هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 11:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 12:06
دوشنبه 15 مهر 1398 11:58 ساعت
2019-10-7 12:06:39
شناسه خبر : 328271
فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق و رئیس حشدالشعبی گفت مرجعیت دینی و عشایر و حشد و پیشمرگه ما خاری در چشم دشمنان خواهند بود و ما از قانون اساسی و حکومت و هر نخست وزیری دفاع می کنیم.
فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق و رئیس حشدالشعبی گفت مرجعیت دینی و عشایر و حشد و پیشمرگه ما خاری در چشم دشمنان خواهند بود و ما از قانون اساسی و حکومت و هر نخست وزیری دفاع می کنیم.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: فالح الفیاض مشاور امنیت ملی و رئیس حشد شعبی عراق در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود درباره حوادث اخیر این کشور گفت: بحران دو مرحله داشت و بیانیه مرجعیت عالی دینی روشن بود و آنچه را لازم و ضروری است، توصیف کرد و گام های رسیدن به راه حل را مشخص کرد.

 

وی افزود: به دشمنان و توطئه گران می گوییم که تلاش ها شکست خورده است.

 

الفیاض گفت: ما مدافع قانون اساسی و حکومتی هستیم که با خون و جانفشانی خویش بنا نهاده‌ایم.

 

وی افزود: از بین بردن فساد و تحقق توسعه و اصلاح اقتصادی تنها در سایه حکومت مسیر است.

 

مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد: نقشه راه همان بیانیه مرجعیت دینی است و نخست وزیر طرح خود را آماده می کند که متناسب با حجم اتفاقات است.

 

وی گفت: توطئه ها متوقف نخواهد شد و ما باید صفوف و همیاری خود را تقویت کنیم.

 

الفیاض تصریح کرد: کسانی که خواهان شرارت و بدی برای کشور شدند، با قصاص عادلانه و بازدارنده روبرو خواهند شد و با توطئه گران با تساهل برخورد نخواهد شد.

 

وی گفت: اولین پاسخ نیز تعیین یک شیوه واقعی برای اصلاحات است و این همان چیزی است که هم اکنون دولت برای ترسیم آن تلاش می کند.

 

الفیاض گفت: دشمنان ما توانستند باعث قربانی شدن شماری از افراد شوند و این امر دردناک است اما دو برابر به آن پاسخ خواهیم داد.

 

مشاور امنیت ملی عراق گفت: ما می دانیم که چه کسانی در پس پرده نفوذ برخی از خرابکاران تظاهرات بودند.

 

وی افزود: ما اسامی و فیلم ها و اطلاعاتی در این باره داریم که در زمان مناسب ارائه خواهیم کرد.

 

الفیاض تصریح کرد: خواسته های مثبتی برای اصلاح روند سیاسی وجود دارد و بحث و بررسی ها اکنون در درون دولت در این راستا است.

 

مشاور امنیت ملی عراق گفت: عراق در گذشته شاهد تظاهراتی بزرگتر از این تظاهرات بود، اما نظیر خونی که اخیرا ریخته شد، در آن ریخته نشد.

 

وی تاکید کرد: ما پاسخی قوی به دشمنان خواهیم دارد و برای اصلاحات تلاش خواهیم کرد.

 

الفیاض گفت: به هیچ کس اجازه نخواهیم داد که با خون مردم ما بازی کند. نباید در دفاع از دستاوردهای خود تردید به خرج دهیم.

 

وی تصریح کرد: شکاف و نواقصی در روند سیاسی است که باید به آن رسیدگی شود.

 

الفیاض گفت: وقتی صحبت از تشکیل یک دولت نجات می شود، این نشان می دهد که نقشه‌ای در پس پرده تظاهرات بوده است. رهبری این تظاهرات نامعلوم است اما می دانیم که چه کسی در پس پرده آن است.

 

وی تاکید کرد: مرجعیت دینی و عشایر و حشد و پیشمرگه ما خاری در چشم دشمنان خواهند بود. ما از قانون اساسی و حکومت و هر نخست وزیری دفاع می کنیم.

الفیاض گفت: دولت و در صدر آن نخست وزیر وظیفه خود را با جدیت و اخلاص برای انجام گذار ایفا می کند. در نبود حکومت، امنیت از بین می رود و تنها در چارچوب آن می توان یک راه حل را متصور شد.

 

تاکید عبدالمهدی بر بازگشت ثبات به عراق

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تاکید کرد که نیروهای امنیتی اوضاع را در کنترل دارند و ثبات دوباره برقرار شده است.

 

در بیانیه دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق آمده است: عبدالمهدی در تماس تلفنی مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا با وی درباره تحولات اوضاع امنیتی و بازگشت زندگی به حالت طبیعی خود بعد از برداشته شدن مقررات منع آمد و شد بحث و گفت وگو کرد.

 

براساس این بیانیه، نخست وزیر عراق تاکید کرد که نیروهای امنیتی کنترل اوضاع را در دست دارند و ثبات بازگشته است و دولت مجموعه ای از اصلاحات و اقدامات را برای پاسخ به خواسته های مردم ارایه کرده و در روزهای آینده نیز این کار را ادامه خواهد داد.

 

در همین حال، وزیر خارجه آمریکا به زعم خود بر حمایت کشورش از عراق و تلاش های دولت این کشور برای تقویت امنیت و ثبات تاکید کرد.

 

خروج ارتش از شهرک صدر بغداد

فرماندهی عملیات مشترک در عراق امروز اعلام کرد که عبدالمهدی دستور خروج یگان های ارتش از شهرک صدر در بغداد را صادر کرد و یگان های پلیس فدرال را جایگزین آن کرد.

 

در بیانیه این فرماندهی آمده است: تیم های تحقیقاتی فوری اقدامات خود را برای رسیدگی به حوادث اخیر آغاز کرده اند.

 

این بیانیه همچنین از همه نیروهای امنیتی خواست تا به قواعد درگیری ویژه حفاظت از تظاهرکنندگان و مبارزه با شورش به طور کامل پایبند باشند.

 

فرماندهی عملیات مشترک روز یکشنبه از "شهادت 104 نفر از جمله هشت نیروی امنیتی و زخمی شدن 6107 نفر دیگر و بازداشت تعدادی از عناصر نفوذی و خرابکار در جریان تظاهرات اخیر" خبر داده بود.

 

سفر لاوروف به عراق

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برای یک سفر کاری دو روزه به عراق سفر می کند.

 

این وزارتخانه تصریح کرد: لاوروف روزهای هفتم و هشتم ماه جاری میلادی سفری کاری به عراق خواهد داشت.

 

پیش از این برهم صالح رئیس جمهور عراق در دیدار با سفرای روسیه و فرانسه در بغداد بر اهمیت حمایت جامعه بین المللی از ثبات عراق تاکید کرده بود.

 

 

تسنیم