کردند.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی و اعضای دولت سیزدهم در قالب سفری ۲ روزه در دیار دارالمرحمه سمنان حضور یافتند و با توجه ویژه به مسایل و مشکلات اساسی این استان، راه سرعت‌گرفتن توسعه را در سمنان هموار کردند.
گروه سیاست-رجانیوز: روزهای پنجشنبه و جمعه سی‌ام و سی‌ویکم فروردین ۱۴۰۳ استان سمنان در شهرهای مختلف میزبان مسوولان ارشد دولت سیزدهم بود و مردم فرهیخته این دیار رسم و ادب میزبانی را به بهترین شکل به‌جاآوردند.
 
به گزارش رجانیوز، در دور دوم سفر آیت الله رئیسی به استان سمنان، طرح‌هایی با درصد پیشرفت بالا و با اعتبار ۹۲ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال پیشنهاد شد که ۷۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در مصوبات اولیه گنجانده شد.
 
تاکید رییس جمهور بر تحقق وعده‌های دولت سیزدهم
رییس جمهور در بدو ورود به استان در فرودگاه سمنان گفت: تمام همت مسوولان در دولت سیزدهم این است که طرح‌های استان سمنان آن طور که وعده داده شده، اجرایی شود.
 
آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: توفیقی است برای من و همکارانم که امروز در استان سمنان باشیم. سمنان استان مردمان متدین و استانی است که معروف به دین‌مداری و علم و دانش است.
 
وی تاکید کرد: برخورداری استان سمنان از دانشمندان و فرهیختگان به این استان جایگاه ویژه‌ای داده است. یادی می‌کنم از شهدای گرانقدر استان سمنان و ادای احترام می‌کنم به خانواده معظم شهدا و ایثارگران استان سمنان و درود می‌فرستم به ارواح مطهر همه شهیدان، علما و فرهیختگانی که برای استان سمنان، کشور و جهان اسلام نام‌آور هستند.
 
وی افزود: سمنان استانی معدنی، صنعتی و گردشگری است. ظرفیت‌های خوبی در این استان داریم. در دور نخست سفر همراه با مدیران بررسی‌هایی انجام و مصوباتی هم مصوب شد. گام‌های خوبی در راستای نهضت ملی مسکن برداشته شد. اقدامات مناسبی هم در مسیر فعال کردن کارخانه‌های نیمه‌تعطیل و تعطیل انجام شده است.
 
رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال در استان قابل توجه است. توجه خوبی به مساله مهم تامین آب در سمنان شد. البته معتقدم در میانه راه هستیم. کارهای خوبی برای برخی شهرستان‌ها انجام شد و در برخی شهرستان‌ها اقدامات در دست انجام است که در این سفر دنبال می‌شود.
 
رئیسی تصریح کرد: مجموعه اقداماتی که در دور نخست سفر انجام شد قابل قدردانی است. از همه مدیران استان اعم از استاندار و نماینده ولی فقیه و سایر مدیران بابت پیگیری اقدامات و مصوبات دور نخست سفر قدردانی می‌کنم.
 
سمنان و نخستین سخنرانی آیت الله رئیسی
آیت الله رئیسی ابتدا در شهر سمنان حضور یافت و چند طرح توسعه‌ای را بهره‌برداری کرد. سپس در مسجد امام(ره) با مردم بافرهنگ سمنان دیدار و در جمع آنان سخنرانی کرد. نشست شورای اداری استان در دانشگاه سمنان دیگر برنامه آیت‌الله رئیسی در شهر سمنان بود.
 
رییس جمهور در دیدار با مردم سمنان در مسجد امام(ره) این شهر یادآور شد: یکی از مسائل مهم مد نظر مردم استان آب است که موضوع بسیار مهمی است و همواره مورد نظر دولت قرار داشت. بنای این دولت آن است که چه در این استان و چه در سراسر کشور اگر زندگی مردم درگیر مشکلی باشد، ما از کنار مشکل عبور نکنیم، بلکه بنای دولت آن باشد که برای چاله‌ها چاره کنیم. نه این‌که از کنار مشکل عبور کنیم.
 
