هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 فروردين 1403
ساعت 17:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 اسفند 1393 ساعت 10:58
چهارشنبه 13 اسفند 1393 10:42 ساعت
2015-3-4 10:58:43
شناسه خبر : 204406
شاید بررسی سوابق فعالیت‎ اقتصادی سایر آقازاده‎ها، برادرزاده‎ها، دامادها و برادران مسئولان ارشد دولتی که این روزها به عنوان فعالین موفق و جوان اقتصادی خود را در رسانه‎ها پرزنت کرده و برای رسیدن به اتاق بازرگانی در تلاش هستند‎، این معما را بیشتر از پیش روشن کند که این جوانان مستعد چگونه در عرض چند سال و بدون اینکه پدران آنها به دلیل کارمندی دولت، سرمایه‎ای آنچنان در حد تجارت‎های میلیاردی در اختیارشان قرار داده باشد، به فعالینی اینچنین موفق در عرصه اقتصاد کشور مبدل شده‎اند!؟
شاید بررسی سوابق فعالیت‎ اقتصادی سایر آقازاده‎ها، برادرزاده‎ها، دامادها و برادران مسئولان ارشد دولتی که این روزها به عنوان فعالین موفق و جوان اقتصادی خود را در رسانه‎ها پرزنت کرده و برای رسیدن به اتاق بازرگانی در تلاش هستند‎، این معما را بیشتر از پیش روشن کند که این جوانان مستعد چگونه در عرض چند سال و بدون اینکه پدران آنها به دلیل کارمندی دولت، سرمایه‎ای آنچنان در حد تجارت‎های میلیاردی در اختیارشان قرار داده باشد، به فعالینی اینچنین موفق در عرصه اقتصاد کشور مبدل شده‎اند!؟

گروه اقتصادی رجانیوز: صف بلند و طولانی آقازاده‎های دولت یازدهم که در قامت فرزند و داماد و برادر بلندپایه ترین مقامات دولتی، این روزها خود را به عنوان فعالان کلان اقتصادی معرفی کرده و پشت در ورود به اتاق بازرگانی ایران  صف کشیده‎اند، این سوال مهم را به وجود آورده است که اساسا افرادی در بازه سنی 25 تا 35 سال و در شرایطی که دیگر جوانان هم سن آنها مشغول گذراندن سربازی و کلاس کنکور ارشد و دکتری بوده و در موفق‎ترین حالت، موفق به اشتغال در یک شرکت خصوصی و یا خصولتی شده‎اند، چگونه به یک باره به سرمایه‎دارانی کلان و صاحبان شرکت‎ها و سرمایه‎هایی میلیاردی مبدل شده و امروز با افتخار خود را فعال بخش خصوصی معرفی می‎کنند!؟

به گزارش رجانیوز، شاید روایت فرزند محمدرضا عارف، وزیر ارتباطات و معاون اول دولت اصلاحات از شرح فعالیت‎های اقتصادی اش، تا حدودی پاسخ این معما را روشن کند.

حمیدرضا عارف پسر محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات، که این روزها به عنوان یک سرمایه دار و تاجر برای انتخابات اتاق بازرگانی ثبت‌نام کرده، در توضیح سابقه کاری خود به ماجرایی اشاره کرده که بررسی زمان و تاریخ آن سوال‎های بی‎جوابی را در ذهن مخاطب ایجاد می‎کند.

حمیدرضا عارف در گفتگو با سایت خبرآنلاین به سوابق فعالیت‌های اقتصادی خود اینگونه اشاره می‎کند: «من از سال ۸۰ تا به امروز حداقل ۴ شرکت اقتصادی راه اندازی کرده ام که فعال هستند. افتخار و ادعا می کنم که برای مثال در سال۲۰۰۴  شرکت ام.تی.ان MTN آفریقای جنوبی را که در ایران توانست اولین اپراتورخصوصی تلفن همراه کشور (ایرانسل) را راه اندازی کند وشاید مهمترین و بزرگترین پروژه خصوصی سازی در کشور بوده، را به کشور آورده‎ام. به این افتخار می‎کنم که در سن کم توانستم یک شرکت بزرگ و قوی خارجی را با توانایی‎های شخصی به ایران بیاورم که هرچند متاسفانه با دخالت دولت نهم این شرکت خارجی با برخی شرکت‎های زیر مجموعه وزارت دفاع و بنیاد مستضعفان شریک شد و کلیه حقوق مادی و معنوی من و شرکایم غیر مشروعانه نادیده گرفته شد.»

