هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 آذر 1402
ساعت 20:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 بهمن 1401 ساعت 19:19
شنبه 1 بهمن 1401 19:00 ساعت
2023-1-21 19:19:43
شناسه خبر : 364256
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوهای دنا و مکران در برزیل پهلو می‌گیرد.
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوهای دنا و مکران در برزیل پهلو می‌گیرد.

عبدالرضا هادیزاده-گروه بین‌الملل: گزارش‌ها حاکی از آن است که ناوگروه نیروی دریایی ارتش ایران، در روزهای آینده در ساحل ریو دوژانیرو برزیل، پهلو خواهد گرفت.

 

به گزارش رجانیوز؛ برخی منابع برزیلی از پهلوگیری ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوهای دنا و مکران تا چند روز دیگر در بندر ریودوژانیروی برزیل خبر داده‌اند.

 
ریودوژانیرو دومین شهر بزرگ برزیل است که در ساحل اقیانوس اطلس قرار دارد.
 
ناوشکن دنا با شماره بدنه ۷۵، چهارمین محصول از شناورهای کلاس موج است که توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شد. این ناو در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ به ناوگان نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پیوست و به تسلیحات مختلفی مانند موشک‌های کروز ضدکشتی، اژدر و توپ دریایی مجهز است.
 
 
ناوبندر مکران، یک جزیره متحرک ۱۲۱ هزارتُنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری یک نفتکش به یکی از بزرگترین ناوبندر‌های بالگردنشین تبدیل کرده‌ است‌.
 
این ناوبندر که در زمان حاضر بزرگترین شناور نظامی کشور است، در سال ۱۳۹۹ به نیروی دریایی ارتش الحاق شد و وظیفه پشتیبانی از ناوهای رزمی نیروی دریایی را به‌عهده دارد. مکران قادر است همزمان ۵ بالگرد را روی عرشه خود جای دهد.
 
 

۲۱ دی‌ماه امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌ریزی این نیرو برای حضور در کانال پاناما خبر داده بود که به‌نظر می‌رسد این هدف در جریان مأموریت ناوگروه ۸۶ محقق شده است.

 

بیشتر بخوانید: ایران به کانال پاناما خواهد رفت/ حضور ایران بیخ گوش آمریکا، کارشناسان دفاعی آمریکا را نگران کرده است

 

ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش از مهرماه امسال با هدف پیمودن دور کره زمین مأموریت خود را آغاز کرده است و آن‌طور که منابع برزیلی گزارش داده‌اند تا چند روز دیگر به این کشور می‌رسد و برای ادامه مسیر خود باید از کانال پاناما بگذرد.
 
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مأموریت‌های دریانوردی خود در سطح اقیانوسی را از سال ۱۳۸۸ و با هدف مقابله با دزدی‌های دریایی در خلیج عدن و با طی مسافت  ۳۰۰۰ کیلومتری به این منطقه آغاز کرد و پس از آن تا امروز در بازه‌های زمانی مشخص، ناوگروهای رزمی ارتش به منطقه خلیج عدن و دریای سرخ ، اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس اعزام می‌شوند.
 
سال گذشته ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوهای سهند و مکران با حضور در بندر سنت‌پترزبورگ روسیه و طی مسافت 250هزار کیلومتری، بزرگترین دریانوردی نظامی تاریخ کشور را رقم زد.
 
انتظار می‌رود ناوگروه ۸۶ (متشکل از ناوهای مکران و دنا) این رکورد را بشکند و مسافت طی‌شده توسط ناوگروه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران را به‌میزان چشمگیری ارتقا دهد.
 
علاوه بر آن، نیروی دریایی ارتش با تشکیل سه فرماندهی اقیانوسی در اقیانوس‌های هند،‌ آرام و اطلس در پی آن است تا فعالیت و حضور خود را با هدف صیانت از منافع کشور در پهنه آبهای جهان گسترش دهد.
 
انتهای پیام/