هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 مهر 1402
ساعت 11:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 30 تير 1394 ساعت 15:04
سه شنبه 30 تير 1394 14:51 ساعت
2015-7-21 15:04:55
شناسه خبر : 217554
نکته قابل تامل اينکه هيچ کدام از قطعنامه هاي شوراي امنيت عليه ايران ذيل فصل هفتم شوراي امنيت نبوده است بلکه صرفا ذيل ماده ۴۱ فصل هفتم بوده است و چون اين قطعنامه ها از نظر ايران غيرقانوني بوده ، ايران خود را ملزم به اجراي آن نمي دانسته و در صورت نقض مفاد آن موضوع ذيل بند ۴۲  فصل هفتم منشور ملل متحد ، که زمينه ساز حمله نظامي است مطرح نمي شد.
نکته قابل تامل اينکه هيچ کدام از قطعنامه هاي شوراي امنيت عليه ايران ذيل فصل هفتم شوراي امنيت نبوده است بلکه صرفا ذيل ماده ۴۱ فصل هفتم بوده است و چون اين قطعنامه ها از نظر ايران غيرقانوني بوده ، ايران خود را ملزم به اجراي آن نمي دانسته و در صورت نقض مفاد آن موضوع ذيل بند ۴۲ فصل هفتم منشور ملل متحد ، که زمينه ساز حمله نظامي است مطرح نمي شد.

کميل نقي پور - رجانيوز: مذاکره کننده ارشد ايران به صراحت اعلام کرد در صورت نقض قطعنامه شوراي امنيت کشورهاي 1+5 مي توانند موضوع هسته اي ايران را ذيل ماده 42 فصل هفتم منشور ملل متحد که به حمله نظامي جامعه جهاني عليه کشوري مشروعيت مي بخشد، قرار دهند.

به گزارش رجانيوز، شامگاه دوشنبه عباس عراقچي در برنامه گفتگوي ويژه خبري حاضر شد و ديدگاه تيم مذاکره کننده را درباره دستاوردهاي برنامه جامع مشترک اقدام و قطعنامه جديد شوراي امنيت تشريح کرد.

در قسمتي از اين برنامه مجري از عراقچي پرسيد: آيا اين امکان وجود دارد در صورت نقض قطعنامه شوراي امنيت از سوي ايران، پرونده هسته اي ايران ذيل ماده 42 فصل هفتم منشور ملل متحد قرار بگيرد و مجوز حمله نظامي از سوي شوراي امنيت صادر بشود؟

عراقچي در پاسخ به اين سئوال گفت: ما از اين مراحل مدت ها است عبور کرديم .اگر که ما ضعيف باشيم بله . البته اين محدوديت ها و تحريم ها جديد نيست ، تحريم هاي تسليحاتي تقريبا 10 سال است که وجود دارد؛ بله از نظر حقوقي امکانش هست (که پس از نقض توافق ازسوي ايران موضوع ايران ذيل ماده 42 مطرح شود) اما از نظر سياسي و واقعيت هاي ميداني نه .... امکانش در تئوري هست اما در عمل نه. همان طور که ايران در سال هاي گذشته ذيل فصل هفتم شوراي امنيت بوده نتواستند اين کار بکنند. چرا؟ به خاطر اقتدار جمهوري اسلامي و اين کار را تا وقتي که اين اقتدار وجود دارد نخواهند کرد.

هر چند عراقچي تاکيد کرده علي رغم نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت از سوي ايران، صرفا به خاطر اقتدار ايران اين شورا موضوع هسته اي ايران را ذيل ماده 42 فصل هفتم قرار نداده است اما در واقع در سالهاي گذشته از جهت تئوري و حقوق بين الملل امکان معرفي موضوع هسته اي ايران ذيل ماده 42 فصل هفتم وجود نداشته است چرا که پیش از این، ایران ۴ قطعنامه تحریمی و دو قطعنامه توصيه اي (مجموعا 6 قطعنامه) شورای امنیت علیه برنامه هسته ای را غیرمشروع و غیرقانونی می دانست و از تائید آن خودداری می کرد به همین علت کشورهای ۱+۵ نمی توانستند، نقض قطعنامه های تحریمی علیه ایران را بهانه کرده و موضوع هسته ای را ذیل ماده ۴۲ مطرح کنند.  