رییس دولت سیزدهم سپس راهی شهر شهیدپرور شاهرود شد و در استادیوم این شهر با مردم دیدار کرد و درباره مهمترین مسایل استان و این شهرستان از جمله مباحث مهم زیست‌محیطی که از دغدغه‌های شهروندان است، بر موارد مهمی تاکید کرد.
 
روز دوم سفر و میزانی دامغان از سید محرومان
سفر دولت سیزدهم با دعوت مردم و مسوولان دامغان به روز دوم کشیده شد و جمعه آیت‌الله رئیسی در مصلای امام خمینی(ره) با مردم این شهر دیدار و سخنرانی کرد.
 
۲ جشن بزرگ استان سمنان با حضور رییس جمهور در استان سمنان برگزار شد؛ جشن بازفعال شدن ۲۰۱ واحد صنعتی راکد به همت دولت سیزدهم در سمنان تدارک دیده شد و واگذاری بیش از سه هزار واحد مسکونی و زمین در قالب نهضت ملی مسکن و طرح جوانی جمعیت در شاهرود بود.
 
یکی از مهمترین برنامه‌ها در قالب این سفر برای بررسی مشکلات ریشه‌ای استان سمنان «نشست حل مساله» با حضور رییس جمهور، وزیرا مربوطه، مسوولان ارشد کشور و استان سمنان بود.
 
نشست پیگیری موضوعات ویژه استان سمنان به ریاست آیت‌الله رئیسی با هدف شنیدن گزارش مشکلات و مسائل برخی موضوعات اولویت‌دار استان بود که ضمن آن دستورهای لازم برای بررسی و رفع این موانع نیز از سوی رییس جمهور صادر شد.
 
در این نشست موضوع کلان طرح آزادراه حرم تا حرم و ۲ چالش عمده پیش‌روی این طرح از جمله موضوع بازنگری در قرارداد احداث آن و همچنین تامین منابع مالی مورد نیاز برای سرعت بخشیدن به اجرای این آزادراه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
همچنین پیشنهاد بازنگری در مسیر احداث آزادراه حرم تا حرم و اصلاح یا حذف بخش‌های غیرضروری این طرح با اقدامات فنی و مهندسی و همچنین عبور این آزادراه از نزدیکی شهرها به منظور هم بهره‌مندی مسافران از خدمات شهری و هم رونق بیشتر شهرهای در مسیر، از دیگر موضوعاتی بود که در این رابطه مطرح شد.
 
آیت الله رئیسی پس از دریافت گزارش‌های معاون اجرایی رییس جمهور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به‌عنوان مجری طرح و مسئولان وزارت راه و شهرسازی، دستور تامین اعتبار بخش‌های اولویت‌دار این طرح را صادر و مقرر کرد سایر مشکلات پیش‌روی اجرای آن با ارائه راهکار در قالب یک بسته پیشنهادی از سوی مجریان طرح جهت بررسی و تصویب به دولت ارائه شود.
 
عنایت ویژه دولت سیزدهم به سهام مردم در تکمیل کارخانه سیمان بیارجمند
در بخش دیگری از این نشست موضوع بلاتکلیفی کارخانه سیمان بیارجمند و دلایل و چرایی توقف احداث آن مورد بررسی قرار گرفت.
 
بر اساس گزارش معاون اجرایی رییس جمهور، روند احداث این کارخانه از سال ۸۴ و با سهامداری ۳۸ هزار نفر از مردم سمنان آغاز شد، اما در ادامه با وجود پیشرفت ۵۴ درصدی به دلیل تاخیر و ناتوانایی مدیران آن در بازپرداخت وام ارزی، افزایش میزان بدهی به دلیل نوسان قیمت ارز و منتفی شدن توجیه اقتصادی، متوقف شد.
 
آیت الله رئیسی پس از شنیدن گزارش مدیران این کارخانه و همچنین نقطه نظرات مسئولان استانی، نظر به اهمیت مسئله سهامداری مردم در این کارخانه و اهتمام دولت نسبت به حفظ منافع مردم، به معاون اجرایی رئیس جمهور دستور داد پیشنهادهای ارائه شده را بررسی و ضمن گردش کار موضوع در کمیسیون اقتصادی دولت و هماهنگی با بخش حقوقی دولت موضوع را برای طرح در هیئت دولت آماده کنند.
 
اطلاع‌رسانی لازم از پیشرفت کار به مردم و سهامداران نیز از دیگر تاکیدهای رییس جمهور به مسئولان مربوط بود.
 
دغدغه دولت سیزدهم برای رفع تشنگی استان سمنان
سومین موضوع جلسه نیز طرح مسائل آب استان و بررسی پیشنهادات و اعتبارات لازم برای حل چالش‌های آبی استان بود.
 
رییس جمهور در نشست شورای اداری استان در دانشگاه سمنان درباره موضوع آب خاطرنشان کرد: مساله آب در این استان که مورد انتظار مردم سمنان است را باید با کار مجدانه حل کنیم. گام‌هایی در این زمینه برداشته شد که امیدواریم سرعت اجرای این قبیل طرح‌ها با تلاش مسئولان استان افزایش یابد.
 
آیت الله رئیسی ادامه داد: تلاش می‌کنیم که در مدت کوتاهی نگرانی مردم استان نسبت به مساله آب برطرف شود.
 
وی درباره مسائل مرتبط با آب استان سمنان در دیدار با مردم دامغان در مصلای این شهر هم یادآور شد: با همراهی مردم و مسئولان محلی حل مشکل آب در سراسر استان سمنان را پیگیری می‌کنیم و قطعا این مشکلات حل می‌شود. بخشی از مسائل استان در حوزه آب در همین مدت کوتاه حل شد. اقدامات لازم برای سمنان و شاهرود آغاز شده که در حال انجام است.
 
رییس‌جمهور با تاکید بر توجه به مدیریت مصرف آب تصریح کرد: یک مساله تأمین آب و مساله دیگر هم مدیریت آب است. مدیریت مصرف آب کمتر از تأمین آب اهمیت ندارد. دولت مدیریت آب را مورد تاکید می‌داند.
 
آیت‌الله رییسی بیان کرد: مشکل آب پنج هزار از ۱۰ هزار روستایی که ابتدای فعالیت دولت مشکل تأمن آب آشامیدنی داشتند، حل شده است. یعنی عزم دولت برای حل مساله جدی است. اما در کنار این اقدامات زیرساختی باید همه به مدیریت مصرف آب نیز توجه داشته باشیم.
 
رییس دولت سیزدهم افزود: درباره مساله آب و مدیریت آب در جلسه «حل مساله» که شب گذشته در شاهرود برگزار شد نیز رایزنی‌هایی انجام شد. در تلاشیم که مساله تامین آب آشامیدنی و کشاورزی استان سمنان با همراهی مردم و دولتمردان حل شود.
 
چشم‌انتظاری چندماهه استان سمنان برای میزبانی از دولت سیزدهم در قالب چهاردهمین سفر از دور دوم سفرهای استانی آیت الله رئیسی به سرانجام رسید و مصوبات و عنایت ویژه ای از سوی دولت برای توسعه استان سمنان رقم خورد. اکنون نوبت مسوولان استان است تا با پیگیری و سختکوشی مضاعف، اهداف تعیین‌شده دولت را در طرح‌های مختلف محقق سازند تا دل مردم این دیار اهل فرهنگ و ایمان شاد شود.
 
انتهای پیام/