هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 16:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 24 مهر 1401 ساعت 12:37
يكشنبه 24 مهر 1401 12:29 ساعت
2022-10-16 12:37:44
شناسه خبر : 361584
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاز دوم تعرفه گذاری پلکانی قیمت گاز باید تا قبل از شروع زمستان اجرایی شود، گفت: طبق قانون یارانه انرژی مشترکان پر مصرف قطع و گازبهای آنها با قیمت واقعی محاسبه محاسبه شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاز دوم تعرفه گذاری پلکانی قیمت گاز باید تا قبل از شروع زمستان اجرایی شود، گفت: طبق قانون یارانه انرژی مشترکان پر مصرف قطع و گازبهای آنها با قیمت واقعی محاسبه محاسبه شود.

گروه اقتصادی-رجانیوز: زمستان سال گذشته مرحله اول پلکانی کردن قیمت گاز مصرفی مشترکان خانگی با  مصوبه هیات‌وزیران اجرایی شد؛ بر این اساس برای اولین‌بار جدولی ۱۲ پلکانی بر مبنای مصرف برای تعرفه گاز تعیین شد که ۳ پله اول بدون تغییر تعرفه ماندند و از پله ۴ تا ۱۲ هر پله ۴۰ درصد به مبلغ گازبهای آنها اضافه شد.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۶ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد که ۷۶ درصد آنها شامل کسانی هستند که طبق الگوی مصرف، گاز مصرف می‌کنند. اما ۲۴ درصد از مشترکان، پرمصرف و بدمصرف هستند که اینها حدود ۵۰ درصد گاز کشور را تا پیش از پلکانی کردن قیمت گاز مصرف می‌کردند. همینطور سه درصد مشترکان پر مصرف هستند.

 

بر اساس مصوبه قانون بودجه سال جاری، دولت می‌بایست قیمت انرژی برای مشترکان پر مصرف گاز خانگی را بدون یارانه یا به صورت قیمت واقعی (هزینه تولید) محاسبه کند؛ به عبارت دیگر تعرفه پله‌های شش تا دوازده که حدود ۶.۵ میلیون مشترک را شامل می‌شود باید به قیمت واقعی دریافت شود. موضوعی که تاکنون توسط دولت اجرایی نشده است.

 

در همین باره قاسم ساعدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رجانیوز، گفت: دولت می‌بایست بین مشترکانی که به طور استاندارد انرژی مصرف می‌کنند و مشترکانی که بی‌مهابا و بدون در نظر گرفتن الگوی مصرف اقدام به اسراف در مصرف انرژی می‌کنند رفتار متمایزی داشته باشد.

 

 

وی افزود: در صورتیکه تعرفه گذاری پلکانی انجام نشود، مسابقه‌ای برای مصرف انرژی در کشور به راه می‌افتد و بدتر اینکه کسانی که مصرف بالاتری داشته باشند سهم بیشتری نیز از یارانه انرژی دریافت می‌کنند و این ظلم به تمام مردم است.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس قانون بودجه سال 1401، تعرفه گاز مشترکان پر مصرف می‌بایست به صورت پلکانی محاسبه شود و حتی مشترکانی که در آخرین پلکان مصرفی (خیلی پر مصرف) قرار دارند هزینه گاز را به قیمت واقعی پرداخت کنند، این موضوع تا اجرایی شدن باید پیگیری شود.  

 

ساعدی در ادامه اضافه کرد: در مقابل تنبیهی که برای مشترکان پر مصرف طراحی شده است، امتیازهایی هم برای مشترکانی که به طور بهینه مصرف می‌کنند در قانون دیده شده است بطوریکه حتی گازبهای مشترکان کم مصرف با شرایطی خاص به صورت رایگان درآمده است.  

 

وی، تاکید کرد: در زمستان همه دغدغه مردم مناطق سردسیر قطعی گاز است. ما ملتی هستیم که به عنوان عضوی از یک خانواده به نام ایران بزرگ هستیم و همه باید احساس مسئولیتی در مقابل همدیگر داشته باشیم اگر همه رعایت کنند قطعا قطعی و کسری به حداقل می رسد.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پر مصرف باید قبل از شروع فصل سرد سال و به صورتی که در قانون بودجه 1401 گفته شده است انجام شود به طوریکه قیمت گاز برای مشترکان پرمصرف به صورت واقعی و غیریارانه‌ای محاسبه شود.

 

وی خاطر نشان کرد: تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها به خصوص برای مشترکان با مصرف بسیار بالاتر از الگوی بهینه باعث می شود که اصل صرفه جویی به عنوان یک فرهنگ در بین مردم و در اعتقادات آنها  تقویت شود.

 

ساعدی گفت: پلکانی کردن و تعیین تعرفه‌های متفاوت برای مصرف کنندگان مبتنی بر اصل صرفه جویی انرژی و بهینه سازی مصرف است. اصولی که هم در اعتقادات دینی و هم در فرهنگ اصیل ایرانی ریشه دوانده است.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه بعضی از افراد مرفه و دهک های بالای جامعه مدیریت و کنترل سوخت را چه در بحث گاز و چه در سایر منابع انرژی اجرایی نمی‌کنند و هیچ راهی به غیر از پلکانی کردن قیمت‌ها مقابل سیاست‌گذار قرار نمی‌گیرد.

 

انتهای پیام/