هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 اسفند 1402
ساعت 07:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 آذر 1401 ساعت 14:57
شنبه 19 آذر 1401 12:07 ساعت
2022-12-10 14:57:19
شناسه خبر : 363137
رئیس صداوسیما در جمع خبرنگاران درباره پخش مسابقات جام جهانی، شایعه درآمد ۱۰ هزار میلیاردی تلویزیون، پخش مینی‌سریال «عاشور» و سریال‌های نوروزی توضیحاتی را ارائه کرد.
رئیس صداوسیما در جمع خبرنگاران درباره پخش مسابقات جام جهانی، شایعه درآمد ۱۰ هزار میلیاردی تلویزیون، پخش مینی‌سریال «عاشور» و سریال‌های نوروزی توضیحاتی را ارائه کرد.

گروه فرهنگی-رجانیوز: پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما در حاشیه اختتامیه ششمین جشنواره تلویزیونی مستند در جمع خبرنگاران به سؤالات آنان پاسخ داد.

 
به گزارش رجانیوز؛ او در ابتدا درباره سریال‌های نوروزی گفت: بیش از ۲۳ مجموعه تلویزیونی در حال تولید است؛ یا در مرحله فیلمنامه است که عمده آنان نگارش فیلمنامه‌شان نهایی شده است، در مرحله پیش‌تولید است و یا در حال تولید است. برای نوروز و ایام ماه رمضان برنامه دقیقی در سیما در حال انجام است که بتوانیم این دو مناسبت را با مجموعه‌های متناسب‌ به مردم هدیه بکنیم.
 
تعیین تکلیف زمان پخش مینی‌سریال «عاشورا»
وی درباره زمان پخش سریال‌های «سرزمین کهن»، «مینی‌سریال عاشورا» و سریال بهروز افخمی نیز گفت: امیدوارم که این سریال‌ها به سرانجام برسد. در مورد مینی‌سریال الف ویژه عاشورا کارهای نهایی انجام شده است و براساس پیگیری‌هایی که من داشتم، تقریباً نهایی شده است و دوستان در حال بررسی جدول پخش مناسب هستند. امیدواریم که جدول پخش مناسبی متناسب با مناسبت‌های تاریخی قرار داده شود. بنا بود که این مینی‌سریال در ایام ماه محرم و صفر در کنداکتور قرار گیرد اما برخی آماده‌سازی‌ها هنوز نهایی نشده بود. آخرین اطلاعی که من دارم این است که این اثر کامل شده است و در آینده نزدیک درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
 
رئیس صداوسیما در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه چرا به قطر گزارشگر اعزام نشد، گفت: ما بیشترین، مؤثرترین و بهترین تیم تلویزیونی و رسانه‌ای را که تاکنون در تاریخ جام‌های جهانی بی‌سابقه بوده است به قطر اعزام کردیم. آن چیزی را که برای نشان دادن جام جهانی نیاز بوده است انجام دادیم؛ چه در قالب نمایش بازی‌های باکیفیت و چه در قالب خرید حق پخش این مسابقات که به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار گرفت و چه‌بسا کمک به سکوهای اینترنتی، آی‌پی‌تی‌وی‌ها و پلت‌فرم‌ها، این بار در تعامل بسیار خوبی که با آنان داشتیم، حق پخش را در اختیارشان قرار دادیم، همچنین برای اولین بار بازی‌ها با کیفیت 4k به نمایش درآمد، علاوه براین، برنامه‌سازی‌های متنوعی در حاشیه جام جهانی در قطر صورت گرفت.
 
وی اضافه کرد: این نظر قابل احترام است، اما فکر می‌کنم با توجه به تنوعی که در تولید و ارائه برنامه‌های مربوط به جام جهانی داشتیم، رضایت قابل قبولی را از مردم داشته‌ایم.
 