پسر عارف از نقش خود در آوردن شرکت بزرگ بین‌المللی ام.تی.ان به ایران در سال 1384 گفته است و حال آنکه حمیدرضا عارف متولد سال ۵۷ است، یعنی او الان جوانی ۳۶ ساله است و در سال 1384 که شرکت ام.تی.ان را به ایران آورده، 27 سال داشته است.

پسر معاون اول دولت اصلاحات با توجه به سن و سالش، احتمالا در اوایل دهه 1380 مدرک فوق لیسانس را گرفته، فورا وارد فعالیت‌های اقتصادی شده و در همین مدت کوتاه، مورد اعتماد شرکت بین‌المللی ام.تی.ان قرار گرفته و توانسته این شرکت را به انجام یک سرمایه‌گذاری بزرگ در ایران قانع سازد!

توضیحات داستان وار پسر عارف اجازه این پرسش را از رسانه‎ها نمی‎گیرد که چرا با وجود شرکت‎های فعال و با سابقه در این عرصه، شرکت تازه تاسیس وی چنین پروژه سنگینی را عهده دار می شود، آن هم در حالی که به گفته خود او، از سال ۸۰، فعالیت جدی اقتصادی را شروع کرده است؟ چگونه می شود که یک جوان نهایتا ۲۳ ساله در سال ۸۰، به چنین روابط قوی در حوزه های اقتصادی آن هم در عرصه بین المللی دست می یابد؟!

 اگر حمیدرضا عارف چون مارک زاکربرگ خالق شبکه اجتماعی فیس بوک، از توانایی های تحصیلی خود استفاده می‎کردند و یک نوآوری خارق‎العاده را تولید و به عرصه فناوری اطلاعات می‎افزود، شاید پذیرش آن قابل باورتر بود تا اینکه، جوانی ۲۳ ساله به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی وارد فضای اقتصادی شده و در مبارزه با رقبای قدرتمند اقتصادی بدون هیچ پشتوانه  سیاسی سربلند از میدان بیرون آمده باشد!

این در حالی است که پدر حمیدرضای جوان که این روزها خود را به عنوان فعال موفق اقتصادی معرفی می‎کند، در آن سال، یعنی سال 1380 و آغاز فعالیت جدی اقتصادی پسر پست‎های جالب توجهی داشته که اتفاقا بی ارتباط به زمینه فعالیت‎های اقتصادی حمیدرضا یعنی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم نبوده است.

محمدرضا عارف از 1376 تا 1379 وزیر پست و تلگراف و تلفن، از 1379 تا 1380 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و از 1380 تا 1384 معاون اول دولت اصلاحات بوده و عالی‎ترین سمت‎های اقتصادی و فناوری را در آن دولت در اختیار داشته است.

 گفتنی است در دوران دولت دوم اصلاحات، وزارت ارتباطات و فن‌‌‌‌آوری‌‌ اطلاعات در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۲کنسرسیوم ایرانسل را به عنوان برنده مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه اعلام نمود. در سال 1384 و در اوایل دولت نهم این شرکت با اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت طی 8 سال گذشته بیش از 17 هزار میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.

بدون تردید توجه ویژه شرکت بین‌المللی ام.تی.ان به حمیدرضا عارف در اوایل دهه 1380 را نمی‌توان بی‌ارتباط با جایگاه معاونت اولی پدر او بی‌ارتباط دانست، البته این به معنای سوءاستفاده پسر عارف از جایگاه پدر نیست، اما توصیه‌ای است به این کاندیدای اتاق بازرگانی که از این پس به گونه‌ای وانمود نکند که هرگز از امتیاز آقازادگی استفاده نکرده است. البته از نگاه‌های بدبینانه در ماجرای واسطه‌گری پسر معاون اول دولت اصلاحات برای واگذاری یک قرارداد عظیم چند هزار میلیاردی به یک شرکت خارجی نمی‌توان گذشت، خصوصا آن که پسر عارف از اینکه دولت نهم او را از این پروژه پرسود کنار گذاشته، گلایه کرده است.

شاید بررسی سوابق فعالیت‎ اقتصادی سایر آقازاده‎ها، برادرزاده‎ها، دامادها و برادران مسئولان ارشد دولتی که این روزها به عنوان فعالین موفق و جوان اقتصادی خود را در رسانه‎ها پرزنت کرده و برای رسیدن به اتاق بازرگانی در تلاش هستند‎، این معما را بیشتر از پیش روشن کند که این جوانان مستعد چگونه در عرض چند سال و بدون اینکه پدران آنها به دلیل کارمندی دولت، سرمایه‎ای آنچنان در حد تجارت‎های میلیاردی در اختیارشان قرار داده باشد، به فعالینی اینچنین موفق در عرصه اقتصاد کشور مبدل شده‎اند!؟

