هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 06:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 13 آبان 1400 ساعت 09:49
پنجشنبه 13 آبان 1400 09:45 ساعت
2021-11-4 09:49:48
شناسه خبر : 352391
آغاز هر معامله ای چه در قالب خرید و فروش محصول و چه در قالب دریافت و ارائه خدمات قطعا با اعتماد به آن کالا یا خدمت شکل خواهد گرفت. اعتماد اولین شرط انجام یک معامله یا رابطه کاری می باشد. البته قابل ذکر است که اعتماد تقریبا در شکل گیری خیلی کارها و روابط از جمله استخدام کارکنان، خرید های مایحتاج روزانه، ازدواج و غیره نقش اصلی و اساسی دارد. اما اشخاص حقوقی و حقیقی چطور می توانند جهت واگذاری امور مالی خود به یک شرکت خدمات حسابداری به آن مجموعه اعتماد کنند؟!
آغاز هر معامله ای چه در قالب خرید و فروش محصول و چه در قالب دریافت و ارائه خدمات قطعا با اعتماد به آن کالا یا خدمت شکل خواهد گرفت. اعتماد اولین شرط انجام یک معامله یا رابطه کاری می باشد. البته قابل ذکر است که اعتماد تقریبا در شکل گیری خیلی کارها و روابط از جمله استخدام کارکنان، خرید های مایحتاج روزانه، ازدواج و غیره نقش اصلی و اساسی دارد. اما اشخاص حقوقی و حقیقی چطور می توانند جهت واگذاری امور مالی خود به یک شرکت خدمات حسابداری به آن مجموعه اعتماد کنند؟!

همانطور که گفتیم کلیه روابط کاری و تجارتی بر اساس اعتماد شکل می گیرد، مشتریان جهت اعتماد بابت خرید یک کالا و محصول معمولا کار ساده تری را در پیش خواهند داشت و علت آن این موضوع می باشد که در مورد اعتماد به یک کالا مواردی از جمله اطلاعات و مشخصاتی که فروشنده از کالا ارائه می کند یا استنانداردها و گواهی نامه هایی که آن کالا کسب نموده است به مشتری اطلاع رسانی می شود و یا در روی کالا درج شده است.

 

 از طرفی دیگر با توجه به رشد روز افزون اطلاعات و فروش کالاها در سایت های اینترنی و نظرات مشتریانی که محصول فوق را قبلا  از طریق اینترنت خریداری نموده اند و نظرات و نکات مثبت و منفی که خریداران از کالا ها بیان می کنند، مشتریان بابت کسب شناخت و اعتماد به آن کالا کار راحت تری را در پیش دارند اما در مورد دریافت سرویس های مختلف مالی به راحتی نمی توان به اطلاعات مورد نیاز مجموعه ای که سرویس های مالی را ارائه می دهد دستیابی پیدا کنید و علت آن این موضوع می باشد که ماهیت خدمات به صورت نامشهود است و بر خلاف یک کالا قابل مشاهده نمی باشد و به راحتی نمی توان آن را ارزیابی نمود.

 

از طرفی دیگر در مورد نظرات استفاده کنندگان قبلی از خدمات حسابداری الخصوص در کشور ما ارائه اطلاعات مجموعه های ارائه دهنده خدمات به صورت خیلی محدود در شبکه های اینترنتی موجود می باشد و فقط معمولا بعضی از موسسه ها دارای سایت های اینترنتی مختص به خود هستند که در سایت های فوق نیز به به صورت محدود درباره خدمات و مشتریان خود اطلاعاتی را ارائه نموده اند.

 

 

با توجه به موارد فوق مدیران و صاحبان کسب و کارهای حقوقی و حقیقی باید سعی کنند با برگزاری جلسات حضوری، پرسش و توجه به  یک سری از موارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود شناخت کافی را کسب و بتوانند به شرکت حسابداری جهت محول نمودن کارهای مالی خود اعتماد کنند.

