هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 22 مرداد 1401
ساعت 04:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 17 تير 1395 ساعت 10:54
پنجشنبه 17 تير 1395 10:51 ساعت
2016-7-7 10:54:52
شناسه خبر : 246719
تو درست‌تر از آن و اصولگراتر از آن هستی که بتوانی در بازی پیچیده‌ی سیاستگذاران آلوده به قدرت بازی کنی، پس به قول مدرس «اکنون کسی لازم است که قاعده‌های بازی این جهان را آموخته باشد.»
تو درست‌تر از آن و اصولگراتر از آن هستی که بتوانی در بازی پیچیده‌ی سیاستگذاران آلوده به قدرت بازی کنی، پس به قول مدرس «اکنون کسی لازم است که قاعده‌های بازی این جهان را آموخته باشد.»
گروه فرهنگ رجانیوز: عباس کیارستمی فیلمساز کشورمان روز گذشته بر اثر بیماری سرطان در فرانسه درگذشت. به این بهانه نگاهی داریم به نامه این کارگردان به نام کشور به رئیس جمهور سابق که پیش از انتخابات 84 خطاب به محمود احمدی نژاد نوشته شد.
 
عباس کیارستمی در نامه‌ای خطاب به محمود احمدی نژاد نوشت: 
 
پسرم وقتی ۵ساله بود روزی مشغول خوردن بیسکویت بود، دوستی از او بیسکویت خواست و من هم از او خواستم که بیسکویتی به من بدهد. اما بهمن یک بیسکویت بیش‌تر نداشت. بلاتکلیف به هر دوی ما نگاه کرد که تنها بیسکویتش را به کدام یک از ما دهد. دوست من مشکل را ساده کرد و به او گفت: "بیسکویت را به کسی بده که بیش‌تر دوستش داری." 
 
بهمن نگاهی به هر دوی ما انداخت و به من گفت: " بابا من تو را بیش‌تر دوست دارم اما دلم می‌خواهد بیسکویتم را به او بدهم." هنوز نمی‌دانم آن روز، آن بیست چند سال پیش در ذهن پسر ۵ساله‌ام چه گذشت که بیسکویتش را به آن دیگری داد، که کم‌تر از من دوستش می‌داشت. ولی من دلیلی دارم که چرا رأی‌ام را به دیگری خواهم داد. 
 
آقای احمدی‌نژاد، برای من دلایل بسیار ساده‌ای وجود دارد که تو را بیش‌تر از او دوست دارم. تو برای من یادآور سال ۵۷ هستی. در آن زمان اخلاق، آرمان و از خودگذشتگی برای تغییر زندگی مردم مفاهیمی انتزاعی نبودند؛ 
 
چیزهای طبیعی و جزییاتی زنده از روحیه و عملکرد میلیون‌ها جوان معتقد و سالم و راستگویی بودند که می‌خواستند از انقلاب فرصتی فراهم آورند تا طبقه‌ی محروم جامعه شرایط بهتری برای زندگی داشته باشند. بعد از بیست و چند سال نگاه که می‌کنم به وضوح آن اعتراض را همراه با افسردگی درونی تو را درک می‌کنم. 
 
تو هم‌چنان بی‌دروغ «ما»ی سال ۵۷ را زنده می‌کنی. من تو را دوست دارم چون نمی‌توانم به خودم راست نگویم که می‌دانم آن‌چه می‌گویی راست می‌گویی. این واقعیت است که در جهان کنونی قله‌های ثروت با دست‌اندازی به پله‌های قدرت جایی برای رشد مردم باقی نمی‌گذارند. 
 
در این میان، آقای احمدی‌نژاد اما چیزی وجود دارد که تو را در دنیای ۲۰۰۵ ما وصله‌ی ناجور می‌کند. پس اکنون با کمال تأسف تو تنها به درد آن می‌خوری که از دنیایی چنین آرمان‌باخته و بازیگر، افسرده شوی. دنیایی که در ۲۷ سال ساخته شده است و ما هم جزیی از این دنیا هستیم. دنیا شرایط دشواری برای برای بازی راستگویان آفریده است اما هم‌جنسان قادرند دست یکدیگر را بخوانند و... 
 
