هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 15:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 13 آذر 1400 ساعت 13:19
شنبه 13 آذر 1400 12:50 ساعت
2021-12-4 13:19:19
شناسه خبر : 353338
در سفر وزیر صمت به سوریه چهار سند همکاری شامل صورتجلسه کمیته تجاری بین ایران و سوریه، صورتجلسه کمیته صنعتی دو کشور و دو سند همکاری های استاندارد نیز به امضای طرفین رسید.
در سفر وزیر صمت به سوریه چهار سند همکاری شامل صورتجلسه کمیته تجاری بین ایران و سوریه، صورتجلسه کمیته صنعتی دو کشور و دو سند همکاری های استاندارد نیز به امضای طرفین رسید.
گروه اقتصادی-رجانیوز: در یک دهه گذشته و با حاکمیت غرب گرایان تصور می‌شد تنها با رابطه تجاری با غرب می‌توان گره از مشکلات کشور باز کرد، اما وضعیت کنونی اقتصاد کشور نشان از شکست این ایده دارد. دولت سیزدهم تلاش دارد تا با سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی اقتصادی فعال این کم کاری را جبران کند. عضویت در شانگهای، افزایش سطح همکاری با کشورهای همسایه و آسیایی، انعقاد قرارداد سوآپ گازی و... تنها قسمتی از اقدامات دولت در صد روز گذشته بوده است. نگاهی به سفر وزیر صمت به دمشق نیز نشان میدهد دولت رئیسی در همکاری با کشورهای همسایه و توجه به ظرفیت آنها مصمم است.
 
به گزارش رجانیوز؛ تا سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت ، معدن و تجارت یکشنبه ۷ آذرماه جهت برطرف کردن موانع روابط اقتصادی و گمرکی صادرات ایران به کشور سوریه سفر کرد. وزیر صمت کشورمان در این سفر ۳ روزه دیدار‌های متعددی با مقامات سوری از جمله حسین عرنوس نخست وزیر ،وزرای کشور سوریه،اتاق بازرگانی دمشق شماری از اعضای گروه اقتصادی کابینه سوریه داشت.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این سفر ۳ روزه به سوریه، دیدار هایی داشتند که از جمله آنها :
 دیدار وزیر صمت با نخست وزیر سوریه
دیدار با وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه که در نتیجه آن امضای چهار سند همکاری شامل صورتجلسه همکاری های تجاری ایران و سوریه به امضای طرفین رسید.
دیدار با وزیر صنایع سوریه در خصوص همکاری های صنعتی
برگزاری کمیته صنعتی میان ایران و سوریه، که ضمن آن دو سند همکاری دیگر نیز در زمینه استاندارد به امضا وزرای دو کشور رسید.
برگزاری همایش فرصتهای تجاری بین ایران و سوریه با حضور شرکت های ایرانی
 
همچنین وی بعد از افتتاح دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در دمشق از مرکز تجاری ایران و مرکز فناوری و نو آوری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، شهر صنعتی عدرا به ویژه پروژه خودرو سازی مشترک بین ایران و سوریه، شرکت ایران خودرو و شرکت خودرو سازی سوری به نام سیانکو و همچنین از کارخانه شیشه کاوه در این شهرک صنعتی بازدید کرد.
 
سید رضا فاطمی امین پس از بازدید از تعدادی از کارخانه‌های شهرک صنعتی «عدرا» در حومه دمشق هدف از سفر خود به سوریه را توسعه روابط اقتصادی دو کشور و بررسی امکانات حمایتی برای پویایی مجدد صنعت سوریه به ویژه نساجی و بازیابی موقعیت این صنایع که بر اثر جنگ تروریست‌ها علیه سوریه از دست رفته است، بیان کرد. وزیر صمت افزود: شرکت‌های ایرانی برای راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های متوقف شده در سوریه و ایجاد صنایع مشترک، آمادگی دارند.
 
وی هدف از سفر خود به سوریه را توسعه روابط اقتصادی دو کشور و بررسی امکانات حمایتی برای پویایی مجدد صنعت سوریه به ویژه نساجی و بازیابی موقعیت این صنایع که در جنگ داخلی سوریه از دست رفته است، بیان کرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یکشنبه گذشته وارد دمشق شد و یک روز بعد با بسام طعمه وزیر نفت و معدن سوریه و عمرو سالم وزیر تجارت داخلی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش خبرگزاری‌ها دو طرف در این دیدار‌ها که با حضور مهدی سبحانی سفیر ایران در سوریه و هیأت همراه برگزار شد، درباره راهکار ارتقای همکاری اقتصادی و بازرگانی دو کشور و همچنین تصویر آینده این روابط رایزنی کردند.
 
سید رضا فاطمی امین گفت: «نگاه تهران و دمشق در مرحله آتی دستیابی به سرمایه‌گذاری مشترک و در مرحله بعد صادرات به کشور‌های منطقه است تا بتوانیم در مسیر تأمین منافع دو کشور گام برداریم.»
 
سید رضا فاطمی امین هم در آستانه سفرش به دمشق گفته بود: «سوریه یک کشور در حال بازسازی است و امکان سرمایه گذاری گسترده در این کشور وجود دارد. این کشور می‌تواند پل صادراتی محصولات ایرانی به برخی کشور‌های اتحادیه عرب هم باشد.»
 
افتتاح مرکز «مرکز تجاری ایران» در دمشق
وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم در مراسم افتتاح مرکز «مرکز تجاری ایران» در دمشق پایتخت سوریه در جمع خبرنگاران میزان حجم کنونی مبادلات تجاری بین سوریه و ایران را سه میلیارد دلار اعلام کرد و گفت:
 
«برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تبادل تجربیات رایزنی‌هایی بین دو طرف انجام شده تا با حمایت از سوریه در مرحله پس از بحران، سقف مبادلات و معاملات تجاری بین دو کشور افزایش یابد.»
 
برای دستیابی به این هدف مرکز تجاری ایران در منطقه آزاد دمشق با حضور وزیر صمت افتتاح شد و تا اوایل ماه آینده با حضور ۱۶۴ شرکت تجاری و صنعتی ادامه خواهد داشت.
 
شرکت‌های ایرانی از جمله تولیدکنندگان لوازم خانگی اعلام کرده‌اند برای راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های متوقف شده در سوریه و ایجاد صنایع مشترک آمادگی دارند. عدم دسترسی دولت سوریه به منابع ارزی اما یکی از مهم‌ترین موانع بر سر تحقق این اهداف است.
 
به گفته علیرضا پیمان پاک، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه در سفر وزیر صمت به دمشق، چهار سند همکاری هم شامل صورتجلسه کمیته تجاری بین ایران و سوریه، صورتجلسه کمیته صنعتی دو کشور و دو سند همکاری‌های استاندارد نیز به امضای طرفین رسید.
 
المیادین  به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران از پروژه مشترک خود با سوریه برای ایجاد بانک مشترک با هدف تسهیل مبادلات تجاری و مالی بین دو کشور نیز خبر داد.