اما دولت ايران با پذیرش قطعنامه جدید شورای امنیت و سازوکارهای ارائه شده در آن، عملا خود را متعهد به انجام آن می کند و بر اساس حقوق بين الملل در صورت نقض مفاد قطعنامه مذکور عملا راه برای قرار گرفتن موضوع هسته ای ایران ذیل ماده ۴۲ سازمان ملل (که به اقدامات نظامی مشروعیت بین المللی می دهد)، هموار می کند.

علاوه بر اين آقاي ظريف وعراقچي در اظهارات خود به برخي مسائل اشاره کردند که به صورت گذرا به آن پرداخته مي شود. رجانيوز در روزهاي آتي به صورت مجزا مسائل ذيل را به صورت مبسوط مورد بررسي قرار مي دهد.

1- عباس عراقچي در برنامه گفتگوي ويژه خبري به صورت تلويحي اعلام کرد: ادامه سياست هاي دفاعي ايران که در قطعنامه شوراي امنيت با محدوديت مواجه شده ، مفاد قطعنامه را نقض مي کند اما سبب نقض توافق نمي شود.

وي با بيان اين مطلب گفت: تحريم ها تنها در صورتي باز مي گردد که مفاد توافق نقض شود نه مفاد قطعنامه .

اين اظهارات عراقچي در حالي مطرح مي شود که متن پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت در مذاکرات وين مورد بحث قرار گذاشته شده و مورد تاييد طرفين مذاکره از جمله تيم مذاکره کننده ايران قرار گرفته است. حال سوال اين است  تيم مذاکره کننده ايران بنا بر چه استدلالي برخي از محدوديت هايي را پذيرفته که اولا ربطي به موضوع هسته اي ندارد و مربوط به موضوع دفاعي مي شود و ثانيا با علم اينکه پذيرش اين محدوديت ها براي ايران امکان پذيير نيست (چرا که بقاي جمهوري اسلامي را به خطر مي اندازد) حاضر به تاييد آن شده است که بعدها ايران بخواهد آن را نقض کند.

2-برخلاف اظهارات آقاي عراقچي، تبعات نقض قطعنامه تبعاتي همانند تبعات نقض توافق نامه دارد و از يک جهت حتي بدتر از نقض توافق است.

 

براي روشن شدن اين موضوع بايد اين مساله مورد بررسي قرار گيرد که در صورتي که ايران توافق را نقض کند چه اتفاقي مي افتد:

 

الف)تحريم ها بلافاصله برمي گردد.

 

ب) به اين علت که توافق ذيل قطعنامه الزام آور شوراي امنيت قرار گرفته ، قطعنامه 2231 نيز نقض مي شود که اين امر باعث مي شود  تحريم هاي جديدي علاوه بر تحريم هاي گذشته عليه ايران وضع شود.

 

ج)به اين علت که ايران قطعنامه ماده چهل و يکمي شوراي امنيت را نقض کرده و چون ايران اين قطعنامه را تاييد کرده است، شوراي امنيت اين امکان را پيدا ميکند که موضوع هسته اي ايران را ذيل ماده 42 معرفي کند و شرايط براي صدور مجوز حمله نظامي از سوي شوراي امنيت فراهم شود.

 

اما در صورتي که ايران برخي از بندهاي قطعنامه را که مربوط به توافق نيست نقض کند چه اتفاقي مي افتد:

مورد «ب» (وضع تحريم هاي جديد بين المللي ) و «ج» (معرفي موضوع هسته اي ايران ذيل ماده 42 فصل هفتم) که در بالا ذکر شد تکرار مي شود علاوه بر اين ايران بايد همچنان به توافق پاينبد بماند و محدوديت ها را ادامه بدهد.همانگونه که مشخص است در صورت نقض توافق ، ايران مي تواند به شرايط قبل از توافق باز گردد و برنامه هسته اي خود را در چارچوب NPT بدون محدوديت هاي در نظر گرفته شده از سوي 1+5 ادامه دهد اما در صورتي که قطعنامه نقض شود هرچند تحريم هاي جديد عليه ايران وضع مي شود اما ايران بايد همچنان پايبند به توافق بماند.

