هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 29 مرداد 1401
ساعت 01:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 مرداد 1387 ساعت 16:39
پنجشنبه 24 مرداد 1387 21:09 ساعت
2008-8-14 16:39:17
شناسه خبر : 204

رئیس کل گمرک ایران با تاکید بر رفع مشکلات گمرکی کشور گفت : این سازمان با راهکارهای 27 گانه در چارچوب طرح تحول در گمرک برای رفع موانع اقدام و فرایند تجارت را تسهیل می کند.

به گزارش رجانيوز به نقل از واحد مرکزی خبر : اردشیر محمدی " در نشستی خبری افزود : با بازدید از 7 گمرک از جمله گمرک شهید رجایی یکی از بزرگترین گمرک با حجم عملیات تجاری 50 درصدی و 2 گمرک مسافری فرودگاه امام خمینی (ره) و فرودگاه مهرآباد و شناخت نقاط ضعف تلاش شده است با اصلاح برخی از رویه های درون سازمانی ، حذف ایستگاه های زائد کاری و صدور دستورالعمل های تخصصی روند امور بهبود یابد.

وی گفت : این کار به صورت عملیاتی در گمرک شهید رجایی با صدور دستورالعمل 24 ماده ای گروه کارشناسی گمرک در جهت بهبود فرایندهای گمرکی انجام شده است.

محمدی گفت : البته انجام برخی از موارد درون سازمانی نیاز به گذشت زمان و تأمین اعتبار دارد که با پیگیری های لازم در صدد رفع آن هستیم.

وی گفت: احیای دوایر ارزش در گمرکات اجرایی ، انعقاد قرارداد با آنکتاد برای اجرای سیستم رایانه ای آسیکودای جهانی برای ارائه تسهیلات بموقع و خدمات مطلوب به خدمت گیرندگان ، تلاش در جهت آمایش سرزمین به منظور حذف برخی از گمرکات با حجم فعالیت اندک و ادغام برخی گمرکات همجوار و یا توسعه گمرکات با حجم فعالیت بالا از راهکارهای 27 گانه طرح نحول گمرک است.

وی افزود : از دیگر راهکارها می توان به نشست مشورتی با فعالان و صاحبان صنایع ، کارشناسان و خدمت گیرندگان در جهت ارائه خدمات مطلوب تر ، اصلاح لایحه قانون جدید امور گمرکی در کارگروهی متشکل از کارشناسان خبره گمرک ایران برای به روز کردن برخی مواد قانونی آن ، ارائه راهکارهای اجرایی برای مقابله با کم اظهاری با صدور دستورالعمل 11 ماده ای، استقرار گمرک الکترونیکی با هدف تبادل الکترونیکی اسناد است که در جهت تسهیل تشریفات گمرکی اجرایی شده است .

رئیس کل گمرک تاکید کرد : پیش بینی می شود با اجرای دیگر برنامه های اعلام شده روند امور گمرکی تسهیل بیشتری یابد.

وی افزود: در این حال انجام برخی امور که منجر به تسهیل تجارت می شود خارج از حیطه وظایف و مسئولیت های گمرکی است که در این زمینه هم گمرک تلاش کرده است از طریق نشست های متعدد با سازمان های همجوار دخیل در امر تجارت شرایطی فراهم شود تا ضمن اعمال دقیق مقررات و انجام تشریفات مورد نیاز ، بررسی های ضروری و صدور مجوز از سوی سازمان ها در کوتاه ترین زمان ممکن انجام گیرد.

محمدی گفت: همچنین در نشست های متعدد با خدمت گیرندگان در گمرکات مختلف تجاری و مسافری تلاش می کنیم ضمن آشنایی با مشکلات و مسائل گمرکی و غیرگمرکی آنان و آشنا کردن خدمت گیرندگان به مواد قانونی ، وظایف ، مسئولیت های آنان برای انجام سریع تشریفات تجاری ، ارائه بموقع مدارک ، اسناد و رعایت دقیق قوانین و مقررات ، انجام تشریفات بیش از پیش تسهیل شود.