هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 آذر 1401
ساعت 10:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 27 خرداد 1399 ساعت 14:41
سه شنبه 27 خرداد 1399 14:39 ساعت
2020-6-16 14:41:05
شناسه خبر : 337323
امروزه دیگر بازار محصولات کشاورزی فقط محدود به بذر و ابزارآلات کشاورزی نیست و این بازار به شدت گسترش یافته است. از جمله مباحث مهمی که هر کشاورزی باید آن را دانسته و اشراف کافی به آن داشته باشد بحث کود شناسی است. کود یکی از ضرورت‌های کشاورزی و گلخانه داری محصوب شده و شناسایی کود درست و زمان مناسب برای استفاده از آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مقاله ما قصد داریم اطلاعات مفید و مختصری در مورد انواع کود و همچنین کاربردهای آن‌ها برای شما ارائه دهیم. همراه ما باشید.
 
شناخت انواع کود و کاربرد هر کدام
 
 
سانی که می خواهند در حوزه تغذیه گیاهی کار کنند باید در وهله اول کود را از لحاظ کیفیت و کارایی بشناسند تا بتوانند برنامه غذایی درست را ببندند. گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگر برای داشتن زندگی سالم و سرحال، به تغذیه و جذب عناصر غذایی نیاز دارند. آبیاری منظم به تنهایی نمی‌تواند مواد مورد نیاز آنها را تأمین کند و به همین دلیل باید کود و مواد تغذیه کننده را برای این موجودات سبز به کار برد.
یک کشاورز و یا گلخانه دار باید انواع مختلف کود را شناخته و کاربرد هر کدام را بداند تا در زمان مناسب از آن‌ها استفاده کرده و از محصول خود مراقبت نماید و میزان آن را افزایش دهد. خرید کود زمانی برای شما آسان خواهد بود که به مسائل گفته شده اشراف داشته و اطلاعات کافی داشته باشید. بیایید به صورت مختصر انواع کود را با هم مرور کنیم.
انواع مختلف کود:
نه نوع مختلف از کودهای مورد استفاده در کشاورزی وجود دارد. به طور کلی این کودها در دو مجموعه‌ی کودهای معدنی و کودها طبیعی دسته‌بندی می‌شوند. از جمله کودهای معدنی که می‌توانیم به آن‌ها اشاره کنیم کودهای زیر هستند:
1. کودهای نیتروژن
2. کودهای فسفر
3. کودهای پتاسیم
در مقابل کودهای آلی کودهای طبیعی هستند که از گیاهان و حیوانات به دست می‌آیند. این کودهای از محصولات مختلفی مانند ضایعات کشاورزی کود دامی و ... ساخته می‌شوند.
 
 
کود پتاسه:
همانگونه که از نام آن پیداست این کود کمبود پتاسیم گیاهان را جبران می‌کند. کمبود پتاسیم بیشتر در خاک‌های اسیدی و خاک‌های شنی دیده می‌شود، اما کمبود آن در سایر خاک ها تحت شرایط آبیاری و برداشت مقدار زیادی محصول نیز مشاهده می‌گردد. اغلب کودهای پتاسیم در آب محلول هستند و نحوه اضافه کردن آن‌ها به خاک نقش زیادی در اثر بخشی کود ندارد.
استفاده از این نوع کود می‌تواند فواید زیر را به همراه داشته باشد.
زودرسی محصول
بهبود قابلیت انبارداری میوه
افزایش و بهبود کیفیت محصول شامل طعم، رنگ و شکل ظاهری میوه و در نهایت بازار پسندی محصولات
افزایش جذب و حلالیت ریز مغذی ها
افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی (سرمازدگی، گرمازدگی و شوری) و آفات و بیماری ها
اگر شما نیز قصد خرید کود پتاسه و یا انواع دیگر کود را دارید همین حالا می‌توانید به سایت شرکت سناپالیز مراجعه کرده و با کودهای مختلف آشنا شده و اطلاعات کافی در مورد هرکدام از این کودها را به دست آورید. سناپالیز این امکان را برای شما فرآهم کرده که بتوانید هر نوع کودی را به صورت آنلاین خریداری کرده و در محل مورد نظر خود دریافت کنید.