 

3- آقاي ظريف و عراقچي در اظهارات خود بر اين مساله تاکيد کردند که قطعنامه جديد شوراي امنيت ذيل ماده 25 منشور ملل متحد قرار دارد و برخلاف قطعنامه هاي قبلي ذيل فصل هفتم شوراي امنيت نيست. اما نکته قابل تامل اينکه هيچ کدام از قطعنامه هاي شوراي امنيت عليه ايران ذيل فصل هفتم شوراي امنيت نبوده است بلکه صرفا ذيل ماده 41 فصل هفتم بوده است و چون اين قطعنامه ها از نظر ايران غيرقانوني بوده ، ايران خود را ملزم به اجراي آن نمي دانسته و در صورت نقض مفاد آن موضوع ذيل بند 42  فصل هفتم منشور ملل متحد ، که زمينه ساز حمله نظامي است مطرح نمي شد.

 

4- ماده 25 که کليت اين قطعنامه ذيل آن قرار گرفته نيز به معناي آن است تمامي مفاد قطعنامه براي طرفين اجرا و ساير کشورها الزام آور است علاوه بر اين 10 پاراگراف مهم اين قطعنامه ذيل ماده 41 فصل هفتم که الزام بيشتري دارد، قرار گرفته است. آقاي ظريف در اظهارات صبح امروز در مجلس شوراي اسلامي گفت که تنها موادي ذيل ماده 41 قرار گرفته که شامل تعهدات طرف مقابل مي شود اما با رجوع به متن قطعنامه شوراي امنيت، مشخص مي شود پاراگراف هاي مهمي که شامل تعهدات ايران مي شود مانند موضوع بازگشت پذيري تحريم ها بند 12 ، سازوکار حل اختلافات بند 11، ايجاد محدوديت براي مشارکت هاي بين المللي در برنامه هسته اي ايران با ارجاع آن به کميسوين مشترک بند 16 قطعنامه، ذيل ماده 41 قرار دارد. رجانيوز در گزارش مبسوطي به بررسي بندهاي قطعنامه شوراي امنيت که ذيل فصل هفتم شوراي امنيت قرار گرفتند مي پردازد.

5- آقاي عراقچي در اين گفتگو بارها تاکيد کرد که در گذشته نيز تحريم موشک هاي بالستيک و تحريم تسليحاتي عليه ايران اعمال مي شده و اتفاق جديدي نيافتاده است و براي تاييد حرف خود با اشاره به بند 9 قطعنامه 1929 ، از کارشناسان درخواست کرد تا اين بند را مورد بررسي قرار داده تا متوجه شوند تيم ايراني به چه دستاورد بزرگي رسيده است.

در بند قابل اجرای 9 قطعنامه 1929 آمده:

 " ایران به هیچ گونه فعالیتی که به موشک های بالستیک با قابلیت پرتاب سلاح های هسته ای مربوط باشد، و از جمله پرتاب با فناوری موشک های بالستیک دست نخواهد زد، و کشورها تمامی اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد تا از انتقال فناوری یا کمک های فنی به ایران که در ارتباط با چنین فعالیت هایی باشند جلوگیری کنند."

در بند 3 قطعنامه جديد شوراي امنيت (قطعنامه 2231) نيز آمده است:

«از ایران خواسته می‌شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد، از جمله شلیک هرگونه موشک با استفاده از چنین فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا زمان هشت سال پس از «روز پذیرش برجما» و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ارائه دهد که «جمع‌بندی مبسوط» را تأیید کند، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد.»

همانطور که قابل مشاهده است برخلاف اظهارات آقاي عراقچي محدوديت هاي در نظر گرفته شده براي توان موشکي ايران در قطعنامه 1929 و 2231  يکسان است با اين تفاوت که ايران قطعنامه 1929 را به علت غيرقانوني و ظالمانه بودن «رد» کرد اما دولت قطعنامه 2231 را مورد پذيرش قرار داد که همانگونه گفته شد اين بدين معناست اگر ايران مفاد آن را نقض ، موضوع هسته اي ايران ذيل ماده 42 فصل هفتم مطرح شده و شوراي امنيت مي تواند مجوز حمله نظامي به ايران را صادر کند.

