00/8/23 - 14:51 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 352712
امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) با هم اتحاد و اتصال دارند، بلکه همه نور واحدند. لذا انسان به هرکدام که متوسل شود، از دیگری جواب می‌گیرد.
امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) با هم اتحاد و اتصال دارند، بلکه همه نور واحدند. لذا انسان به هرکدام که متوسل شود، از دیگری جواب می‌گیرد.
 
به گزارش  رجانیوز به نقل از تسنیم، ماجرای عرض ارادت و زیارت‌های آیت الله بهجت(ره) در حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها برای هر کسی که آن عالم وارسته را می‌شناسد، مشخص است. اما پیدا کردن رمز و راز این زیارت‌های مخلصانه و هر روزه را باید در میان سخنان و اشاره‌های آیت‌الله بهجت پیدا کنیم تا شاید گوشه‌ای از فضایل و منزلت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها برای ما آشکار شود.
 
تسنیم بخش‌هایی از سخنان آیت‌الله العظمی محمدتقی بهجت رحمه‌الله علیه را در مورد شخصیت و اهمیت و نوع زیارت کریمه اهل بیت علیهم‌السلام مورد بازخوانی قرار داده است. لازم به توضیح است که این بخش از مطالب، به تائید دفتر معظم‌له رسیده است.
 
ماجرای توسل به امام رضا و شفا گرفتن از حضرت معصومه علیهماالسلام
شخصی در مشهد کنار من آمد و گفت: دیشب در حرم امام رضا علیه السلام پنج کرامت از حضرت مشاهده کردم. همچنین عجیب اینکه امسال شنیدم دو نفر که هر دو عرب و از مُعاودین مقیم مشهد که به بیماری سخت مبتلا بودند، جداگانه برای شفای خویش به امام رضا علیه السلام متوسل شده‌اند و هر دو گفته‌اند: همان شب توسل، در خواب حضرت معصومه علیهاالسلام را دیدیم که فرمود: «حضرت رضا علیه السلام فرمودند: حاجت شما برآورده شده است» و به یکی از آنها که کنارِ سرش به عمل جراحی احتیاج داشته، فرمود: «دیگر احتیاج به عمل نداری»، و به دیگری فرمود: «خیلی گریه کردی، زیاد گریه نکنید؛ زیرا حضرت از گریه شما زوار و دوستان، متأذی و متأثر می‌شود».
 
از اینجا استفاده می‌شود که حضرت رضا و حضرت معصومه علیهماالسلام با هم اتحاد و اتصال دارند، بلکه همه نور واحدند؛ لذا انسان به هرکدام که متوسل شود، از دیگری جواب می‌گیرد.
 
البته مصحّحی در کار هست. همچنان که از حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله حاجت خواسته‌اند و ایشان به حضرت امیر علیه السلام و آن حضرت به امام حسن تا امام زمان علیهم‌السلام حواله داده‌اند؛ زیرا مجری امور در این زمان، آن حضرت است.
 
زیارات هر روزه آیت الله بهجت
آیت‌الله بهجت رحمه‌الله علیه مقید بودند اوقاتی که در قم بودند هر روز به زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام و هنگامی که در مشهد مقدس بودند، هر روز به زیارت امام رضا علیه السلام مشرف شوند.
 
ایشان در تشرفات خود به این حرم‌ها معمولاً زیارت جامعه کبیره را می‌خواندند و به افرادی که از ایشان درخواست توصیه برای زیارت می‌کردند، می‌فرمود: «اگر وقت دارید زیارت جامعه، و اگر وقتتان کم است زیارت امین‌الله و دیگر زیارت مأثوره را بخوانید».
 
ادای حق حضرت معصومه علیها‌السلام
از آیت‌الله العظمی بهجت قدس‌سره درباره ادای حق حضرت فاطمه‌ معصومه علیها‌السلام و اینکه چگونه ایشان را از خود خوشنود کنیم، سؤال شد.
 
ایشان در پاسخ فرمودند، زیاد بگوید: «اللّهُمَّ صَلِّ عَلی فَاطِمَةَ الْمَعصُومَةَ بِنْتِ مُوسَی بْنِ جَعفَرٍ علیهم‌‌السلام».
 
بهشت، پاداش زیارتش
از آیت‌الله بهجت قدس‌سره سؤال شد: اینکه درباره زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام آمده است: «مَنْ‏ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّة؛ هر کس با شناخت حق او حضرتش را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود. جمله «عارِفاً بِحَقِّها» به چه معناست؟
 
فرمودند: «مقام ایشان را از مقام معصومین علیهم‌السلام پایین‌تر، و از دیگران بالاتر بداند».