هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 04:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 آبان 1401 ساعت 14:51
دوشنبه 9 آبان 1401 14:40 ساعت
2022-10-31 14:51:26
شناسه خبر : 362012
عضو کمیسیون برنامه و بودجه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را در شرایط کنونی اقدام اشتباهی می‌داند و معتقد است عملکرد فاطمی امین در یک سال و نیم گذشته قابل دفاع است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را در شرایط کنونی اقدام اشتباهی می‌داند و معتقد است عملکرد فاطمی امین در یک سال و نیم گذشته قابل دفاع است.

گروه اقتصادی-رجانیوز: سه شنبه هفته جاری جلسه استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار خواهد شد. و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای علنی به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می پردازند.

در آیین نامه داخلی مجلس،‌ ۵ ساعت زمان پیش بینی شده است؛ یک ساعت رییس جمهور، دو ساعت نمایندگان متقاضی استیضاح و دو ساعت هم برای وزیر. نمایندگان متقاضی استیضاح وزیر در فرصت دو ساعته می‌توانند به بیان نظرات خود پرداخته و زمان را بین خود تقسیم کنند لذا اینکه چه تعداد نماینده صحبت‌ می‌کند بستگی به نظر خود استیضاح کنندگان دارد ولی باید در مدت دو ساعت تمام شود. وزیر نیز از مدت دو ساعت در اختیارش می‌تواند وقت خود را به یک یا دو نماینده موافق بدهد.

 

در همین باره جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رجانیوز، گفت: با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بخش‌های صنعتی و اشتغال شاهد ثبات هستیم و نباید این ثبات با تصمیمات سیاسی از دست برود، اظهار داشت: با توجه به اینکه فاطمی امین در دولت‌های نهم و دهم حضور داشته است و در زمان دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز فعالیت در بخش صنعتی داشته به نظر می‌رسد تجربه مناسبی دارد و می‌تواند در قامت وزیر صمت تاثیر گذار باشد. حتی می‌توان گفت نسبت به گزینه‌های مطرح کنونی به عنوان جایگزین نیز شایسته‌تر است.

 

قادری با بیان اینکه، کاملا به استیضاح فاطمی امین مخالف هستم و این اتفاق را به ضرر اقتصاد کشور می‌دانم، اظهار داشت: در دو سال پایانی دولت دوم روحانی وزارت صنعت، معدن و تجارت 4 وزیر و سرپرست به خود دید، نتیجه این اتفاق از بین رفتن ثبات در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی کشور بود و اساسا هیچ فایده دیگری نداشت.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر با نگاه واقع بینانه به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص آقای فاطمی امین نگاه کنیم اگر ایشان جزو وزرای قوی کابینه نباشد جزو وزرای ضعیف هم نیست.

 

وی تصریح کرد: در ظرف همین مدت کوتاه گذشته از شروع دولت سیزدهم شاهد رشد قابل توجهی در میزان و ارزش صادرات غیر نفتی و تولیدات صنعتی در کشور هستیم. بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی میزان صادرات کشورمان از ابتدای سال جاری تاکنون به نسبت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش یافته است.

 

قادری افزود: البته آمارهای موجود باز هم با نقطه مطلوب و شعارهای دولت انقلابی فاصله دارد اما می‌توان گفت وزارت صمت در مسیر درست خود قرار گرفته و احتیاج به زمان بیشتری برای پیشرفت‌های بیشتر دارد. البته شرایط نسبت به دولت قبل بسیار مطلوب‌تر شده است.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: فاطمی امین با شخص رئیس جمهور ارتباط نزدیکی دارد و در مدت گذشته از دولت سیزدهم هماهنگی مناسبی نیز بین این دو پدید آمده است. این هماهنگی به نفع اقتصاد کشور است و تغییر وزیر در چنین مقطعی کار اشتباهی است.