 

6- تحريم هاي تسليحاتي ايران در سالهاي گذشته شامل همه تسليحات نمي شده اما در قطعنامه 2231 ايران به صورت مطلق در موضوع تسليحاتي تحريم شده است.

 

7- در قطعنامه هاي پيشين شوراي امنيت سازمان ملل ايران به اين علت که آن قطعنامه ها را ظالمانه مي دانست ، خود را ملزم به اجراي آن نمي دانست براي همين با دور زدن تحريم ها به فروش و انتقال تجهيزات نظامي ادامه ميداد، با توجه به متن قطعنامه 2231 اگر ايران به کشورهاي ديگر از جمله عراق و سوريه، حزب الله ، حماس سلاح بفروشد يا سلاح ارسال کند توافق را نقض کرده است. البته در متن قطعنامه آمده که ايران مي تواند با تاييد شوراي امنيت به ديگر کشورها سلاح ارسال کند اما بر اساس اظهارات عراقچي عملا شوراي امنيت چنين اجازه اي را نمي دهد و ايران مجبور است اين محدوديت را دور بزند. با اين حال در صورتي که ايران تحريم هايي تسليحاتي را دور بزند و اين موضوع به تاييد شوراي امنيت برسد ، به معناي آن است که ايران قطعنامه شورا را نقض کرده که با توجه به تاييد اين قطعنامه از سوي ايران، تبعاتي چون قرار گرفتن موضوع هسته اي ذيل ماده 42 فصل هفتم  و همچنين وضع تحريم را به دنبال دارد.

 

8-تيم مذاکره کننده ايران همواره در پاسخ به سئوالاتي مبني بر اينکه چرا تمامي تحريم هاي يک جانبه آمريکا عليه ايران لغو نمي شود تاکيد مي کردند که «ما تنها درباره موضوع هسته اي گفتگو و مذاکره مي کنيم صرفا تحريم هاي مرتبط به موضوع هسته اي برداشته مي شود» اما شاهد هستيم در متن پيش نويس قطعنامه موضوعات غير هسته اي مثل تحريم هاي تسليحاتي نيز گنجانده شده است.

 

9-هرچند موضوع تحريم هاي تسليحاتي ، موشکي در قطعنامه هاي قبلي بوده است( ايران قطعنامه هاي قبلي شوراي امنيت را نامشروع مي دانست و آن ها را رد مي کرد) با اين حال آقاي ظريف 29 مرداد 1393 شبکه تهران گفت: تحریم­های شورای امنیت کاملاً در ارتباط با موضوع هسته­ای است، بنابراین تمامی این تحریم­ها باید برداشته شود. اما در عمل نه تنها تحريم هاي اصلي شوراي امنيت مانند تحريم هاي اشاعه اي برداشته نشد بلکه تحريم هاي جديد مانند تحريم همه تسليحات نظامي و اقلام با کاربرد دوگانه نيز در قطعنامه 2231 اضافه شد.

 دیدگاه کاربران

واقعااا دارم به این نتیجه می رسم شما منافعتون به تحریم گره خورده که این همه سر و صدا می کنید.... بسه دیگه دست بردارید.. اگر واقعا آزاد اندیشی چاپ کن

راست راست در چشم مردم نگاه كرد و سخن خلاف واقع گفت !!!

ایشان با این پاسخها به مردم اهانت می کنند همه میدانند سال 82 هم پرونده ما همین طور به شورای امنیت رفت

آفرین، خیلی جالب نوشته شده است.

حتما فكر كرديد قبل حمله از شما اجازه ميگيرند

چرا " از ایران خواسته می شود" را هایلایت نکرده اید؟؟ حرف عراقچی اتفاقا همین بود که الزام آور نیست.... انوقت شما برای فریب مخاطب این قسمت را هایلایت نکرده اید.... تا حالا هیچکدوم از نظراتم را منتشر نکرده اید، لااقل خودتون حرف را بشنوید و صادق باشید

عبارت " خواسته می شود " در ادبیات شورای امنیت به معنای الزام است. جایی شما نمی بینید بنویسند" دستور داده می شود". و عملا هم فرقی ندارد و لابد عراقچی با این همه سابقه باید خوب بداند که در مورد همه قطعنامه ها چنین رویه ای وجود دارد.

