هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 03:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 آبان 1401 ساعت 12:43
شنبه 21 آبان 1401 12:41 ساعت
2022-11-12 12:43:40
شناسه خبر : 362335
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ برگ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی وجود دارد.
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی اعلام کرد؛

وجود ۲ هزار و ۵۰۰ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد

رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ برگ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی وجود دارد.
گروه تاریخی-رجانیوز: الهه محبوب اظهار کرد: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ برگ سند تاریخی از مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی وجود دارد که حدود ۱۵۰ برگ از این اسناد مربوط به دوره صفویه، بیش از ۸۰۰ برگ به دوره افشاریه و حدود هزار و ۵۰۰ برگه سند تاریخی به دوره قاجار مرتبط است.
 
رئیس اداره اسناد تاریخی کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: مسجد گوهرشاد در اسناد تاریخی به نامهای مسجد جامع، مسجد جامع کبیر، مسجد جامع کبیر ارض اقدس و سرکار مسجد جامع و نیز مسجد جامع کبیر گوهرشاد ثبت شده است.
 
وی ادامه داد: قدیمی‌ترین سندی که در آن از مسجد گوهرشاد نام برده شده است متعلق به بیش از ۴۰۰ سال قبل نام و مربوط به سال ۱۰۱۷ قمری در دوره شاه عباس صفوی است.
 
محبوب افزود: انواع اسناد معرفی شده شامل دفاتر اوارجه، توجیهات، روزنامچه و فردهای محاسباتی است که بیشتر آنها در قطع ۱۵ در ۲۰ سانتیمتر است.
 
رئیس اداره اسناد تاریخی حرم مطهر رضوی گفت: تأمین سوخت قنادیل و مشعل، اداره امور کشیک، کفشبان و پیشنماز مسجد، گزارش ماهانه هزینه دخل و خرج، صورت جمع کارکنان، تعمیرات مسجد و اجاره نامه‌ها، درآمدها و هزینه‌های موقوفات، متولیان و سایر کارکنان موقوفات بخشی از موضوعات این اسناد است.