هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 17:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 شهريور 1402 ساعت 18:21
دوشنبه 20 شهريور 1402 18:18 ساعت
2023-9-11 18:21:55
شناسه خبر : 371396
طبق اعلام مرکز آمار، در سال ١٤٠١ ضریب جینی (فاصله طبقاتی) خانوارهای کشور ٠,٣٨٧٧ بوده است که در مقایسه با سال قبلش ٠.٠٠٦١ کاهش نشان می دهد.
طبق اعلام مرکز آمار، در سال ١٤٠١ ضریب جینی (فاصله طبقاتی) خانوارهای کشور ٠,٣٨٧٧ بوده است که در مقایسه با سال قبلش ٠.٠٠٦١ کاهش نشان می دهد.
گروه اقتصادی - رجانیوز: طبق اعلام مرکز آمار، در سال ١٤٠١ ضریب جینی (فاصله طبقاتی) خانوارهای کشور ٠,٣٨٧٧ بوده است که در مقایسه با سال قبلش ٠.٠٠٦١ کاهش نشان می دهد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، طبق اعلام مرکز آمار ایران، ضریب جینی خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٠.٣٦٩٦ و ٠.٣٦٤٣ است که نسبت به سال قبل به ترتیب ٠.٠٠٦١ کاهش و ٠.٠٠٤٩ افزایش را نشان می‌دهد.
 
در سال ۱۴۰۱ سهم ۲۰ درصد کم‌هزینه‌ترین و پرهزینه‌ترین جمعیت کل کشور به ترتیب ٦, ٠١ و ٤٦.٢١ درصد بوده است.
 
نسبت ۱۰، ۲۰ و ۴۰ درصد پرهزینه‌ترین به ۱۰، ۲۰ و ۴۰ درصد کم هزینه‌ترین به ترتیب ١٢, ٨٦، ٧.٦٩ و ٤.١٣ است.
 
شاخص پالما به ١.٨٢ و شاخص تیل به ٠.٢٥٢٤ رسیده است. همچنین شاخص اتکینسون ٠.٢٢٤٤ است.
 
سال ١٤٠١ – مناطق شهری:
 
سهم ۲۰ درصد کم هزینه‌ترین و پرهزینه‌ترین جمعیت به ترتیب ٦, ٥٩ و ٤٤.٩٠ درصد است.
 
نسبت ۱۰، ۲۰ و ۴۰ درصد پرهزینه‌ترین به ۱۰، ۲۰ و ۴۰ درصد کم هزینه‌ترین جمعیت به ترتیب ١١, ٢٣، ٦.٨٢ و ٣.٨٠ است.
 
شاخص پالما ١.٦٥ و شاخص تیل ٠.٢٢٩٢ است. همچنین شاخص اتکینسون ٠.٢٠٣٨ است.
 
سال ١٤٠١ – مناطق روستایی:
 
سهم ۲۰ درصد کم هزینه‌ترین و پرهزینه‌ترین جمعیت به ترتیب ٦, ٨٩ و ٤٤.٦١ درصد است.
 
نسبت ۱۰، ۲۰ و ۴۰ درصد پرهزینه‌ترین به ۱۰، ۲۰ و ۴۰ درصد کم هزینه‌ترین جمعیت در مناطق روستایی به ترتیب ١٠, ٥٥، ٦.٤٧ و ٣.٧٠ است.
 
شاخص پالما ١, ٦٢ و شاخص تیل در ٠.٢٢٣٩ است. همچنین شاخص اتکینسون ٠.١٩٧٠ است.
 
در سال ١٤٠١ در مناطق شهری کمترین ضریب جینی در استان کرمان (٠, ٢٧٠٠) و بالاترین ضریب جینی در استان سیستان و بلوچستان (٠.٤٦٤٧) مشاهده می‌شود.
 
همچنین در مناطق روستایی کمترین ضریب جینی مربوط به استان ایلام (٠, ٢٣٥٤) و بیشترین ضریب جینی مربوط به استان همدان (٠.٣٩١٣) است.
 
گفتنی است؛ ضریب جینی معیاری از پراکندگی آماری در اقتصاد است که برای نشان دادن نابرابری درآمد یا ثروت در یک کشور یا هر گروه دیگر از مردم در نظر گرفته شده است.
 
ضریب جینی شاخصی اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم است. ضریب صفر جینی بیانگر برابری کامل است و جایی که همه درآمد یکسانی دارند. ضریب جینی یک (یا ۱۰۰ درصد) بیانگر حداکثر نابرابری در بین مقادیر است (به عنوان مثال، برای تعداد زیادی از افراد که فقط یک نفر کل درآمد یا مصرف را دارد و بقیه هیچ چیز ندارند، ضریب جینی تقریباً یک خواهد بود).
 
بالا بودن این ضریب در یک کشور معمولاً به عنوان شاخصی از بالا بودن اختلاف طبقاتی و نابرابری درآمدی در این کشور در نظر گرفته می‌شود.