هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 00:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 بهمن 1401 ساعت 23:29
شنبه 1 بهمن 1401 23:25 ساعت
2023-1-21 23:29:23
شناسه خبر : 364289
وزیر امور خارجه ترکیه با انتقاد از اقدام دولت سوئد در ارائه مجوز برای آتش زدن قرآن گفت که این اقدام را نمی‌توان آزادی عقیده و بیان نامید.
وزیر امور خارجه ترکیه با انتقاد از اقدام دولت سوئد در ارائه مجوز برای آتش زدن قرآن گفت که این اقدام را نمی‌توان آزادی عقیده و بیان نامید.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه با انتقاد از سوئد در دادن مجوز برای آتش زدن قرآن گفت که نمی‌توان نژاد پرستی و نفرت پراکنی را آزادی عقیده دانست.
 
به گزارش رجانیوز؛ وی که این سخنان را در جمع خبرنگاران و در جریان سفر به آنتالیا مطرح می‌کرد، گفت: «با وجود تمام هشدارهایمان، متاسفانه چنین مجوزی به این فرد داده شده است. هیچ کسی نمی‌تواند این را آزادی بیان و آزادی عقیده بنامد.»
 
وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «امروز، آنها اجازه آتش زدن کتاب دیگری را نمی‌دهند اما زمانی که به قرآن، کتاب مقدس اسلام و خصومت با اسلام می‌رسد، فورا این موضوع را آزادی بیان و آزادی عقیده می‌نامند.»
 
 «اولا استرلینگ» سخنگوی پلیس سوئد اعتراف کرده است که چراغ سبز اهانت به قرآن کریم در مقابل سفارتخانه ترکیه در استکهلم را به یک گروه افراطی نشان داده است.
 
«راسموس پالودان» رهبر اسلام ستیز حزب راست افراطی «استرام کورس» دانمارک از سوی پلیس سوئد مجوز دریافت کرده است تا در جریان تظاهرات برنامه‌ریزی شده ۲۱ ژانویه (اول بهمن‌ ماه) مقابل سفارتخانه ترکیه در «استکهلم»، قرآن کریم را در اقدامی اهانت‌آمیز بسوزاند.
 
بر اساس این گزارش، استرلینگ به بهانه حمایت از آزادی بیان در توجیه این اقدام اهانت‌آمیز گفته است که «قانون اساسی سوئد از حمایت قوی برخوردار است و باید بدانید که ارزش توان اعتراض و آزادی بیان بسیار مهم است».
 
خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش کرده است که در پی اقدام اهانت‌آمیز در مقابل سفارتخانه ترکیه در استکهلم، وزارت خارجه آنکارا، «استفان هرستروم» سفیر سوئد در آنکارا را احضار کرد.
 
وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «رویکرد سوئد غیرقابل قبول است. ما انتظار داریم که مجوز چنین اقداماتی صادر نشود و چنین اهانتی به ارزش‌های مقدس تحت پوشش "حقوق دموکراتیک" قابل دفاع نیست».
 
در پی انفعال مقامات سوئدی در برابر اهانت برخی گروههای افراطی به قرآن کریم و سوزاندن آن در برابر سفارت ترکیه در استکهلم، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که سفر ۲۷ ژانویه (هفتم بهمن ماه) وزیر دفاع سوئد به ترکیه در این شرایط هیچ معنا و مفهومی ندارد و بنابراین لغو می‌شود.