هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 7 خرداد 1401
ساعت 06:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 دى 1400 ساعت 14:51
چهارشنبه 29 دى 1400 14:41 ساعت
2022-1-19 14:51:44
شناسه خبر : 354735
رییس سازمان حج و زیارت گفت که برای حج تمتع ۱۴۰۱ هنوز عربستان تصمیمی اتحاذ نکرده و منتظر تصمیم آن‌ها هستیم، اما آمادگی کامل به جهت امور اجرایی در سازمان حج و زیارت وجود دارد.
رییس سازمان حج و زیارت گفت که برای حج تمتع ۱۴۰۱ هنوز عربستان تصمیمی اتحاذ نکرده و منتظر تصمیم آن‌ها هستیم، اما آمادگی کامل به جهت امور اجرایی در سازمان حج و زیارت وجود دارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ علی رضا رشیدیان در جلسه شورای مدیران سازمان حج و زیارت افزود: در این میان کار‌های آموزشی به ویژه آموزش و ایجاد سامانه‌های الکترونیکی باید هرچه سریعتر مدنظر قرار گیرد؛ ضمن اینکه این برنامه ریزی‌ها بدون هرگونه توقع و برآوردی از انجام سفر‌های تمتع و عمره انجام می‌شود و صرفا با هدف هماهنگی، آگاهی و آمادگی بیشتر برای ارائه خدمات در صورت برقراری حج است.
 
وی با اشاره به الکترونیکی شدن سامانه‌های مختلف حوزه اجرایی در عربستان بر ضرورت ارائه آموزش لازم به نیرو‌های ستادی و عوامل اجرایی برای بهره گیری هرچه بهتر از این سامانه‌ها در ارائه خدمات مطلوب به زائران کشورمان تاکید کرد.
 
رییس سازمان حج و زیارت درباره سفر‌های حج تمتع و عمره مفرده نیز گفت: در صورت پذیرش شروط جمهوری اسلامی ایران در خصوص عمره شامل بازگشایی کنسولگری برای حمایت کنسولی از اتباع کشورمان و نیز تضمین و تامین عزت، کرامت و امنیت زائران ایرانی، مسئولان ذیربط تدارکات لازم برای اعزام‌های عمره مفرده در ظرفیت‌های مختلف را اندیشیده اند.
 
رییس سازمان حج و زیارت به برقراری سفر‌های هوایی عتبات و سوریه اشاره کرد و توضیح داد که اکثریت زائران عتبات عالیات عراق از خدمات اجرایی در حوزه‌های اسکان، تغذیه، تدارکات، حمل و نقل و .. ابراز رضایت کردند.
 
وی افزود: موضوع الزامی بودن رعایت قوانین و دستورالعمل‌های عراق در مورد زائران باید مورد توجه قرار گیرد تا مشکل و مانعی بر سرراه زائران ایجاد نشود و زائران ایرانی در کمال عزت، کرامت، امنیت و سلامت به این سفر معنوی مشرف شوند.
 
رشیدیان به سفر اخیر خود همراه با هیات بلند پایه اقتصادی و سیاسی کشورمان به سوریه اشاره کرد و گفت: پیگیری‌های لازم در حوزه حمل و نقل و سایر موضوعات مرتبط با خدمات رسانی به زائران ایرانی در سفر به این کشور انجام گرفت.
 
وی با بیان اینکه اکنون فقط یک شرکت هواپیمایی در حوزه اعزام زائران به سوریه فعال است، ادامه داد: ۵ شرکت هواپیمایی دیگر درخواست پرواز به سوریه را دارند که با توافق صورت گرفته با طرف سوری و هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری به زودی تعداد شرکت‌های هواپیمایی فعال در خطوط هوایی ایران - سوریه افزایش می‌یابد.
 
رشیدیان با بیان اینکه اکنون هموطنان در استان‌های مختلف متقاضی سفر زیارتی سوریه هستند، گفت: بزودی کار پیش ثبت نام را آغاز می‌کنیم و پس از برآورد تعداد متقاضیان و رسیدن به حد نصاب و هماهنگی با سازمان هواپیمایی کشوری پرواز‌ها را از ایستگاه‌های پروازی مختلف آغاز خواهیم کرد.
 
حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت نیز در این نشست گزارشی درباره اقدام‌های صورت گرفته برای افزایش اعزام‌های زائران به عتبات عالیات و سوریه ارائه کرد و از افزایش اعزام‌ها و تلاش برای کاهش هزینه‌ها در سفر سوریه خبر داد و بر رفع ایرادات و اشکالات در مسیراجرای طرح نوین عتبات عالیات تاکید کرد.
 
اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در رابطه با حج تمتع و عمره ارائه کرد و از آمادگی نیرو‌های این حوزه برای اجرای تمام سناریو‌های مرتبط با حج آینده خبرداد.
 
ناصر شاهنده مدیرکل بازرسی سازمان نیز گزارشی از نظرسنجی صورت گرفته از زائران عتبات عالیات که تحت نظارت سازمان حج و زیارت به این سفر اعزام شده اند، ارائه کرد و افزود: نظر سنجی از کاروان‌های مجاز در حوزه‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات، اعزام هوایی و زمینی و .. انجام شد که خوشبختانه اکثریت زائران رضایت نسبی از ارائه خدمات داشتند.