 دیدگاه کاربران

اصلاح طلبان بد طوي محبوب ملت و خار چشمان رقيبان شده اند

رای منفی!
-78
چه محبوبیتی خار کلفتی به قطر مجوزهای میلیاردی

فراموش کرده‌اید که نتانیاهو با صراحت اعلام کرده بود «اصلاح‌طلبان بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران هستند» - و شیمون پرز، تاکید کرده بود که «جنبش سبز به نمایندگی از اسرائیل با جمهوری اسلامی ایران درگیر است»، به یقین از یاد نبرده‌اند که شعار «نه غزه، نه لبنان» از سایت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی سر برآورده بود! و به یاد دارید که روز قدس به نفع اسرائیل شعار می‌دادند، روز ۱۳ آبان به حمایت از آمریکا شعار می‌دادند، روز عاشورا به ساحت امام حسین(ع) اهانت کرده بودند و شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» را هم که به خاطر دارید؟

کدام ملت شکم گنده ها یا کسانی که زیر یا دارند له می شوند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مال ملت خوردن خوب به دهانتان شیرینی کرده ؟؟؟؟//

این کارها برای اصلاح طلبان اصلا عیب محسوب نمی شود! چون آنها دنبال اصلاح امورات هستند. دیگران باید از کارهای اقتصادی سیاسی و فرهنگی کنار بکشند وگرنه متهم به فساد می شوند.

ای کاش فضای بازی فراهم میشد تا میزان پاکدستی همه دولتمردان مشخص میشد و اونوقت میدیدیم که این ضرب المثل که "هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمی گیره" چقدر دقیقه!

چرا چیزی از سخنرانی و دلواپسی های هم نواتون نمینویسین؟

من که تعجب نکردم، دست چپ و راست تقریبا همشون تو یه کاسس، همشون تاجرن اونم با پول بیت المال. من همش فکر میکنم اگه یه روزی حضرت آقا نباشه اینا چی جوری ملتو پاره پاره میکنن.

من پسر احمدی نژاد را دورا دور میشناسم الان یک وانت خریده داره تو مغازه ها پنیر پیتزا پخش میکنه
دعا میکنم وانتش بشه خاور
انوقت ادعا میکنن دولت قبل میلیارد خورده

ای کاش فضا را کمی باز می گذاشتند و ای کاش رسانه هایی کاملا مستقل می بودند تا درآورند چند تا از این موقعیتهایی این چنینی برای آقازاده ها در طی 36 سال گذشته پدید آمده.
بنده که در کیش زندگی می کنم خودم یکی از این وارد که تازه پسر آقای وزیر سابق است را دیدم که با مدرک دیپلم و حمایتهای آشکار پدر چه جوری در عرض چند ماه چندین کسب و کار به هم زد و فقط یک قلم قایق تفریحی که از دبی خریداری کرد 200 هزار یورو قیمت داشت. متاسفانه پدرش بعدتر به ریاست یکی از ساختارهای بزرگ اقتصادی کشور رسید و مثل منی که سیر سوءاستفاده های پدر و پسر را دیده بودم، می دانم چه قصه ها در پس پرده در حال وقوع است.
رجانیوز نترس منتشر کن اگر آزادمنش هستی.

رای منفی!
-83
رجا نیوز
به مسئله بسیار مهمی پرداخته ای! انصاف و عدالت حکم می کند آقازادگانی را که با رانت پدر به فعالیتهای سود آور اقتصادی روی آورده اند و عرصه رقابت را بر دیگران که خون دلها خورده اند تا حقوق کارگران و کارمندان خود را بدهند و راستی پیشه کنند، معرفی و افشا کنی. بدون توجه به گرایش سیاسی.
این تیشه به ریشه کشور خواهد زد، از هر جناحی که باشد.

باز نزدیک انتخابات شد و ترس از رای آوردن اصلاحات، تهمت زنی ها هم شروع شد

همه گربه ها براي رضاي خدا موش مي گيرند و خدا از گربه ها به خاطر شكار موش راضيست حتي اگر براي سيركردن شكمشان باشد. حرف اشتباه نزن. بهتر است بنويسي كم آقازاده اي پيدا مي شود براي رضاي خدا جهاد اقتصادي كند.

باسلام
خدایا آقازاده هارو یابه راه راست هدایت کن یانسل اونارونابود کن .
برا ی همینه دست ازمملکت برنمی دارند.حناق سرگلوشون بشه .

راستی از بابک جونتون چه خبر اخوی

رای منفی!
-83
بابک جونو که اول شما پرورش دادید چون با احمدی نژاد کار کرد به این روزگار افتاد وگرنه اگه با شما ادامه میداد الان یکی از افتخارات شما بود به خاطر همین باید همه بدونند هر با ما نباشه چی به سرش میاد.

