هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 18:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 8 مرداد 1401 ساعت 15:33
شنبه 8 مرداد 1401 15:29 ساعت
2022-7-30 15:33:32
شناسه خبر : 359492
آمار منتشرشده از سوی دفتر آمار اتحادیه اروپا موسوم به «یورو استات»، نشان می‌دهد که در ماه جولای نرخ تورم در حوزه یورو به بالاترین میزان در تاریخ این مجموعه رسیده است.
آمار منتشرشده از سوی دفتر آمار اتحادیه اروپا موسوم به «یورو استات»، نشان می‌دهد که در ماه جولای نرخ تورم در حوزه یورو به بالاترین میزان در تاریخ این مجموعه رسیده است.
بع گزارش رجانیوز به نقل از راشاتودی؛ آمار منتشرشده از سوی دفتر آمار اتحادیه اروپا موسوم به «یورو استات»، نشان می‌دهد که در ماه جولای نرخ تورم در حوزه یورو به بالاترین میزان در تاریخ این مجموعه رسیده است.
 
این آمار فاصله نسبتا زیادی با میزان تورم انتظاری و بسیار بیشتر از هدف‌گذاری تورم 2 درصدی از سوی بانک مرکزی اتحادیه اروپا دارد..
 
کارشناسان افزایش قیمت حامل‌های انرژی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اصلی‌ترین دلیل بالا رفتن تورم در اروپا و حوزه یورو می‌داند زیرا طی ماه جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته قیمت حامل‌های انرژی در اروپا 39.7 درصد و طی ماه گذشته 42 درصد افزایش داشته است.
 
کارشناسان می‌گویند: البته قیمت خدمات و مواد غذایی فرآوری شده نیز افزایش چشمگیری داشته و این بدان معناست که روند افزایش قیمت‌های در اروپا در حال تسری به دیگر کالاها است.
 
بانک مرکزی اروپا با هدف کنترل تورم، چند هفته پیش نرخ بهره در این اتحادیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 0.5 درصد بالا برد که نخستین بار در 11 سال گذشته بود که شاهد افزایش نرخ بهره در سطح اتحادیه اروپا هستیم. البته بانک مرکزی اتحادیه اروپا گفته طی ماه‌های آینده و با هدف جلوگیری از ورود اقتصاد اتحادیه اروپا به رکود مداخلات بیشتری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام خواهد داد.
 
کارشناسان رویترز پیش‌بینی کرده‌اند که در ماه سپتامبر 0.35 درصد و تا پایان سال در مجموع 0.9 درصد به نرخ بهره در اتحادیه اروپا اضافه خواهد شد.
 
جلسه بعدی هیات مدیره بانک مرکزی اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر برگزار می‌شود.