بلافاصله در پاراگراف بعدی جوابتتونو میتونستید پیدا کنید!!!
الزام آور نبود اگر ایران زیرش رو امضا نمیزد!وقتی ایران هم این محدودیتها رو در قطعنامه با امضای خودش تایید و قبول کرده در صورت نقض مفاد اون توسط ایران موضوع هسته ای ذیل ماده ۴۲ فصل هفتم طرح شده و شورای امنیت میتونه مجوز حمله به ایران رو صادر کنه!

هر15عضو شورای امنیت به توافق شما با اجماع رأی داده اند و اگر تخطی شود، بازگشت تحریم قطعی و حمله نظامی محتمل است.جالب اینجاست که حرف کاغذپاره بودن قطعنامه میزنند آنهایی که به واسطه تمسخر همین سخن از احمدی نژاد رای آوردند..

های لایت بشه نشه؛ مهم اینه که آقایان در وین قبول کردن؛ بعد در تهران می آیند و می گویند کاغذ پاره است

هنوز متوجه نشدی که حتی اگه بنویسند" ایران شاید این کار رو انجام بده" هم برای ایران الزام آور می شه؟ هنوز نمی دونستی؟

برادر خوب خواسته می شه یعنی اگر انجام ندادی نتیجه اش رو هم میبینی دیگه، برای "من بمیرم تو رو خدا این کارو نکنیا" که ننوشتن ....
نتیجه اش هم اجرای بندهای مربوط به مقابله با این نقض تعهد هست دیگه ...

فقطزمان مشخص میکنه که ما چه کلاه گشادی در وین سرمون رفته!!!!!
همین الان ظریف نمیتونه بدون اشتباه از توافق تو مجلس دفاع بکنه!!!!
چه برسه به اینکه قطعنامه شورای امنیت دیگه تیر خلاص رو بسمت صنایع دفاعی و موشکی ما شلیک میکنه!!!!!!
موندم نظام تا کی قراره با تساهل و تسامح با اعتدالیون برخورد کنه!!!!؟؟؟
الان معلوم میشه چرا سعید جلیلی مظلوم و سربلند حاضر به امضای چنین ترکمنچای هایی نمیشد!!!!!
روحانی ظریف بسه بسه بسه!!!!!!تمومش کنید این بازی مسخره و دو سر باخت برای جمهوری اسلامی رو!!!!!
چرا پای توان موشکی رو وسط کشیدید!!!؟؟؟؟؟

به شرفاتم قسم ، همش دارم به همین موضوع فکر میکنم.
تمام شواهد نشون میده به جنگ نزدیک تر شدیم.
خود مقامات اسراییل هم همینو گفتن. سرچ کنید ببینید.

این که نشد دستاورد.
کسی مخالف توافق خوب نبود و نیست ، ولی آخه این که نشد توافق !
همه چیزو دادیم ، تازه باید هر روز جلوشون خم و راست شیم که مبادا بهشون بر بخوره !

موشکی رو دادیم ، هسته ای رو دادیم ، استقلال رو دادیم ، امنیت رو دادیم ، که تحریمو برداریم ؟
تحریما عمرا برداشته بشه ، این توافق نامه با این همه بند و ضمیمه خطرناک هزار بهانه دست اونها داد.

اینبار خودمون هم قبول کردیم این قطعنامه شورای امنیت رو ، و این یعنی درگیری با کل دنیا.

