هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 22 مهر 1401 ساعت 15:39
جمعه 22 مهر 1401 15:34 ساعت
2022-10-14 15:39:57
شناسه خبر : 361517
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به وضعیت کووید ۱۹در کشور و احتمال همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان، گفت: باید بدانیم که به هر حال این ویروس‌ها وجود دارند و یکسری رعایت‌ها باید انجام و تبدیل به فرهنگ عامه شود که البته تا حدی این اتفاق افتاده است.
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به وضعیت کووید ۱۹در کشور و احتمال همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان، گفت: باید بدانیم که به هر حال این ویروس‌ها وجود دارند و یکسری رعایت‌ها باید انجام و تبدیل به فرهنگ عامه شود که البته تا حدی این اتفاق افتاده است.
گروه اجتماعی-رجانیوز: دکتر حمید عمادی  درباره وضعیت کرونا در کشور و همچنین احتمال طغیان همزمان کرونا و آنفلوآنزا در فصل سرما، گفت: باید توجه کرد که برخلاف تصور عمومی بیماری کووید ۱۹ تمام نشده است، بلکه به صورت خفیفی درآمده که بسیار هم مسری است. به این معنا که در حال حاضر با یک بیماری بسیار خفیف، اما در عین حال بسیار بسیار مسری مانند سرماخوردگی مواجهیم. بنابراین ویروس در سیر خودش تکامل یافت و هرچه گذشت بیماری ناشی از کرونا خفیف‌تر اما مسری‌تر شد.  
 
به گزارش رجانیوز ؛ وی با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر میزان سرایت‌پذیری کرونا خیلی بیشتر است، اما بیماری خفیف است و میزبانش را نمی‌کشد، گفت: در حال حاضر کووید ۱۹ به این صورت ادامه حیات می‌دهد. باید توجه کرد که ممکن است ویروس مجددا جهش‌هایی پیدا کند که بیماری‌زایی آن و کشندگی‌اش بیشتر شود و این احتمال وجود دارد. زیرا بیماری تمام نشده و ما همیشه با این خطر مواجهیم که با عود کووید روبرو شویم.
 
عمادی ادامه داد: از طرفی هر ساله با شروع فصل سرما، ‌ تعداد زیادی بیماری‌های تنفسی اعم از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و ... داشتیم. طی دو سه سال گذشته مردم به دلیل ترس از کووید ۱۹ رعایت کرده و ماسک می‌زدند و در نتیجه عفونت‌های تنفسی از جمله آنفلوآنزا شایع نشد، اما امسال که تقریبا مردم ماسک‌هایشان را برداشتند و ملاحظاتی که طی یکی دو سال گذشته بود، کمتر شده، طبیعتا انتظار می‌رود که عفونت‌های تنفسی دیگر از جمله آنفلوآنزا را هم داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه بنابراین در پاییز و زمستان امسال با دو احتمال مواجهیم، گفت: هم احتمال دارد که آنفلوآنزا شایع شود و هم احتمال دارد که کووید مجددا جهش پیدا کند و در عین حال ممکن است این دو احتمال به صورت همزمان بوده و همزمانی این دو ویروس را داشته باشیم. هرچند که واقعا امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد، اما از نظر آمار و احتمال، احتمال آن وجود دارد.
 
عمادی با اشاره به اقداماتی که باید در این شرایط و برای پیشگیری از ابتلا به کووید و آنفلوآنزا انجام شود، گفت: یک زمانی برای کووید هیچ واکسنی نداشتیم.
 
البته واکسن‌هایی هم که اکنون در دنیا وجود دارد، ‌به خوبی اُمیکرون را پوشش نمی‌دهد و اُمیکرون مقدار زیادی خاصیت واکسن‌گریزی هم دارد. با این حال بهتر است که مردم واکسن‌های یادآور کووید را تزریق کنند. زیرا ممکن است سوش جدیدی پدید آید که واکسن روی آن اثرگذار باشد.
 
وی با بیان اینکه در عین حال واکسن آنفلوآنزا هم در بازار است و مردم می‌توانند آن را تهیه کنند، گفت: به ویژه افراد در معرض خطر که بیماری آنفلوآنزا در آنها می‌تواند شدید و کشنده باشد، باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.
 
افرادی مانند مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، افراد مبتلا به نقص ایمنی، بیماری قلبی، کلیوی و... واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.
 
عمادی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا و کرونا بهتر است به صورت همزمان انجام نشود، گفت: البته می‌توان هر دو را در یک روز هم تزریق کرد، اما باید در دو دست مختلف باشد. البته بهتر است که به صورت همزمان در یک روز تزریق نشود و دو هفته فاصله زمانی بین تزریق آن‌ها وجود داشته باشد.
 
وی درباره توصیه‌هایش به مدارس و دانشگاه‌ها، گفت: باید توجه کرد که بعد از شیوع کرونا در جهان فرهنگ مردم مقداری ارتقاء یافت و فکر می‌کنم کووید ۱۹ چه باشد و چه نباشد، رعایت‌های بهداشتی مربوط به بهداشت تنفسی از سوی مردم رعایت خواهد شد. در مدارس و دانشگاه‌ها هم کماکان باید این رعایت‌ها انجام شود. اگر ماسک بزنند، بسیار خوب است.
 
در بسیاری از کشورهای دنیا مردم در جاهای شلوغی مانند مترو این فرهنگ را پیدا کردند که بهتر است ماسک بزنند. خیلی از این موارد می‌تواند جزئی از فرهنگ عامه باشد؛ مثلا روبوسی نکنند، خلط را روی زمین نیندازند، در جاهای شلوغ ماسک بزنند و ... در عین حال هم شاید لازم نباشد که با آن شدت و حدت قبل بحث فاصله گذاری و... را رعایت کنیم، اما باید بدانیم که این ویروس‌ها وجود دارند و یکسری رعایت‌ها باید انجام شود.
 
انتهای پیام/


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home