هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 08:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 9 مهر 1398 ساعت 16:18
سه شنبه 9 مهر 1398 16:14 ساعت
2019-10-1 16:18:57
شناسه خبر : 327929
شکوه و ظرفیت هدایتی پیاده روی در مسیر اربعین را نباید به فضیلت بیکران زیارت امام حسین(ع) و حتی فضیلت زیارت با پای پیاده، منحصر ساخت. شیعیان در مناسبتهای دیگر هم مفتخر به تاج زوار الحسین(ع) میشوند. پیاده روی اربعین را باید مانور اقتدار شیعی دانست که خارج از برنامه ها و تصمیم‌های طبیعی، به فرهنگی پیشرو تبدیل شده است.
 
تمدن غربی با محوریت لذات و شهوات بدنی و رویگردانی از حقیقت متعالی انسان شکل گرفته و به مدد رسانه و تبلیغات سعی در اصیل نشان دادن نازلترین ابعاد و امیال انسانی دارد.  عالمان درداندیش، برای مقابله با این فرهنگ حیوان محور، سالهاست تلاش میکنند که باید تمام زحمات ایشان را ستود. لکن اربعین تجلی مبارزه عینی با تمدن غرب و مظاهر آن است.
 
اگر اقتصاد سرمایه داری، اصالت و انباشت ثروت را محور قرار داده است و توانسته است حتی در چشم برخی دینداران جا کند، اربعین تجسم انفاق بدون چشم داشت است. میزبان، از یکسال قبل سهمی از رزق روزانه خود را برای چنین روزی پس انداز میکند و میهمان نیز هزینه میکند تا بر هیبت این تجمع عظیم بیفزاید.
 
 تمدن مادی، بر تنور امتیازات پوچ مادی و نژادی میدمد تا مردمان جغرافیای غرب را از شرق، سیاه را از سپید، عرب را از عجم و ... ممتاز کند. اما در اربعین تمام این اعتباریات فرومیریزد. عرب‌ها با اشتیاق از عجم‌ها پذیرایی میکنند. زائران متمکن و کمتر برخوردار در کنار هم پیاده میروند و با هم در صف غذا می ایستند. چهره های مرجع اجتماعی و نخبگان علمی پای تاول زده ساده ترین مردمان را نوازش میکنند، همگی در ساده ترین موکب می آرامند، از غذایی مشترک میخورند. به راستی جز در مشعر و عرفات کجا میتوان چنین ظرفیتی برای انقطاع از عناوین ساختگی پیدا کرد؟
 
تفکرغربی سالهاست سعی در ترویج فردگرایی دارد. تساهل و تسامح و بی تفاوتی را با نقاب رعایت حریم خصوصی نهادینه میکند، ولی اربعین اوج حساسیت به دیگری است. اربعین یعنی  دغدغه مندی به اطرافیان کم توان و توان یاب! بسیاری از کسانی که در شهرنشینی و فرهنگ مادی دعوت به بی تفاوتی می‌شدند، اینجا چشم می‌گردانند تا بتوانند کوله ای بردارند و دیگران را یاری کنند. جوانان دنبال وظیفه ای جدید هستند نه فرار از تکلیف. اربعین تمرین حرکت کاروانی است! اربعین تجسم انفاق است وایثار!
 
فرهنگ مصرف گرای غرب، شکم پرستی و راحت طلبی را برای فراموشاندن حقیقت متعالی انسان ترویج میکند، ولی اربعین، تجلی استقامت و صبر عاشقانه است. کم خوردن، کم نوشیدن، خستگی، تاول پا و ... همراهان دوست داشتنی این سفرند. آنقدر که کسی به خاطر این سختی‌های ظاهری، از آمدنش پشیمان نیست. کودکان نیز هرچند با سختی اما مشتاقانه دوست دارند قدم‌های بیشتری بردارند. اربعین طلیعه فروریختن پایه های پوشالی تمدن غربی است.