دوست عزیز، به‌سادگی بگویم ما نمی‌توانیم خود را در سال ۵۷ متوقف کنیم. دیگر آن آن باورها از زندگی واقعی رخت بربسته است و در معادلات سخت کنونی، ما تنها تصمیم‌گیرندگان بازی کنونی نیستیم.
 
 تو درست‌تر از آن و اصولگراتر از آن هستی که بتوانی در بازی پیچیده‌ی سیاستگذاران آلوده به قدرت بازی کنی، پس به قول مدرس " اکنون کسی لازم است که قاعده‌های بازی این جهان را آموخته باشد." 
 
برای همین من رأی‌ام را به کسی می‌دهم که او را کم‌تر از تو دوست دارم اما کسی توانمندتر از تو در درک واقعیت‌های امروز زندگی است. همه‌ی امیدم آن است که او لااقل این‌بار با عطف به آرای تو بداند هنوز مردم محروم ما چشم به راه‌اند.
 
 پس گوشه‌چشمی به طبقه‌ی محروم داشته باشد و به سلامت اداره‌ی جامعه بها دهد. دوست عزیز من، تا کنون دو بار رأی داده‌ام و هر دو بار پشیمان. این بار با آمادگی بیش‌تر بار دیگر پای صندوق رأی خواهم رفت و اما رآی‌ام را به دیگری خواهم داد که او را به اندازه‌ی تو دوست نمی‌دارم. روزگار غریبی است برادر.
 


دیدگاه کاربران

سلام
خدا بیامرزدش ... ولی این خودش عذر بدتر از گناهه!
میشه ازش برداشت کرد چون منش حضرت علی از سنخ سیاستهای خبیثانه معاویه نیست که بتونه از پسش بر بیاد پس نباید باهاش دست بیعت داد!!
بعلاوه معتقدم این فهم و شعور مردم زمان علی (ع) بود که از پس معاویه بر نیامد نه شیوه امام ... چون حق همیشه از پس باطل بر میاد
من که شخصا به آنچه و آنکه فکر می کنم درسته رأی میدم! و از هیچ سیاسیتی هم نمی ترسم

مرحوم کیارستمی! خدا رحمتت کند اما تو و امثال تو نمیتوانند دیگر 57 باشند! ولی خدا شاهد است که امثال مدافعان حرم و ما که عاشق جنگ با صهیونیستها هستیم ، هنوز با آرمانهای پنجاه و هفتی نفس میکشیم و زندگی میکنیم

در همان نامه هم دیدید که این شخص معتقد است وقتی منافع مادی ایجاب کند و باید گزینه حق و برتر و بهتر را کنار گذاشت و باطل را برای مصلحت برگزید!
او همان کسی است که ابایی نداشت صریحا علیه اسلام بگوید و اعلام کند شراب می خورد و گوشت خوک مصرف می کند!

درقالب گول زننده ی ((دوست من ))و ((بیشتردوستت دارم)) باگرایشی احساسی به مردم القای رای ندادن نموده است.....

تاریخ ثابت کرد که اشتباه فکر کرده و درست اقدام !

سند نامه رو منتشر کنید

بسیار جالب بود.
روحش شاد.

خدا بیامرز برای سال 88 دیکه حرفی برای گفتن نداشت .

فیلمساز کشورمان ؟!!! چرا چیزی را میگویید که به آن اعتقاد نداردید؟!!

خدا آقای کیارستمی را بیامرزد و او را با صالحان محشور کند. حقیقت تلخی را ایشان بیان کرده و عین واقعیت است . دیگر مردم در این دوره آخرالزمان خوبی ها و پاکی ها را
نمی پسندند و معادلات جهان امروز طرفدار انسانهای پاکدست و انقلابی نیست . واز عمق جان باید گفت : أین مُعزّ الأولیاء و مُذلّ الأعداء ؟