هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 اسفند 1402
ساعت 08:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 6 آبان 1401 ساعت 17:36
پنجشنبه -226 فروردين 781 17:35 ساعت
2022-10-28 17:36:48
شناسه خبر : 361895
اقدام تروریستی یک فرد مسلح عصر چهارشنبه در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) باعث شهادت جمعی از زائران و زخمی شدن تعدادی دیگر شد.
اقدام تروریستی یک فرد مسلح عصر چهارشنبه در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) باعث شهادت جمعی از زائران و زخمی شدن تعدادی دیگر شد.
گروه سیاست-رجانیوز: غروب  چهارشنبه یک فرد مسلح حین ورود به حرم مطهر شاهچراغ به سمت زائران رگبار گلوله بست.
 
در این عملیات تروریست ۱۳ شهید و ۳۰ زخمی از این اقدام تروریستی گزارش شده است که یک زن و دو کودک هم جزو این قربانیان‌اند.
 
فرمانده انتظامی استان فارس یک نفر را عامل این حرکت تروریستی دانست که دستگیر شده است.
 
رئیس کل دادگستری استان فارس نیز اعلام کرد فرد دستگیر شده به دلیل جراحات وارده در بیمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته است.
 
طبق گفته شاهدان عینی، فرد تروریست‌ ساعت ۱۷:۴۵ چهارشنبه از ورودی خیابان ۹ دی وارد حرم شاهچراغ شد و خدام‌ و زائران حاضر را به رگبار بست.
 
لحظه ورود تروریست به حرم شاه‌چراغ
 
این حمله تروریستی در یکی از شلوغ‌ترین ساعات در حرم شاهچراغ روی داده است.
 
هدف فرد تروریست، نماز جماعت بود
استاندار فارس با بیان اینکه پس از اقدام تروریستی چهارشنبه در حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شیراز، هم اینک امنیت در این آستان مقدس برقرار است، گفت:‌ هدف عامل تروریستی، احتمالا نماز جماعت بود که به دلیل بسته بودن در ورودی شبستان، نیت پلید خود را در کنار مضجع شریف اجرا کرد.
 
محمد هادی ایمانیه شامگاه چهارشنبه در گفت و گویی افزود: خوشبختانه در ورودی شبستان محل برپایی نماز جماعت بسته شد و عامل تروریستی پس از مضروب کردن خدام در ورودی حرم، نتوانست وارد محل برپایی نماز جماعت شود.
 
وی اظهار داشت:‌ پس از آن عامل تروریستی درکنار مضجع شریف ۱۳ نفر را به شهادت رساند و ۲۳ نفر را مجروح کرد.
 
استاندار فارس با بیان اینکه فرد ضارب مجروح و دستگیر شده است، گفت:‌ اینکه برخی برای رسیدن به اهداف پلید خود، دست به هر اقدامی از جمله ریختن خون افراد بیگناه می زنند تأسف برانگیز است.
 
 
رییس شورای امنیت کشور در واکنش به اقدام تروریستی در حرم شاهچراغ، گفت: اغتشاشات در شکل‌های دیگر توسط دشمن در حال رفتن به مسیرهای خطرناکی است و جریان تروریستی با استفاده از فضای اغتشاش وارد عمل شدند.
 
احمد وحیدی گفت: این حادثه تروریستی چند چیز را برای ما آشکار کرد. اولا توطئه‌های دشمن را آشکار کردند و پرده دیگری از جنایات دشمن بود و نشان داد توطئه دشمن توطئه پیچیده‌ای است که همه خشونت‌ها و شهادت جمع بی گناهان را مدنظر دارد.
 
وی افزود: این حادثه نشان دهنده مقابله با همه قداست‌ها و حرکت‌های ضدینی بود که قبل‌تر هم مشاهده شده و این بار به حرم شاهچراغ اسائه ادب شد و تعدادی به شهادت رسیدند.
 
رییس شورای امنیت کشور افزود: مساله سوم نشان‌دهنده قساوت قلب دشمنان ماست و پیشتر گونه‌هایی از آن را در خیابان‌ها از سوی اغتشاشگران مشاهده کردیم. باید توجه کرد که این جریان اغتشاشات که روزهای گذشته موجب اذیت مردم شد در شکل‌های دیگر توسط دشمن در حال رفتن به مسیرهای خطرناکی است و جریان تروریستی با استفاده از فضای اغتشاش وارد عمل شدند.
 
 
آمران و طراحان جنایت در شاهچراغ با پاسخ عبرت‌آموزی مواجه خواهند شد
رئیس جمهور در پیامی با تسلیت شهادت و زخمی شدن جمعی از زائران حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) نوشت: این شرارت، قطعا بی‌پاسخ نخواهد ماند و دستگاههای امنیتی و انتظامی با شناسایی عقبه‌های این جنایت کور، به آمران و طراحان آن پاسخ پشیمان‌کننده و عبرت‌آموزی خواهند داد.
 
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در پیامی با تسلیت شهادت و زخمی شدن جمعی از زائران حرم مطهر حضرت احمد بن موسی علیه‌السلام نوشت: ندای مظلومیت و اقتدار ملت ایران، این بار در حرم مطهر حضرت احمد بن موسی علیه‌السلام طنین انداز شد و جنایتی دیگر بر سیاهه جنایات دشمنان انقلاب اسلامی ایران افزود.
 
 
رئیس‌جمهور در ادامه، شهادت و زخمی شدن جمعی از زائران حرم مطهر حضرت احمد بن موسی علیه‌السلام در این حمله تروریستی را به خانواده‌های این عزیزان و همه مردم ایران تسلیت عرض کرد.
 
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: تجربه نشان می دهد دشمنان ایران، انتقام استیصال و به سنگ خوردن تیرهایشان در ایجاد انشقاق در صفوف متحد ملت و پیشرفت کشور را با خشونت و ترور می‌گیرند.
 
رئیس‌جمهور تاکید کرد: این شرارت، قطعا بی‌پاسخ نخواهد ماند و دستگاههای امنیتی و انتظامی با شناسایی عقبه‌های این جنایت کور، به آمران و طراحان آن پاسخ پشیمان‌کننده و عبرت‌آموزی خواهند داد.
 
 
اسامی مجروحان حادثه تروریستی حرم شاهچراغ
فاطمه کشاورز، هاشم مفتخری، مهرزاد گلمکانی، محسن افشین، شکر الله کشاورز، محمدرضا آذری، جواد شاهین‌مهر، کاظم رضایی، آرتین سرداران، نادر فتحی، معصومه دربندی، اهورا لورگوفی، عباس لورگوفی، امیرعلی کیومرثی، دلبر کریمی، محمدجواد دهقانی، عجب نارستمی، حسن اسلامی، فاطمه ولی‌زاده، محمد ابراهیم‌پور، کودک یک ساله بی‌نام. 
 
سازمان ملل حمله تروریستی شیراز را محکوم کرد
استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد در پی حمله تروریستی به مردم در حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شهر شیراز ایران، این حمله تروریستی را محکوم کرد.
 
استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره واکنش این نهاد بین المللی به حمله تروریستی امروز به مردم در حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شهر شیراز ایران گفت: اقدامات تروریستی به خصوص حمله به مراکز مذهبی را محکوم می کنیم و با مردم و دولت ایران ابراز همدردی می کنیم. 
 
سخنگوی سازمان ملل افزود: از حمله شیراز مطلع هستیم و آن را محکوم می کنیم . هرگونه حمله تروریستی مستحق محکومیت است.