 

  • مواردی که در بدو همکاری با ارائه دهندگان سرویس مالی باید به آنها توجه نمائید:

 

 

توجه به قدمت و سابقه شرکت

 

منظور از قدمت و سابقه این موضوع می باشد که احتمالا همکاری با یک مجموعه ارائه دهنده سرویس مالی که حداقل پنج یا شش سال از شروع به کار آن می گذرد دارای ریسک کمتری نسبت به مجموعه ای  است که در سال اول یا دوم خود فعالیت خود می باشد.

 

در واقع قدمت نشان دهنده این موضوع است که آن مجموعه از مشکلات و موانع ابتدایی که معمولا خیلی از مجموعه ها را در همان آغاز کار متوقف و منحل می کند گذر کرده است و به ثبات رسیده است. علاوه بر این در این مدت نیز احتمالا تجربیات لازم را بابت انجام امور مالی را کسب نموده است و خیال مشتری از بابت تداوم فعالیت با آن ها در سالیان آتی می تواند راحت باشد.

 

رزومه کاری و مشتریان شرکت حسابداری

 

موسسه های ارائه سرویس مالی هم بابت محفوظ ماندن اطلاعات مشتریان خود و هم درخواست بعضی از مشتریان فعال بابت عدم ارائه اطلاعات همکاری، در رزومه یا سایت خود اطلاعات چندانی را از مشتریان منتشر نمی کنند. اما شما در جلسه فی مابین و ابتدایی می توانید درخواست یک رزومه کتبی یا ارائه شفاهی نام برخی از مشتریان را از آن ها بکنید و در صورت ارائه می توانید با بر قراری تماس تلفنی با مشتریان آنها از کیفیت و تعهدات کاری آنها اطلاعاتی را کسب و با خیالی آسوده تصمیم نمائید.

 

 

به همراه داشتن یک یاداشت بابت سرویس مورد نیاز

 

یکی از ایراداتی که معمولا در زمان درخواست سرویس مالی و جلسه آشنایی پیش می اید عدم عنوان حجم فعالیت و نوع فعالیت توسط مشتریان و عدم عنوان کلیه درخواست ها از سوی آنهاست.  این امر در زمان انعقاد قرارداد یا پس از آن می تواند موجب ایجاد اختلاف در طرفین قرارداد گردد. پس جهت جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می گردد در قالب یک یاداشت شرح مختصر و مفیدی از نوع و فعالیت و حجم کاری خود و شرح کامل از درخواست ها و موارد مورد احتیاج خود را یاداشت و در جلسه همراه داشته باشید. این کار باعث می شود تا هم پاسخ های لازم را از بابت انجام موارد از سوی ارائه دهنده سرویس مالی دریافت کنید و هم مانع از ایجاد اختلافات آینده از بابت عدم آگاهی یا عدم عنوان کلیه موارد مورد احتیاج شود.

 

کسب اطلاعات از آغاز نحوه همکاری در قالب پیش قرارداد

 

باید در جلسه اولیه حتما از ارائه دهنده سرویس مالی خود خواسته شود که بر اساس صحبت های صورت گرفته یک پیش قرارداد از بابت موضوعات که باید انجام شود و تعهدات طرفین در قرارداد تنظیم و به شما ارائه گردد که اگر موردی از قلم افتاده یا قرارداد دارای ایرادی می باشد در قرارداد نهایی رفع گردد.

 

 

 

توجه به صداقت گفتاری

 

اگر در اجرای چهار مورد قبلی دقت لازم را داشته باشید می توانید به صداقت گفتاری مدیر مجموعه پی ببرید و گفته های آن ها را از بابت قدمت، مشتریان و تجربه و تخصص آنها راستی آزمایی کنید. نوع و کامل بودن قراداد با عملیات درخواستی و تناسب مبلغ قرارداد با موضوع قرارداد هم بسیار مهم است که با بررسی موارد آن نیز می توانید تا حدودی به صداقت موسسه ارائه دهنده سرویس مالی که انتخاب کرده اید پی ببرید.

 

با مرور موارد فوق  کاملا متوجه می شویم که اعتماد به مجموعه ای که سرویس های مالی متعدد از جمله خدمات مالیاتی  را ارائه می دهد با اعتماد بابت خرید یک کالا کاملا متفاوت و سخت تر است.