هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 13 خرداد 1402
ساعت 01:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 تير 1399 ساعت 19:04
چهارشنبه 11 تير 1399 18:58 ساعت
2020-7-1 19:04:54
شناسه خبر : 337551
حسن روحانی گفت: ایران ضمن محکوم نمودن هرگونه تحریم علیه ملت ها در جهان خصوصا سوریه تاکید می‌کند که به حمایت‌ها از دولت و ملت سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.
حسن روحانی گفت: ایران ضمن محکوم نمودن هرگونه تحریم علیه ملت ها در جهان خصوصا سوریه تاکید می‌کند که به حمایت‌ها از دولت و ملت سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.

گروه سیاسی-رجانیوز: حجت الاسلام حسن روحانی عصر امروز(چهارشنبه) نشست فوق العاده مجازی روسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه اظهار کرد: معتقدم روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه دستاوردهای بسیار زیادی کسب کرده است که حفظ و توسعه آن وظیفه سه کشور دوست و همسایه به عنوان ضامن‌های این روند است.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، وی بیان کرد: مایلم در آغاز بر اصول اساسی و تغییرناپذیر مشترکاتمان در موضوع سوریه یعنی لزوم حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی و توجه به حاکمیت ملی و استقلال سوریه و تعیین سرنوشت این کشور تنها به دست مردم آنان از طریق گفتگوهای سوری-سوری و بدون مداخله خارجی تأکید کنم.

 

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز در حالی اجلاس مجازی سران روند آستانه را برگزار می‌کنیم که جهان با معضلی به نام ویروس کرونا مواجه است و مردم سوریه هم از این بیماری مستثنی نیستند.

 

روحانی ادامه داد: در شرایط شروع این ویروس که مشکلات بهداشتی و اقتصادی گسترده‌ای را در این کشور ایجاد کرده است، نیاز به کمک‌های بشردوستانه از جمله در زمینه اقلام پزشکی و دارویی به منظور مقابله با این بیماری و تسکین آلام مردم سوریه ضروری است.

 

وی افزود: رژیم آمریکا در ادامه تحریم‌های گذشته و تلاش‌های مذبوحانه خود برای فشار بر مردم سوریه، تحریم‌های یکجانبه و غیرانسانی تازه‌ای موسوم به سزار را با هدف رسیدن به امیال نامشروع سیاسی خود تحمیل کرده است.

 

رئیس جمهور اظهارداشت: این اقدام رژیم آمریکا نوعی تروریسم اقتصادی  و ناقض حقوق بشردوستانه و حاکمیت ملت ها است.

 

روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت هرگونه تحریم علیه ملت ها در جهان خصوصا سوریه تأکید می کند که به حمایت های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.

 

وی گفت: این اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچ گونه خللی در اراده کشورهای دوست و متحد سوریه ایجاد نخواهد کرد و آمریکا مطمئن باشد که آنچه از طریق فشار نظامی در کمک به گروه های تروریستی به دست نیاورده است، نمی تواند از طریق ابزار فشار اقتصادی و مجازات مردم سوریه به دست آورد.

 

رئیس جمهور اظهارداشت: مسئله آوارگان داخلی و پناهجویان سوری نیز موضوع بسیار مهمی است. ما و جامعه جهانی باید به بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود کمک کنیم که این هم یک موضوع انسانی است و هم به بازگشت صلح و ثبات و اعتمادسازی میان مردم سوریه کمک خواهد کرد.

 

روحانی تصریح کرد: هرگونه مشروط نمودن کمک های انسانی به منظور تحقق اهداف سیاسی، این روند را مختل خواهد کرد. امروز با گذشت بیش از ۹ سال از آغاز بحران سوریه، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تنها راه حل بحران سوریه، سیاسی است و راه حل نظامی نخواهد داشت.

 

وی بیان کرد: ما به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه، همواره از گفتگوهای سوری-سوری در چارچوب توافق های ایجاد شده در روند آستانه حمایت می کنیم و بر عزم خود برای مبارزه با تروریسم داعش و القاعده و سایر مجموعه های ذیل آنان در تمامی منطقه از جمله سوریه تأکید می کنیم.

 

روحانی اظهارداشت: امروز در شرایطی با افتخار از مبارزه با تروریسم سخن می گوییم که فداکاری های زیادی در این راه صورت گرفته است. در اینجا لازم می‌دانم از همه شهدای مبارزه با تروریسم به ویژه در رأس آنان، شهید سپهبد قاسم سلیمانی یاد کنم و آمریکا که ادعای مبارزه با تروریسم را داشت، قهرمان این مبارزه را به شهادت رساند.

 

روحانی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را نشان دهنده ادعای دروغین آمریکا در مقابله با تروریسم دانست و گفت: مبارزه با تروریسم تا محو کامل آن از سوریه و به طور کلی منطقه ادامه خواهد داشت. در حالی که نباید امنیت و جان غیرنظامیان به خطر بیفتد نمی‌بایست اجازه دهیم تا تروریست‌ها از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

 

وی ادامه داد: در حالی که سخن از مبارزه با تروریسم زده می‌شود اما احترام به حاکمیت ملی سوریه امری خدشه ناپذیر است. سوریه‌ای متحد، مستقل و بدون حضور نامشروع قدرت های خارجی نه تنها موجب بازگشت آرامش به این کشور پس از سال‌ها خواهد شد بلکه به ثبات و امنیت همسایگان نیز کمک خواهد کرد.

 

رئیس‌جمهور با اشاره به حضور نیروهای آمریکایی در سوریه گفت: حضور نامشروع نیروهای آمریکایی در سوریه به عاملی بی ثبات کننده در سوریه و منطقه تبدیل شده است و در کنار آن با افزایش پایگاه های غیرقانونی در مناطق نفت‌خیز سوریه و شرق فرات در حال مشاهده غارت منابع طبیعی این کشور هستیم. ضروری است هر چه سریعتر نیروهای تروریسم آمریکایی از کل منطقه به ویژه سوریه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در تمام سرزمین‌ها گسترش یابد.

 

روحانی با اشاره به تجاوزهای مکرر ارتش رژیم صهیونیستی به خاک سوریه گفت:این قبیل اقدامات تجاوزگرانه را شدیدا محکوم می کنیم. اقدامات رژیم صهیونیستی در کنار اشغال منطقه جولان علاوه بر نقض حاکمیت سوریه  عامل بی‌ثباتی و تهدید کننده صلح و امنیت منطقه است که پیامدهای آن متوجه این رژیم اشغالگر خواهد شد.