یه موضوعی رو امروز آقای ظریف در مجلس مطرح کردند اون هم اینکه :

" همچنین نحوه اشاره به موشک‌های بالستیک به صورت محتوایی دگرگون شده و به جای عبارت «موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای» که در همه قطعنامه‌های قبلی و حتی قطعنامه‌های کلی شورای امنیت مثل قطعنامه 1540 و 1887 ذکر شده‌اند در چند روز آخر با تلاش خدمت‌گزاران شما به عبارت «موشک‌های بالستیک که برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای» طراحی شده‌اند، تبدیل شده است. "


الان این موضوع به موشک های شهاب و سجیل و ماهواره برها ارتباط پیدا میکنه یا خیر ؟

اونها همیشه میگفتن که این موشکها قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند و برای این منظور طراحی شدند.
مگر در مورد ماهواره بر ها نمی گفتند ایران در قالب ارسال ماهواره به فضا موشک های با قابلیت حمل کلاهک اتمی رو آزمایش میکنه ؟

این تغییر جزیی که آقای ظریف فرمودند در متن قطعنامه اعمال کردند ، آیا از نظر حقوقی تغییری در اصل موضوع ایجاد کرده یا نه ؟ ( گذشته از اینکه اصلا حق ورود به مباحث نظامی رو نداشتند ! )

رجا نیوز لطفا و حتما حتما این موضوع رو در قالب یک تحلیل بررسی کنید ، چرا که بسیار اهمیت داره و واقعا همین یک مورد میتونه تبعات وحشتناکی برای کشور به بار بیاره ، چون اگه یه موشک تست کنیم دودمانمون رو بر باد میدن و میریم به سمت جنگ.

قبلا موشک تست می کردیم اما خودمون نپذیرفته بودیم که تهدید هستیم ! الان اوضاع عوض شده !

چی بگم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

هر دم از این باغ بری می رسد.........
اللهم عجل لولیک الفرج...

واویلا! آخه شما چقدر بیسواد هستید! آقا جان همچین تحلیلی را بدهید یک متخصص حقوق بین الملل انجام دهد نه هر کسی که از راه رسیده. تحلیلتان پر از غلط و دروغ است. باعث تأسف است.

به دست خودمون، حمله نظامی به ایران رو امضا کردیم!!!!!!

فقط دولت مثلا راستگویان دروغ نمی گوید وبقیه نقد ها وتحلیل ها دروغ است .

روزی که ما می گفتیم مطمئن باشید از خلال همین توافق حمله نظامی رو هم بیرون می کشن! همه خواب بودن و غرق در شادی کاذب! حالا تحویل بکیرید!!! خدا با این دیپلماتهای ضعیف به کشور ما رحم کنه... خدا رو شکر که رهبر بالا سر این مملکت هست و گرنه فقط خدا می دونه الان وضعیتمون چی بود!!!

"پیروزی بدون جنگ" که تو بوق و کرنا کردن این بود؟؟؟؟؟!!!!! مذاکره کنندگان قبلی کشور رو به سمت جنگ بردند یا سرداران تیم دیپلماسی تدبیر و امید؟؟؟!!! 8 سال عزتمندانه همراه با پیشرفت کامل صنعت هسته ای مذاکره کردیم فقط لاف زدن هیچ غلطیم نتونستن بکنن! حالا با دست خودمون داریم شرایط حمله نظامی رو براشون هموار می کنیم، به همین راحتی! سرداران دیپلماسی بهتون افتخار می کنیم! رجاجون توروخدا تایید کن...

هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد...
این جمله یعنی چه؟ خودش گفته که با قابلیت حمل تسلیحات هسته ای. این که به این معنی نیست که موشکهای بالستیک رو کلا منع کردند.

با تشکر از روشنگری هایتان

اصلا بزا جنگ بشه ببینم چه غلطی میخوان بکنن؟

برای شما کاسبان تحریم فقط موشک مهمه، حالا اگه کشور تو تحریم باشه اهمیت نداره؟

سلام
بدبین نباشیم. ان شاالله این قرارداد موجب خیر و برکت برای کشور و ملت ما خواهد بود.

سلام به همه دلسوزان نظام و انقلاب
والله با این توافق بد که احساس ذلیلانه ای به ما دست داد

بعضی وقتها میام تحلیلهای آبکی رجانیوز رو بخونم و به بلاهت نویسنده اش بخندم و برم.

تنها راه برگشت محبوبیت۵۰درصدی روحانی اینه که این تحریم ها برداشته بشن وگرنه در زمینه های دیگه مثل بیکاری،گرانی،رکود و...واقعآ اوضاع خیلی بدتر شده

به : محمد » سه شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۸

دوست عزیز اونها موشک های شهاب و سجیل و ماهواره بر ها رو موشکهایی با قابلیت حمله سلاح هسته ای میدونن.