ما که بابامون عارف نشد شاید زاهد بشه ما هم کاره ای بشیم؟

لطفا در مورد سید هادی رضوی که داماد آقای شریعتمداری معاون اول رئیس جمهور هست مطالبی رو بزارید فعالیت های اقتصادی این آقا هم جالبه

ما كه با مدرك كارشناسي ارشد داريم تراكت پخش مي كنيم و هر سازمان و اداره اي كه رفتيم اوليم حرفشان داشتن پارتي بود.

برای درک فرهنگ آقا زادگی خواندن این مصاحبه کافیست. ایشون هم مثل همه ی هم کیشان خود از مردم طلب کاران و برای رانت‌های که داشتن بر سر ملت منت می‌‌گذران. استاد یک جوری به تحصیلات خود در دانشگاه شریف اشاره می‌کنن که انگار چیزی به نام سهمیه برای فرزندان هیات علمی دانشگاها وجود نداره. برام جالبه بدونم ایشون کی‌ به خدمت مقدس سربازی رفتن که هم تونستن شرکت تاسیس کنن هم برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس مجدد از کشور خارج شن. شاید سربازی هم فقط برای ما شهروندان درجه دوم کشور واجب است

کاش دوستانی که نفوذ دارن به نمایندهای مجلس توصیه کنن قانونی رو تصویب کنن که آقاراده ها نمیتونن وارد کار اقتصادی کلان شوند
رجا نیوز خواشمندیم این کارو انجام بدین چون این جور خبرا متاسفانه به نظام ضربه میزنه

آقازاده باش در پول-بیت المال- غلت بزن.
کارگرزاده باش برو بمیر.

توکشورماخیلی راحت میشه پولدارشد.فقط کافیه به کانونهای قدرت وثروت وصل بشی .دیگه نه سوادمیخواد نه تخصص ونه خون دل خوردن .یهو چشم بازمی کنی میبینی که یک شبه جزمیلیاردرها شده ای.....وآن جوان نگون بخت تحصیل کرده بی پول وپارتی همچنان توی آگهیی های روزناهم به دنبال شغل میگرده......راستی عدالت کیلوئی چنده....

خوشم میاد هم اصولگرا ها هم پایداری ها از محبوبیت دکتر عارف اندازه محبوبیت دکتر خاتمی وحشت دارن!

رجا نیوز عزیز, نویسنده این مقاله که اینقدر تحقیق کرده (مثلا البته و از نظر خودش) بگو یه سر بره یزد یا حداقل از چهارتا یزدی بپرسه خاندان عارف کی هستن و چقدر سرمایه و پول دارن (حتی قبل از انقلاب) انوقت متوجه میشد که پسر عارقف سرمایه های میلیاردیشو از کجا اورده اونم تو سن جوانی,عارف برعکس خیلی ها از بی پولی و نداری به مقام نرسیده و کاملا چشم,دل و جیب سیر دارد !! به هر چیزی عارف میشود گیر داد الا ثروت وی چون نسل در نسل میلیارد هستند و کاملا هم عیان است ! ظاهرا نویسنده این (مثلا) تحلیل هست که هنوز حقیقتش بر او عیان نشده !

ما هم می گیم مملکتو بعد ازجنگ تحویل چه مفت خورهایی دادیم کاش تموم نمیشد

ایرانی ها ایرانسل را تحریم کند و همراه اول بگیرند تا حالشان جا بیاید .... سیم کارتهای ایرانسل را بشکنید.....

رای منفی!
-66
حساب کردم تمام گناههای عالم را با خود ببرم بازم بهشتی هستم.چرا؟اینا انقدر در حقم جفا کردن که همه گناها ی منو بردارن بازم حسابمون پاک نمیشه.
گروه رجانیوز : شماها اگه بیل زنید برید باغچه خودتون را بیل بزنید

بنده ساکن آمریکا هستم.

این ماجراها که می‌خونم شرمنده روی اون جانباز شیمیایی میشم که با هر سرفه خشکش خلط و خون بالا میاره ولی‌ سر به آسمان میکنه و میگه ممنونم آی‌ خدا که دردت هم نعمته و شکر میکنه...

مهدی

این پسر عارف کی رفته سربازی ولی فکر کنم خرید خدمت باشه یعنی :
بچه بی پولها از جلو نظام
بچه پول دارها بی خیال نظام

اللهم عجل لولیک الفرج

عارف قراره چیکار کنه که رجا نیوز دست بکار شده،هرکی گفت؟

بی خیال محمد رضای رحیمی را بچسب

من بابا نداشتم . خدارو شکر میکنم که مثل اینا نشدم. مرگ بغل گوش ماست.