هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 12 بهمن 1401
ساعت 22:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 29 ارديبهشت 1399 ساعت 10:34
دوشنبه 29 ارديبهشت 1399 10:32 ساعت
2020-5-18 10:34:10
شناسه خبر : 336785
با اینکه به فصل بهار رسیده ایم، اما آب و هوا هنوز زمستانی است و حتی شاید شدت باد و باران نیز بیشتر شده است و هوا کمی سرد شده است. علاوه بر اینکه باید مراقب خود باشیم تا با عوض شدن مداوم آب و هوا سرما نخوریم، باید مراقب نما های ساختمان خود نیز باشیم. در اثر باد های شدید و یا باران های طولانی مدت ممکن سنگ های نما به صورت تدریجی رنگ عوض کرده، خورده شده و یا ترک بردارند و بشکنند.

 البته سرد و گرم شدن هوا نیز تاثیر بسیاری بر روی شکسته شدن سنگ نما ها نیز دارد. این تاثیرات تدریجی هستند و ممکن است ما به صورت روزانه متوجه آنها نشویم و پس از مدتی که به ساختمان خود توجه کنیم تازه مشکلات به وجود آمده را میبینیم.

عواملی مثل آلودگی هوا و وجود گرد و غبار در فضا باعث کثیفی و آلوده شدن نما می شود. درست است که آلودگی سنگ ها شاید در ظاهر خطری ایجاد نکنند اما درواقع همین مواد آلوده هستند که بر روی سنگ نماها قرار می گیرند و مانع از دیده شدن ترک های ریز می شوند که در آینده مشکل ساز می شوند.

اهمیت بررسی سنگ نما به صورت دوره ای در چیست؟

سنگ نماها علاوه بر زیبایی که برای ساختمان فراهم می کنند، نقش بسیار مهمی در امنیت و ایمن بودن ساختمان ایفا می کنند. زمانی که نما دارای ترک هایی باشد هر چند کم عمق و کوچک، باعث به وجود آوردن مشکلاتی بسیار بزرگ می شوند. در زمان زلزله حتی اگر لرزه خیلی هم قوی نباشد، اگر سنگ نما ترک داشته باشد و یا شل شده باشد، ممکن است ریزش کند و جان افرادی را بگیرد. این موضوع حتی در زمان اجرای عملیات گودبرداری و ساختن ساختمان های کناری نیز ممکن است پیش بیاید و خسارت های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

 

 

 

چگونه ایمنی نمای ساختمان خود را تضمین کنیم؟

یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین روش ها برای تضمین امنیت نمای ساختمان و مقاوم سازی آنها، استفاده از پیچ و رولپلاک نما به وسیله ی راپل کاران حرفه ای و کاربلد است. با استفاده از پیچ و رولپلاک سنگ نماهایی که افتاده اند، آسیب دیده اند و یا ترک برداشته شده اند به نما پیچ می شوند. استفاده از پیچ و رولپلاک باعث می شود مقاومت بالا برود و کمتر شاهد آسیب سنگ ها باشیم.

 تا چندین سال قبل پیچ و رولپلاک نما توسط داربست انجام می شد که امروزه جای خود را به طناب داده است. داربست علاوه بر اینکه بستن و باز کردنش هر کدام دو روز طول می کشید و زمان انجام پروژه را طولانی می کرد، عاملی خطرناک نیز محسوب می شد و جان کارگران در هنگام استفاده از داربست در خطر بود.

با روی کارآمدن راپل کاران و استفاده از طناب های مناسب این کار، علاوه براینکه کار سرعت بخشید، جان افراد حرفه ای نیز در خطر نبود و از همه مهم تر ایمن سازی نمای ساختمان ها به صورت  درست و مطابق با استانداردها انجام می شد.

 

 

 

در هنگام پیچ و رولپلاک کردن نما ابتدا بررسی می شود که ملات پشت سنگ و خود سنگ چه جنسی دارد و سپس استراتژی های لازم برای شروع کار و ایمن سازی چیده می شود. پیچ های مصرفی اصولا 5 سانت هستند و سرپیچ ها با هم یک اندازه باید باشد و تفاوتی نداشته باشد. پیچ ها در هر 50 سانت سنگ نما یکی کار گذاشته می شود. رولپلاک ها نیز گالوانیزه هستند که باعث تثبیت سنگ می گرددند. در این کار سعی بر این است که رولپلاک ها درون ملات باز شوند و نه پشت آن که این کار ایمنی ساختمان را چند برابر می کند. همچنین دریل هایی که به کار می رود برای سنگ هایی با عرض 20 به بالا دریل هیلتی و برای سنگ های زیر 20 سانت با دریل معمولی است. 

 

چگونه بفهمیم نمای ساختمان ایمن نیست؟

اما همان طور که گفته شد به علت آلودگی های موجود بر روی سنگ ها و یا فاصله و دوری از نما نمی توان به راحتی با چشم دید که نما مشکلاتی دارد و ایمن نیست. حتی اگر ظاهر نما هم خوب باشد اما درواقع مشکلاتی دارد که نمایان نیست. به کمک روش های زیر می توانیم بفهمیم که سنگ نما وضعیت خوبی ندارد و زمان پیچ و رولپلاک نما است.

  • ریزش سنگ ریزه و یا تکه هایی از سنگ نما
  • اسکوپ نشدن سنگ ها در حال نصب
  • در زمان شست و شو نما و یا بعد از آن ترک هایی بر روی سنگ ها ظاهر شود

 

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را به دست چه کسی بسپاریم؟

همان طور که گفته شد پیچ و رولپلاک کردن کار بسیار حساسی است و نیاز به مهارت و تخصص دارد. زمانی که این کار بدون داربست و با طناب انجام شود که بسیار مهم تر است و هر کسی قادر به انجام آن نیست. شرکت متخصص و حرفه ای اوج کاران با دارا بودن راپل کارانی کاربلد و ماهر آماده است تا برای حفظ ایمنی ساختمان شما بهترین خدمات را ارائه دهد. شرکت اوج کاران با بیش از 10 سال سابقه کار، سرآمد در این حرفه است.