هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 02:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 28 خرداد 1399 ساعت 12:52
چهارشنبه 28 خرداد 1399 12:38 ساعت
2020-6-17 12:52:38
شناسه خبر : 337335
سید حسن نصرالله گفت: «دولت آمریکا مانع از این است که دلار به لبنان وارد شود و به بانک مرکزی به این بهانه که دلارها از لبنان به سوریه فرستاده می‌شود، فشار اعمال می‌کند».
سید حسن نصرالله گفت: «دولت آمریکا مانع از این است که دلار به لبنان وارد شود و به بانک مرکزی به این بهانه که دلارها از لبنان به سوریه فرستاده می‌شود، فشار اعمال می‌کند».

گروه بین‌الملل-رجانیوز: سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان شامگاه سه‌شنبه در مورد تحولات داخلی این کشور و همچنین تحولات منطقه غرب آسیا سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در ابتدا با درگذشت رمضان عبدالله شَلّح، دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد و او را رهبری حکیم و بزرگ دانست که به مقاومت بسیار ایمان داشت و همه ویژگی‌های لازم برای فرماندهی را داشت.

دبیر کل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه رمضان شلح به تقریب مذاهب اسلامی اعتقاد داشت و از آن حمایت می‌کرد، اظهار داشت که دبیرکل جهاد اسلامی شدیداً به وحدت بین گروه‌های فلسطینی و هم‌پوشانی آن‌ها تمایل داشت.

سید حسن نصرالله گفت که مسئولیت‌ها و توجهات مرحوم شلح تنها به فلسطین و آرمان آن محدود نبود، بلکه تا امت اسلامی و ایجاد تقریب بین آن امتداد داشت. به گفته سید حسن نصرالله، دبیرکل سابق جهاد اسلامی توانست این جنبش را در مسیر پیشرفت و توسعه به پیش ببرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به طرح اشغالی آمریکایی و اسرائیلی در کرانه باختری فلسطین اشاره کرد و گفت که محور مقاومت در فلسطسین برای مقابله با این طرح اشغالی به شخصیتی چون شلح نیاز دارد.

سید حسن نصرالله شرایط مردم فلسطین در مقطع کنونی را مرحله خطرناکی دانست و گفت که حقوق، سرزمین و موجودیت آن‌ها با این طرح اشغالی در معرض خطر است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد اوضاع داخلی، اخبار منتشر شده در مورد استعفای دولت این کشور را بی‌اساس و شایعه خواند و گفت که حزب‌الله به این قضیه فکر نمی‌کند و در این باره چیزی نشنیده است.

او به تظاهرات و اعتراضات اخیر در لبنان به دنبال افزایش قیمت دلار اشاره کرد و گفت که برخی مدعی شدند که دو گانه شیعه حزب‌الله و جنبش امل به دنبال سرنگونی دولت هستند. این‌ها پیشتر می‌گفتند که این دولت، دولت حزب‌الله است.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «مصلحت لبنان در این است که این دولت (به نخست‌وزیری حسان دیاب) ادامه داشته باشد و تا میتواند برای تغییرات مثبت تلاش و کوشش از خود نشان دهد. شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان تغییرات (در سطح دولت) ایجاد کرد».

دبیر کل حزب‌الله در مورد درخواست برخی از معترضان مبنی بر «خلع سلاح این حزب»، آن را خواسته‌ای اشتباه و ظلم به انقلاب ۱۷ اکتبر دانست.  سید حسن نصرالله این تظاهرات را شکست خورده خواند و گفت خلط بین شعار خلع سلاح مقاومت با درخواست‌های محق اقدام مردودی است.

او از روش برخی از جریان‌های سیاسی لبنان انتقاد کرد و گفت روشی که این جریان‌ها با هدف خلع سلاح حزب‌الله در پیش گرفته‌اند هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و بهتر است آن‌ها به جای این گونه اقدامات، گزینه جایگزین ارائه بدهند.

سید حسن نصرالله گفت: «سلاح مقاومت برای محیط مقاومت لبنان بخشی از فرهنگ و باور راهبردی بوده و ریشه‌دارتر از این است که برخی آن را مطرح کنند».

دبیرکل حزب‌الله لبنان به معترضان در این کشور توصیه کرد که از هرگونه درگیری با ارتش و فحاشی و مسدود کردن راه‌ها اجتناب کنند. او اقدام برخی از افراد منتسب به حزب‌الله در سب و لعن برخی از شخصیت‌های لبنان را اقدامی فردی و غیر اخلاقی خواند و گفت که سوء استفاده از این مسائل و تعمیم آن به یک مجموعه و دیگران، در حق ما جنایت است.

او تحریک احساسات مذهبی و دینی با هدف ایجاد اختلاف بین مسلمانان و مذاهب را خطرناک‌تر از تخریب اموال عمومی دانست و گفت که این گونه اقدامات، زمینه را برای فتنه آماده می‌کند.