کلا در تفسیرنظامی اونها ، هر موشکی که بتونه بیش از 300 کیلوگرم کلاهک رو حمل کنه و یا بردی بیش از 300 کیلومتر داشته باشه ، قابلیت حمل کلاهک هسته ای رو داره !

رجانیوز نظرای موافقاشو هم تایید نمیکنه دو ساعت مینویسم آخرش تائید نمیکنه اونوقت یه عده مخالف میگن چرا نظرامون تایید نمیشه
ولی بازم اشکالی نداره زنده بچه های رجانیوز که واقعیتا رو میگن و بی طرفن

إن شاءالله که این تفاهم نامه هیییییچ وقت تو مجلس و شورای عالی امنیت ملی به تصویب نمی رسه!

غلط میکنن به ایران حمله کنن!

من شخصا ترجیح میدم تفاهم رو ایران نقض کنه و به ایران حمله شه تا اینکه زیر بار این ذلت برم!

ترجیح میدم جون و خونمو بدم! نه شرافت و عزتمو...

واقعا ننگه ... اسممون شیعه حسینه و در عمل مثل چی زیر بار خفت بریم!!!!

محمد آقا

همونطور که دوستمون گفتن... موشکای شهاب و سجیل ما واسه کلاهک هسته ای طراحی نشده! اما قابلیت نصبشو داره!

ما طبق این توافق حتما باید تولیدشونو متوقف کنیم!

که مگه تو خواب ببینن!

واقعا تیم مذاکره کننده میخواستن با بازرسی های شدیدتوان نظامی ما تضعیف شه و جنگ به ما تحمیل شه.... یا تحریما برداشته شه؟!!!

از گشنگی نمرده بودیم که! گرونی بود به جهنم! یه جوری سر میکردیم!

ما رو مثل دستی دستی زیر چکمه های امریکا و اسرائیل می برید چرا؟!!!

نقطه خفت بار قطعنامه رای +++ ایرانه!

اگه ایران موافق نبود مطمئنا روسیه و چینم یه طور می پیچوندن!

خودمون لنگ می زنیم چه انتظاری از بقیه داریم؟؟!!

باسلام.آقای عرافچی اگرچنانچه پس ازاحرای کامل توافقتامه . ایران اسلامی خواست کمک ضروری تسلییحاتی به یکی ازمتحدین خودکه درخطرقراردارد.را داشت.چه راهی را پیشنهاد میدهید که نقض عهد نباشد ومجددا تحریم نشویم

سلام فقط میتونم بگم خیلی حالمون خوبه خیلی

باسلام.فکرمیکنم اگرچتانچه امکان داشته باشداز وزیرخارجه ومسئول تیم مذاکره کننده وآقای صالحی رئیس انرژی هسته ای وخقوقدانان وخبرگان سیاسی وهسته ای دعوت بعمل آید دریک مناظره تلویزیونی شرکت تابرهمگان روشن شود که ارمغان قریب به دوسال مذاکره برای کشور چه بوده

صد وپنجاه به یک به نفع امریکا اخه کدوم عاقلی صد وپنجاه صفحه تعهد میده به دشمنش

توافق با شیطان بزرگ مانند مرداری است که هرچه زمان از آن بگذرد بوی تعفنش بیشترمشخص می شود

خوشحالم از اقتدار رهبرم که فرمودند کسی از نظامیان ماذون نیستند کسی را به حریم دفاعی ایران راه بدهند
خوشحالم از اینکه هنوز هم اکثر مردم ما دلشون با نظام و رهبری و اقا امام زمان هست
خوشحالم از اینکه تجربه دیگری بدست آوردیم و به قول آقا این مذاکرات ظرفیت فکری مردم ما رو بالا میبره
و در اخر به همه دشمنان جمهوری اسلامی اعلام میکنم که ما تا آخر ایستاده ایم و جهاد در راه خدا با کفار آرزوی قلبی ماست و قدرت و سلاحی را بالاتر از قدرت خدا نمیدانیم و مثل همیشه امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند