هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 13:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 23 تير 1397 ساعت 10:21
شنبه 23 تير 1397 10:05 ساعت
2018-7-14 10:21:08
شناسه خبر : 289655
به نظر می رسد که آقایان ظریف، لاریجانی، وکیلی، بروجردی، صفاری نطنزی و محمود صادقی سعی دارند نظر صریح رهبری درباره عدم پیوستن به کنوانسیون¬های پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را تحریف کرده و برای طرح این لوایح در مجلس، فضاسازی کنند تا پس از تعطیلات مجلس، کار را یکسره کنند! اگر دانشجویان، مردم و نخبگان انقلابی به هوش نباشند، کنوانسیونهای پالرمو و CFT به رهبری تحمیل خواهد شد.
به نظر می رسد که آقایان ظریف، لاریجانی، وکیلی، بروجردی، صفاری نطنزی و محمود صادقی سعی دارند نظر صریح رهبری درباره عدم پیوستن به کنوانسیون¬های پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را تحریف کرده و برای طرح این لوایح در مجلس، فضاسازی کنند تا پس از تعطیلات مجلس، کار را یکسره کنند! اگر دانشجویان، مردم و نخبگان انقلابی به هوش نباشند، کنوانسیونهای پالرمو و CFT به رهبری تحمیل خواهد شد.
گروه سیاسی_رجانیوز: به نظر می رسد که آقایان ظریف، لاریجانی، وکیلی، بروجردی، صفاری نطنزی و محمود صادقی  سعی دارند نظر صریح رهبری درباره عدم پیوستن به کنوانسیون‌های پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را تحریف کرده و برای طرح این لوایح در مجلس، فضاسازی کنند تا پس از تعطیلات مجلس، کار را یکسره کنند! اگر دانشجویان، مردم و نخبگان انقلابی به هوش نباشند، کنوانسیونهای پالرمو و CFT به رهبری تحمیل خواهد شد.
 
به گزارش رجانیوز، در جریان تصویب برجام، به خلاف واقع گفته شد که رهبری با این روند موافق هستند و «برجام تصمیم نظام است». اما بعد ها مشخص شد که رهبری برجام را دچار مشکلات ساختاری می دانستند و خطوط قرمز ایشان در برجام رعایت نشده است. در بررسی لوایح FATF هم در مذاکرات مجلس تلویحا گفته شد که رضایت رهبری جلب شده است. در این زمینه مطهری، نایب رئیس دوم مجلس به نقل از شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی گفت:« این لوایح ایرادهایی داشته که با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، شورای عالی امنیت ملی و حتی ارتباط با دفتر رهبری رفع شده است ». محمود صادقی نماینده تهران در مجلس نیز در توئیتی نوشت:«مراجع امنیتی و نظامی ایران و دفتر رهبر انقلاب که بعضا نسبت به لوایح مبارزه با پولشویی نظر مساعد نداشتند، پس از توضیحات کارشناسان اقتصادی و بانکی تغییر نظر دادند». البته یک روز بعد، شمخانی این اخبار را تکذیب کرد. اما آقای کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مصاحبه‌ای اعلام کرد که رهبری فرموده‌اند: «کنوانسیون های مربوط به FATF ، قراردادهای استعماری هستند .» و این سخن هیچگاه تکذیب نشد.
 
رد صریح کنوانسیون ها توسط رهبری
 
گمانه زنی ها و نقل قول ها از نظر رهبری درباره FATF ادامه داشت تا در روز 30 خرداد، رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس، نظر صریح خود را درباره این لوایح فرمودند: «[قوانین مصوب] بعضی از اوقات، خلاف مصالح کشور است که حالا این قاعدتاً عمداً در مجلس صورت نمی گیرد. همین‌جا من اشاره کنم به این مسائل کنوانسیون‌ها و این معاهدات بین‌المللی. ببینید؛ این معاهدات بین‌المللی که به آن در لغت فرنگی گفته می شود کنوانسیون، در اصل در یک نقطه‌ای پخت‌وپز می شود که اطراف قضیّه، مِن‌باب مثال آن ۱۰۰ کشور یا ١۵۰ کشور که بعداً به آن می پیوندند، هیچ تأثیری در آن پخت‌وپز اوّلیّه ندارند. یک جایی بالاخره چند قدرت بزرگ در مجموعه‌های هیئت¬های فکری‌شان -به قول خودشان اتاق فکرشان_ می‌نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت‌وپز می¬کنند، بعد این را به‌وسیله‌ی دولت¬هایی که همسوی با آن¬ها هستند یا مرعوب آن ها هستند یا دنباله‌رو آن ها هستند و خیلی منافعی هم در این کار ندارند، تصویب می¬کنند؛ اگر یک دولت مستقلّی هم پیدا بشود -حالا مثل جمهوری اسلامی- که مثلاً بگوید «من این را قبول ندارم؛ این کنوانسیون را، این معاهده‌ی بین‌المللی را قبول ندارم»، سرش می ریزند که «آقا! ۱۲۰ کشور، ١۵۰ کشور، ۲۰۰ کشور این را قبول کردند؛ شما چطور قبول نمی¬کنید؟» کنوانسیون‌ها غالباً این[جور] است.
 
[گفته میشود] حالا چه‌کار بکنیم؟ بعضی از این معاهدات بین‌المللی و کنوانسیون‌ها موادّ مفیدی دارند. خیلی خوب، اشکالی ندارد؛ بنده هم در مورد همین چیزهایی که اخیراً در مجلس مطرح شد در این چند ماه اخیر، گفتم مجلس مستقلّاً خودش قانون بگذراند. فرض کنیم [موضوع] مبارزه‌ی با تروریسم یا با پولشویی است؛ خیلی خب، مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است و پشتوانه‌های کاریِ خیلی خوبی هم دارد؛ بنشینند یک قانون بگذرانند؛ این قانون، قانون مبارزه‌ی با پولشویی است، هیچ مشکلی هم ندارد، شرایط زیادی‌ای هم ندارد و همان کاری که خود شماها می خواهید بکنید، در این قانون مندرج است؛ این مهم است. هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی¬دانیم تَه آن چیست یا حتّی میدانیم که مشکلاتی هم دارد، به‌خاطر آن جهاتِ مثبت و جنبه‌های مثبت، قبول بکنیم». 

تحریف سخنان رهبری ادامه دارد...
 
در حالی که پس از این سخنان مقام معظم رهبری، همه انتظار داشتند که کنوانسیون های پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) از دستور کار مجلس خارج شود، اما برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس به تحریف و توجیه سخنان رهبری روی آوردند.
 
در این زمینه، ظریف، در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی گفت: «ما همانطور که در برجام در قالب فرمایشات ایشان (رهبری) پیش رفتیم، در موضوع پولشویی و تامین مالی تروریسم می‌توانیم در چارچوب فرمایشات ایشان عمل کنیم ولذا بیخود بازار نگران FATF نباشد ». این سخنان در حالی بیان می شود که رهبری درباره رعایت خطوط قرمز ایشان توسط ظریف در مورد برجام فرموده بودند: «وزیر محترم امور خارجه به من گفت ما نتوانستیم برخی خطوط قرمز را حفظ کنیم ». در واقع تصریح ظریف به عمل در چارچوب فرمایشات رهبری در موضوع FATF، با توجه به سابقه وی در برجام، نشان دهنده اراده او برای تحمیل نظرات دولت به رهبری است.
 
لاریجانی نیز روز بعد در مصاحبه‌ای، اعلام کرد:«حتما موضوع الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را با ایشان در میان می‌گذاریم و نظر کامل‌شان را می‌گیریم و براساس تدابیری که ایشان داشته باشند در مجلس پیگیری می‌کنیم ».
 
سپس وکیلی، دبیر هیات رئیسه مجلس با تحریف سخنان رهبری گفت: « اعلام خارج شدن این لایحه از دستور کار مجلس نظر شخصی افراد بوده و نظر هیات رییسه مجلس نیست. تا الان که من در جریان قرار دارم هیات رییسه مجلس هیچ تصمیم قطعی در خصوص این موضوع نگرفته است. برداشت ما از سخنان رهبری هم مخالفت مطلق نبوده بلکه برداشت ما این بود که ایشان معتقد هستند که FATF نکات مثبتی دارد و باید براساس ملاحظات کشور مجلس قانون‌گذاری کند و برداشت قطعا این نبوده که ایشان خواستار خروج این لایحه از دستور کار مجلس هستند ».
 
بروجردی، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» اظهار داشت: «این لایحه از دستور کار مجلس به صورت کامل خارج نشده است. طبق نظری که آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس داشتند این لایحه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده است و دو ماه فرصت داریم این لایحه را بررسی کنیم. حتما نقطه نظرات مقام معظم رهبری در بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، ملاک عمل خواهد بود ».
 
صفاری، نماینده نطنز در مجلس نیز پس از سخنان صریح رهبری گفت: «آنچه ما دنبال می‌کنیم و قرار است ادامه پیدا کند، بحث همین چهار لایحه است که تبدیل آنها به قانون مانع ورود ایران به فهرست سیاه FATF خواهد شد». وی درجواب این سوال که: «برداشتی که برخی جریان‌ها از سخنانی که رهبری در دیدار با نمایندگان در این مورد داشتند این بود که باید کار متوقف شود. الان چیزی که می‌گویید کاملاً متفاوت با این برداشت است. آیا در این مدت تحول خاصی رخ داده است؟» جواب داد: « من فکر می‌کنم آن برداشت خیلی صحیح نبود. در آن صحبت‌ها هم رهبر معظم انقلاب توصیه‌هایی داشتند اما فرمانی ندادند که ما کار را متوقف کنیم یا نکنیم! »
 
آخرین کسی که سخنان رهبری را تحریف کرد، محمود صادقی بود که گفت: «چیزی که من شنیده‌ام و به نظر موثق می‌آید، رهبری هم پیغام داده‌اند که منظور ایشان در صحبت‌های اخیر، مربوط به کنوانسیون CFT نمی‌شده و قبلاً هم با برخی از اعضای گروه اقتصادی دفتر رهبری هم شخصاً صحبت کردم. آن‌ها هم گفتند که مخالفتی با این موضوع ندارند و خود لاریجانی هم این موضوع را دو بار در صحن اعلام کرده است. از دفتر رهبری پیغام داده‌اند با دو معاهده کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی پالرمو مشکلی ندارند ».