هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 12 دى 1401 ساعت 23:05
دوشنبه 12 دى 1401 22:48 ساعت
2023-1-2 23:05:37
شناسه خبر : 363767
روزنامه اعتماد اخیرا پیش‌بینی کرده بود که دولت سیزدهم رکورد تورم را خواهد شکست. این در حالیست که دولت مورد حمایت این رسانه صاحب رکورد تورم در هفتاد سال اخیر است.
پاسخ وزارت‌اقتصاد به روزنامه اعتماد؛

تاریخ را تحریف نکنید/ رکورد تورم را دولت روحانی شکسته است

روزنامه اعتماد اخیرا پیش‌بینی کرده بود که دولت سیزدهم رکورد تورم را خواهد شکست. این در حالیست که دولت مورد حمایت این رسانه صاحب رکورد تورم در هفتاد سال اخیر است.
گروه اقتصاد - رجانیوز:  روزنامه اعتماد در تلاش برای سفیدسازی دولت یازدهم و دوازدهم، اخیرا با ادعایی عجیب گفته است دولت سیزدهم رکورد تورم را خواهد شکست. آنها مدعی شدند که این رکورد در اختیار دولت هاشمی است اما آمارها نشان می‌دهد دولت مورد حمایت این رسانه رکورد دار تورم در تاریخ ۷۰ ساله ایران است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد؛ در حالی روزنامه «اعتماد» با تحریف تاریخ سعی کرده که در گزارش خود واقعیت را به گونه‌ای القا کند که تورم در دولت سیزدهم رو به رشد بوده و به سمت رکوردشکنی می رود و رکورد تورم ۴۹ درصدی سال ۷۵ شکسته خواهد شد که این روزنامه فراموش کرده که رکورد تورم کشور در اختیار دولت "تدبیر و امید" که اتفاقا مقبول این روزنامه نیز بود قرار دارد و بعید است از چشم دست اندرکاران این روزنامه در بررسی تورم ۷۵ سال اخیر کشور دور مانده باشد حتی اگر فرض را بر این بگیریم که در بررسی آمار تورم این عدد تاریخی از دید این روزنامه مخفی مانده باشد اما به نظر نمی رسد ۱۶ ماه زمان طولانی برای فراموشی یک رکورد تاریخی باشد.
 
در حالی روزنامه اعتماد به تحریف واقعیت رو آورده و اقدام به سیاه‌نمایی کرده است که بر اساس آمار بانک مرکزی، نرخ تورم ۱۲ ماهه در زمان شروع به کار دولت سیزدهم در شهریور ۱۴۰۰ به رقم ۵۹.۳ رسیده بود اما با اقدامات دولت از جمله ثبات بخشی به بازار ارز، نظارت بر قیمت کالاها و خدمات و تامین مناسب کالاهای اساسی روند صعودی تورم کاهش و روند نزولی در پیش گرفت و در پایان سال گذشته به ۴۶.۲ درصد رسید و چه بسا اگر دولت گذشته همچنان بر سر کار بود و اقدامات دولت سیزدهم نبود، تورم همچنان صعودی بود و پایان سال تورم به حدود ۸۰ درصد می رسید.
 
از طرفی آن روزنامه نباید فراموش کرده باشد که در دولت قبل برای لاپوشانی افزایش تورم، انتشار آمار از سوی بانک مرکزی صورت نمی گرفت و شاید بهتر است بگوییم اجازه این کار به این بانک داده نشد.
 
در حالی روزنامه اعتماد رقم تورم در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی را یادآوری کرده است که اگر تورم در آن دوران به حدود ۵۰ درصد رسید خبری از تحریم جدی نبود و این رکورد تورمی خلق شد اما این روزنامه نگفته چرا در زمان دولت گذشته که مقبول این رسانه بود، حتی رکورد تورم در دولت مرحوم هاشمی نیز شکسته شد در حالی که نه تنها اتفاق خاصی در اقتصاد کشور در دولت قبل رخ نداد بلکه با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی از افراد و شرکت های خاص ضربه بزرگی به اقتصاد و منابعی ارزی کشور زد.
 
هر چند در مقطعی از دولت سیزدهم افزایش قیمت ها اتفاق افتاد اما این افزایش ها در واقع تورم پنهانی بود که به دلیل سیاست اشتباه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی در کالاها وجود داشت و با حذف ارز ترجیحی این تورم نمایان شد، این در حالی است که دولت سیزدهم برخلاف دولت قبل برای جبران این افزایش قیمت، پرداخت یارانه ۳۰۰ هزار تومانی و ۴۰۰ هزار تومانی را در دستور کار قرار داد و اجرایی کرد تا کمترین فشار به خانواده ها وارد شود.
 
دولت سیزدهم در مدت زمان کوتاه ۱۶ ماهی که زمام امور را در دست گرفت سعی کرد با آوار برداری اقتصادی و اقدامات لازم تورم را کاهش دهد و به گواه آمار در این امر نیز موفق بود و توانست نرخ تورم را به ۴۵ درصد برساند که این موفقیت در سایه استمرار تحریم ها صورت گرفت همچنین شاخص بهای تولیدکننده که در ابتدای دولت سیزدهم به ۸۲.۶ درصد رسیده بود به ۳۹.۱ درصد کاهش پیدا کرد.
 
علاوه بر این نباید فراموش کرد که اغتشاشاتی که طی ماه های اخیر به وقوع پیوست و روزنامه اعتماد نیز به طور مدام در صفحه نخست خود در حمایت از عناصر اغتشاش، مطلب منتشر می کند به اقتصاد کشور ضربه وارد کرده و بسیاری از کسب و کارها با زیان مواجه شدند.
 
در پایان ذکر این نکته ضروری است که با اقداماتی که در دولت سیزدهم در حال اجرا است و تداوم آواربرداری ها، نرخ تورم کمتر از آن دو سلطان تورم خواهد شد.


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home