هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 10:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 فروردين 1403 ساعت 22:50
پنجشنبه 30 فروردين 1403 22:13 ساعت
2024-4-18 22:50:44
شناسه خبر : 379603
 رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به بی سابقه بودن بارش‌های اخیر در برخی مناطق جنوبی، گفت: میزان بارش های روزانه در برخی مناطق حتی از رکوردهای به‌جا مانده از طوفان گونو در سال ۱۳۸۶ نیز بیشتر بوده است.
رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به بی سابقه بودن بارش‌های اخیر در برخی مناطق جنوبی، گفت: میزان بارش های روزانه در برخی مناطق حتی از رکوردهای به‌جا مانده از طوفان گونو در سال ۱۳۸۶ نیز بیشتر بوده است.

گروه اقتصاد-رجانیوز: سحر تاج بخش مسلمان اظهار داشت: در کنارک در مدت ۲۴ ساعت حدود ۲۴۷ میلی متر باران بارید که ۱۴۰ میلی متر بیشتر از رکورد روزانه قبلی (که حاصل از فعالیت طوفان حاره ای گونو در سال ۱۳۸۶ بوده) است.

وی تصریح‌کرد: در زرآباد نیز در ۲۴ ساعت ۲۷۰ میلی متر باران بارید که این مقدار ۲۰۰ میلی‌متر بیشتر از رکورد قبلی در سال ۱۳۷۶ این شهر است.

 

به گزارش رجانیوز، تاج بخش مسلمان اضافه‌کرد: این مقدار بارش در یک شبانه‌روز از زمان تاسیس نخستین ایستگاه هواشناسی در سواحل جنوب سیستان و بلوچستان یعنی حدود نیم قرن پیش تا کنون بی سابقه است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان‌کرد: در ایستگاه هواشناسی دریایی چابهار نیز برای نخستین بار در حدود نیم قرن اخیر، ۱۴۶ میلی‌متر باران در ۲۴ ساعت بارید.

 

وی گفت: بررسی های اولیه ما نشان می دهد که بارش های سامانه اخیر سبب ثبت حداقل ۱۰ رکورد جدید بارشی در اقلیم مناطق جنوب کشور شده است.

 

تاج بخش مسلمان افزود: آنچه سامانه بارشی اخیر جنوب کشور را از سامانه های قبلی آن متمایز می کند، بارش های فراتر از ظرفیت های اقلیمی و توان زیرساختی در برخی از این مناطق است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: بی‌شک وقتی خیلی بیشتر از ظرفیت های اقلیمی یک منطقه باران می بارد، خسارت های سنگینی به زیرساخت ها و تاسیسات مختلف وارد می شود.

 

وی عنوان کرد: تا صبح امروز از بیش از ۳۸۰ ایستگاه هواشناسی و باران‌سجی پنج استان جنوب و جنوب شرقی کشور بارندگی گزارش شده است که در برخی مناطق سبب آبگرفتگی گسترده، بالا آمدن آب در معابر شهری و روستایی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه‌ها شده است.

 

انتهای پیام/