سید حسن نصرالله حملات رسانه‌ای مغرضانه علیه حزب‌الله لبنان و نیروهای سیاسی شیعه و مسئول دانستن آن‌ها در قضیه حمله به مؤسسات و اموال عمومی در تظاهرات اخیر را محکوم کرد و گفت که حزب‌الله برای ممانعت از ایجاد فتنه و درگیری و بازگشت به خطوط تماس هر کاری که بتواند، انجام خواهد داد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان به موضوع افزایش قیمت دلار در این کشور اشاره کرد و گفت که این مسئله به عرضه و تقاضا ارتباط دارد ولی آمریکایی‌ها برای ممانعت از تزریق دلار در بازار، به بانک مرکزی فشار وارد می‌کنند.

او ادامه داد: «دولت آمریکا مانع از این است که دلار به لبنان وارد شود و به بانک مرکزی به این بهانه که دلارها از لبنان به سوریه فرستاده می‌شود، فشار اعمال می‌کند».

سید حسن نصر الله به اقدام یکی بانک لبنان در ایجاد اختلال در بازار ارز اشاره کرد و گفت این بانک که مورد حمایت برخی از سیاستمداران است، از آگوست، ده‌ها میلیون دلار را در لبنان جمع کرده و به خارج فرستاده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه طی مدت اخیر ۲۰ میلیارد دلار از بانک‌های لبنان براساس آمارها و اظهارات رسمی خارج شده است، پرسید چه کسانی این پول‌ها را از لبنان خارج کرده‌اند.

سید حسن نصرالله نوسانات اخیر در بازار ارز لبنان را توطئه دولت آمریکا علیه لبنان دانست و گفت که مسئله افزایش قیمت دلار به موضوع امنیت ملی تبدیل شده است و مردم لبنان نباید به شایعات گوش دهند؛ چرا که گوش دادن به این شایعات به امنیت ملی لبنان صدمه وارد کرده و آن را تهدید می‌کند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که برقراری ارتباط با سایر کشورها به منظور تأمین ما یحتاج در این کشور بدون اینکه نیازی به تبادل دلار باشد، باعث ارتقا و تغییر در جایگاه لبنان خواهد شد.

او در ادامه به دست داشتن اسرائیل در توطئه‌های اخیر علیه لبنان اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها از لبنان و اقتصاد آن برای تحقق منافع خود استفاده می‌کنند و این مصالح، همان تحقق امنیت برای اسرائیل و ایجاد ثبات در مرزهای دریایی و زمینی آن است».

حزب‌الله و دولت لبنان، کشور را رها نخواهد کرد

سید مقاومت کسانی را که به دنبال تحریک مناطق حامی مقاومت در لبنان علیه حزب‌الله است، خطاب قرار داد و گفت که این طرح و توطئه آن‌ها شکست خواهد خورد. او گفت: «کسانی که به گرسنگی ما در لبنان امید بسته و روی اینکه اجازه بدهیم کشور در گرسنگی به سر ببرد، باید گفت که این مسئله هرگز محقق نخواهد شد».

او به خروج نام عربستان سعودی از لیست کشورهای ناقض حقوق کودکان یمن اشاره کرد و گفت که قوانین بین‌الملل و سازمان ملل از لبنان حمایت نخواهد کرد؛ چرا که «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، طی اقدامی خفت‌بار اسم ائتلاف سعودی را از این لیست خارج کرده و جنایت‌های آن در یمن را فراموش کرده است.

قانون سراز آمریکا علیه سوریه

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به اقدام آمریکا در وضع تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه که قرار است از فردا اجرایی شود، اشاره کرد و گفت که اینکه واشنگتن به این قانون متوسل شده، نشان دهنده پیروزی سوریه در جنگ است و این تحریم‌ها آخرین حربه و سلاح آمریکایی‌هاست.

متحدان سوریه، در جنگ اقتصادی هم آن را رها نخواهند کرد

وی ادامه داد: «متحدان سوریه در کنار این کشور ایستادند و برای لحظه‌ای هم این کشور را رها نکردند و [از این به بعد] در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا نیز سوریه را ترک نخواهند کرد».

سید حسن نصرالله گفت که تحریم‌های آمریکا علیه سوریه مردم این کشور را هدف قرار داده و هدف از وضع این گونه تحریم‌ها، تلاش آمریکا برای بازگرداندن آشوب و هرج و مرج و جنگ داخلی به سوریه است.

قانون سزار آمریکا، لبنانی‌ها را هم تحت تأثیر خواهد

دبیرکل حزب‌الله لبنان در باره تبعات و تأثیرات این تحریم‌ها هشدار داد و گفت که لبنانی‌ها باید از اینکه سوریه تحریم خواهد شد، خوشحال نباشند؛ چرا که به گفته وی، این تحریم‌ها لبنانی‌ها را آزار خواهد داد و چه بسا، حتی بیشتر از خود سوری‌ها، آن‌ها را هدف قرار داده و آزار دهد.

او گفت که حزب‌الله واقف است که دولت لبنان توانایی مقابله با تحریم‌های آمریکا را ندارد ولی حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد این است که زیر بار این تحریم‌ها نرفته و از آن‌ها تبعیت نکند.

سید حسن نصرالله در پایان سخنان خود گفت که آمریکایی‌ها همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا فرصت‌های ایجاد شده در برابر لبنانی‌ها را از بین برده و آن‌ها را مجبور به تسلیم در برابر صهیونیست‌ها کند. دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که این مسئله نیز محقق نخواهد شد.