هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 13:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 12 مهر 1400 ساعت 13:10
دوشنبه 12 مهر 1400 13:01 ساعت
2021-10-4 13:10:41
شناسه خبر : 351507
ممنوعیت واردات محصولات کره‌ای به کشور، این نگرانی را در اذهان عمومی به وجود آورده است که نکند عاقبت کار صنعت لوازم خانگی کشور نیز مثل خودروسازی به انحصارگرایی و رخوت ختم شود.
ممنوعیت واردات محصولات کره‌ای به کشور، این نگرانی را در اذهان عمومی به وجود آورده است که نکند عاقبت کار صنعت لوازم خانگی کشور نیز مثل خودروسازی به انحصارگرایی و رخوت ختم شود.

گروه اقتصادی-رجانیوز: اردیبهشت ماه سال 1398 بود که خبر رسید دو شرکت کره‌ای سامسونگ و الجی، به‌خاطر تحریم‌های آمریکا، دیگر قصد ادامه حضور در بازار ایران را ندارند.

 

به گزارش رجانیوز، خروج این دو شرکت کره‌ای توفیقی شد تا تولیدکنندگان ایرانی بتوانند از زیر سایه کره‌ای ها بیرون آمده و خودی نشان دهند. به‌طور مثال شرکت‌های سام و جی‌پلاس(شرکای ایرانی سامسونگ و الجی) با راه اندازی خط تولید ایرانی، تولید لوازم خانگی را ادامه دادند.

 

گرچه همان زمانی که دو شرکت کره‌ای اعلام کردند حاضر به ادامه حضور در ایران نیستند، حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی اعلام کرد: طی دو سال اخیر این شرکت‌ها محصولی به بازار عرضه نمی‌کردند و فقط برای تبلیغ و حفظ بازار ایران هزینه می‌کردند.

 

با این حال فروردین ماه سال جاری با سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران، خبرهایی به گوش رسید که ال‌جی و سامسونگ، برنامه بازگشت به بازار ایران را دارند.

 

خبرهایی که به نظر می‌رسد در روزهای اخیر، علیرغم اظهارات مسئولین مبنی بر عدم اجازه بازگشت شرکت‌های کره‌ای به ایران، رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته بود که منجر به صدور نامه مذکور رهبر انقلاب شد.

 

هفته گذشته رهبر انقلاب در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کردند طبق نامه‌ای که کارخانه‌های تولیدکننده لوازم خانگی به ایشان نوشته‌اند، واردات این محصولات(محصولات کره‌ای) باعث شکستن کمر تولیدکنندگان می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود.

 

در نامه رهبر انقلاب آمده بود: اگر این خبر (گشایش واردات از دو شرکت کره‌جنوبی) راست باشد به معنی شکستن کمر شرکت‌های لوازم خانگی داخلی است که تازه توانسته‌اند قدری روی پا بایستند، جدا جلوی این مشکل را سد فرمایید.

 

بنابر گفته سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی، «برند‌های کره‌ای علاوه بر هزینه کردن برای تبلیغات، به صورت سازمان یافته از طریق قاچاق بازار ایران را تامین می‌کردند که این مسئله باعث شده بود در رقابت نابرابر، تولیدکنندگان ایرانی را زمین‌گیر کنند و حقوق دولتی و گمرکی دولت را نیز پرداخت نکنند.»

 

اما چرا خروج کره‌ای ها از ایران توفیق اجباری بود و ممنوعیت واردات لوازم خانگی قابل تقدیر است؟

 

صنعت لوازم خانگی ایران، صنعتی به نسبت نوپاست و برای آنکه جان بگیرد و رشد پیدا کند، نیازمند حمایت و پشتیبانی است و اعمال محدودیت در واردات نیز در همین راستا انجام می‌شود

 

البته سیاست اعمال محدودیت بر واردات کالا، مختص به ایران نبوده و پیش‌تر از ایران نیز برخی کشورهای دنیا، دست به اجرای این سیاست زده‌اند

 

در همین رابطه باشگاه خبرنگاران نوشته است:  در سال 1960 در کشور کره جنوبی لایحه‌ای به تصویب رسید که طبق آن در برنامه توسعه اقتصادی پنج‌ساله، صنعت الکترونیک از طریق ممنوعیت واردات مورد حمایت قرار گیرد. با توسعه صنعت، ممنوعیت واردات قطعات محصولات الکتریکی نیز ابلاغ شد. قانون ممنوعیت این محصولات خارجی در دهم ماه می همان سال ابلاغ و کمی بعد هم فروش کالاهای قاچاق با قدرت توسط دولت ممنوع شد

 

در آن زمان شرکت گلد استار که بعدها به ال‌جی تغییر نام داد تنها تولید کننده لوازم الکتریکی در کره بود و این سیاست افزایش فروش رادیوهای گلد استار به 40 درصد کل سهم بازار رادیو در سال 1962 همراه شد. کره در واردات لوازم خانگی و خودرو تعرفه‌های سنگینی وضع می‌کند که معمولا واردات این اقلام برای این کشور صرفه اقتصادی ندارد.

 

انگلیس نیز که امروز یکی از قطب‌های صنعت نساجی به شمار می‌آید، در قرن 19 میلادی و با هدف تقویت تولید خود، اقدام به ممنوعیت واردات پارچه کرد.

 

کشورهای دیگری نظیر ژاپن نیز چنین سیاستی را در پیش گرفته و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، واردات کالاهای مشابه را ممنوع کرده‌اند.

 

البته ممنوعیت واردات محصولات کره‌ای به کشور، این نگرانی را در اذهان عمومی به وجود آورده است که نکند عاقبت کار صنعت لوازم خانگی کشور نیز مثل خودروسازی به انحصارگرایی و رخوت ختم شود.

 

در همین  رابطه حمیدرضا غزنوی سخنگوی صنف تولیدکنندگان لوازم خانگی گفته است: «صنعت خودرو در ایران از سوی دولت اداره می‌شود و ۹۵ درصد بازار خودرو دست دو شرکت است. اما در صنعت لوازم خانگی حدود ۱۵۰۰ واحد فعالیت می‌کنند. بنابراین در این صنعت انحصار نیست. اما عده‌ایی صنعت شکست خورده خودرو را نماد تولید ملی قرار داده‌اند. با این حال تولیدات داخلی به لحاظ قیمت و کیفیت تنوع زیادی دارند.

 

ممنوعیت واردات به تنهایی نمی‌تواند پیشرفت صنعت لوازم خانگی را به همراه داشته باشد. رشد این صنعت زمانی به ارمغان می‌آید که تولیدکنندگان ایرانی با استفاده از فرصت فراهم شده، کمر همت بسته و از هیچ تلاشی برای بالا بردن کیفیت تولیدات و ایجاد رضایتمندی دریغ نکنند.