واکنش به درآمد ۱۰ هزارمیلیاردی از تبلیغات آگهی در جام جهانی
او هم‌چنین در پاسخ به برخی مطالب در فضای مجازی که درآمد صداوسیما از تبلیغات آگهی‌ها در جام جهانی را ۱۰ هزار میلیارد برآورد کرده بودند، گفت: اطلاعیه روابط عمومی منتشر و این موضوع تکذیب شد. برای فهمیدن رقم این تبلیغات می‌توانید به سایت آگهی‌های بازرگانی اداره‌کل بازرگانی مراجعه کنید. رقمی که روی سایت می‌بینید، رقم خامی است که اگر یک آگهی‌دهنده بخواهد آگهی بدهد باید بپردازد. ما قراردادهای طولانی‌مدت و با بازه‌های زمانی بیشتر از یک سال و دو سال داریم، همچنین به‌دلیل حمایت از صنعت، تخفیف‌های ویژه می‌دهیم. هیچ وقت آن ارقامی که در جداول می‌بینید محقق نمی‌شود؛ رقم خنده‌دار ۱۰ هزار میلیارد که از بودجه یک سال صداوسیما هم بیشتر است، قاعدتاً باورپذیر نیست، بنابراین درخواست ما از رسانه‌ها که در اطلاعیه روابط عمومی هم آمده این است که در تماس با بخش‌های سازمان مثل اداره‌کل بازرگانی یا روابط عمومی اطلاعات دقیق‌تری بگیرند.
 
وی تأکید کرد: معتقدیم که پخش باکیفیت برنامه‌های جام جهانی حق مسلم مردم ماست. شما می‌توانید بررسی کنید و ببینید که در هیچ کشور دنیا، مردم به‌صورت رایگان با بالاترین کیفیت مسابقات جام جهانی را نمی‌توانند مشاهده بکنند، حتی در کشور میزبان جام جهانی کسی نمی‌توانست بازی‌ها را به‌صورت رایگان تماشا کند. اگرچه بار مالی سنگینی برای صداوسیما داشت اما ترجیح دادیم که این حق پخش را خریداری کنیم و به‌صورت رایگان در اختیار مردم بگذاریم.
 
جبلی درباره ساختار جدید مستند در تلویزیون نیز بیان داشت: شبکه مستند پایگاه و جایگاه اساسی برای پخش مستند است، اما گونه مستندسازی آن چیزی است که هیچ کدام از شبکه‌ها نمی‌توانند از آن صرف‌نظر کنند. می‌بینید که مستندهای فاخری از شبکه‌های مختلف ما پخش می‌شود. معتقدیم که برای سامان دادن به سینمای مستند و مدیریت پخش آنها در شبکه‌های مختلف صداوسیما باید ساختار چابک متمرکز داشته باشیم که هم در جهت تشویق و سفارش‌دهی تولید مستند و هم توزیع آن در شبکه‌های مختلف عمل کند. این کار به بهتر دیده شدن مستندها کمک می‌کند.
 
رئیس رسانه ملی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه تلویزیون برای پاسخ به شبهات و شایعات صداوسیما چه‌کار کرده است، گفت: به‌نظرمان کارهایی که در یکی دو ماه گذشته انجام شده است، به‌ویژه ساخت برنامه‌های کوتاه که از شبکه‌های یک، دو و چهار و... پخش می‌شود، تلاشی برای خنثی کردن تبلیغات دروغی بوده است که رسانه‌های معاند در مورد واقعیت‌های ایران منتشر می‌کنند، البته ما ادعا نمی‌کنیم که بهترین و فاخرترین برنامه‌ها را تولید می‌کنیم اما در حد توان خود تلاش کردیم و امیدواریم در گونه‌های مختلف، برنامه‌های روشنگری بهتری عرضه بکنیم.
 
وی هم‌چنین درباره اینکه چرا شبکه‌های فارسی‌زبان خارجی نتوانستند مسابقات فوتبال جام جهانی را پخش کنند، گفت: این اتفاق به این دلیل بود که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران حق پخش را خریداری کرده بود، در حقیقت، به‌دلیل اینکه صداوسیما تنها رسانه‌ای بود که حق پخش به‌زبان فارسی این مسابقات را در اختیار داشت، شرکت بین اسپورت که نماینده فیفا در منطقه خاورمیانه است با آن شبکه‌ها نامه‌نگاری کرد و آنها را تهدید به برخورد حقوقی کرد که می‌خواستند این مسابقات را بدون مجوز پخش کنند. به‌هرحال ما هم از حق قانونی خود استفاده کردیم.
 
انتهای پیام/