هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 05:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 آبان 1401 ساعت 14:57
شنبه 14 آبان 1401 14:46 ساعت
2022-11-5 14:57:12
شناسه خبر : 362178
استفاده از گاز ارزان روسیه ضمن اینکه می‌تواند ناترازی گاز کشورمان را حل کند، ایران را در بلند مدت تبدیل به هاب انرژی منطقه خواهد کرد.
استفاده از گاز ارزان روسیه ضمن اینکه می‌تواند ناترازی گاز کشورمان را حل کند، ایران را در بلند مدت تبدیل به هاب انرژی منطقه خواهد کرد.
گروه اقتصادی-رجانیوز: در جریان سفر هفته گذشته جواد اوجی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به روسیه و برگزاری شانزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور، سند همکاری ۱۰ بندی بین طرفین امضا شد که یکی از اصلی‌ترین بندهای این سند «تجارت حامل‌های انرژی بویژه گاز، نفت خام و فرآورده‌های نفتی و توسعه بازارهای صادراتی گاز ایران با مشارکت طرف روس» است که باعث جهش در حجم تجارت ایران و روسیه خواهد شد. سناریوی ایران برای تجارت گاز با روسیه، خرید گاز از این کشور و سپس صادرات گاز خودمان به کشورهای همسایه است.
 
در همین باره، علیرضا ورناصری در گفت‌وگو با رجانیوز درباره سوآپ گازی بین ایران و روسیه گفت: در حال حاضر که صنعت نفت ‌و گاز روسیه تحریم شده است این فرصتی برای ایران است که ضمن جبران کسری بازار جهانی از ظرفیت گاز ارزان روسیه برای تامین انرژی خاورمیانه و به ویژه جنوب آسیا استفاده کند.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در حال حاضر ایران فرصت بهره‌گیری از گاز دو کشور ترکمنستان و روسیه را دارد و اگر از این فرصت به درستی استفاده کنیم آرزوی دیرینه تبدیل شدن ایران به هاب انرژی منطقه دور از دسترس نیست.
 
 
وی تاکید کرد: قطعا تبدیل شدن ایران به هاب انرژی منطقه به معنای قدرتمند شدن جایگاه کشورمان در تمام زمینه‌ها خواهد بود و می‌تواند تاثیرگذاری ایران را در منطقه پیش از پیش تحکیم کند؛ این یعنی آورده این اتفاق تنها اقتصادی نیست بلکه از نظر سیاسی و جایگاه بین‌المللی برای کشورمان مفید خواهد بود.
 
نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی، گفت: از سوی دیگر آورده‌های اقتصادی سوآپ گاز نیز چند وجهی است، مسلما این اتفاق در بلند مدت باعث بهبود اشتغال و درآمد سرانه کشور خواهد شد.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: حدود پنجاه درصد از تفاهم نامه‌هایی که در سفرهای رئیس جمهور و وزرا اتفاق می‌افتاد در بخش انرژی یعنی نقطه قوت کشورمان نسبت به کشورهای منطقه است. همین باعث شده فروش نفت، مشتقات آن و خدمات فنی-مهندسی کشورمان نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش پیدا کند.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: نباید فرصت سوآپ گازی با روسیه از دست دهیم، در حال حاضر کشورهای زیادی در اطراف روسیه- آسیای مرکزی و قفقاز- هستند که می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند پس هر چه زودتر می‌بایست زیرساخت‌های لازم برای عملیاتی شدن این موضوع ایجاد شود. مسلما سواپ گازی روسیه جایگاه سیاسی ایران را در منطقه ارتقا خواهد داد.
 
انتهای پیام/


87
پسندیدم
کلیدواژه ها »