هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 10:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 مهر 1400 ساعت 16:39
شنبه 17 مهر 1400 16:30 ساعت
2021-10-9 16:39:52
شناسه خبر : 351552
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم‌اندیشی با تولیدکنندگان لوازم خانگی و بررسی اهداف و برنامه‌های این صنعت گفت: در سال 1404 نسبت صادرات به واردات لوازم خانگی دو برابر می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم‌اندیشی با تولیدکنندگان لوازم خانگی و بررسی اهداف و برنامه‌های این صنعت گفت: در سال 1404 نسبت صادرات به واردات لوازم خانگی دو برابر می شود.
گروه اقتصادی-رجانیوز: سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در نشست هم‌اندیشی با تولیدکنندگان لوازم خانگی و بررسی اهداف و برنامه‌های این صنعت گفت: باید مشکل مقیاس و اندازه‌های تولید و نیز تنوع محصول و قیمت تمام‌شده را حل کنیم و نباید تولیدکنندگان درجا بزنند. وظیفه دولت تنظیم‌گری، هدایت و سیاست‌گذاری است.
 
وزیر صنعت همچنین تأکید کرد: در حال حاضر نسبت به صادرات لوازم خانگی به واردات قابل دفاع نیست اما اگر همین روند پیش برود، تا دو سال آینده اسفناک می‌شود. باید برنامه‌ریزی کنیم که سال آینده نسبت صادرات به واردات لوازم خانگی به 50 درصد برسد. این رقم در سال 1402 به نسبت یک به یک برسد و در سال 1404 نسبت صادرات به واردات دو برابر شود.
 
در این نشست همچنین اعلام شد: روسای 15 انجمن و دبیران آنها و تشکل‌های لوازم خانگی و تعدادی از واحدهای صنعتی بزرگ در این نشست حضور دارند. میزان رشد لوازم خانگی در سال گذشته نسبت به سال قبل خود 78 درصد محقق شده است. تولید امسال لوازم خانگی 12 درصد با رشد همراه بوده، اما نسبت به سال 96 که تحریم‌ها وجود نداشت و مشکلات ارزی نبود،‌ رشد 30 درصدی در تولید لوازم خانگی اتفاق افتاده است.
 
در این نشست همچنین پیمان‌پاک رئیس سازمان توسعه تجارت، گفت: طی 4 سال آینده باید حداقل 35 میلیارد دلار از محل صادرات لوازم خانگی به دست آوریم، در این زمینه سازمان توسعه تجارت با همکاری صاحب‌نظران در راستای اولویت‌بندی و همچنین پروژه صادرات‌محور، کمک به لجستیک، قوانین و مقررات ارزی و اصلاح آن در جهت توسعه صادرات دنبال می‌شود.
 
وی همچنین گفت: رایزنی بازرگانی به کشور عراق و سوریه داریم و مطالعه‌ای شده است که با تولیدکنندگان لوازم خانگی در سایر کشورها به صورت مشترک تولید شود تا بحث کیفیت و قیمت بهتر شود.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در حال حاضر در عراق رایزن بازرگانی و مراکز تجاری برای صادرات کالای لوازم خانگی ایرانی وجود دارد.
 
پیمان‌پاک همچنین به بحث برندسازی،‌ اعتبار خرید و مراودات مالی با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: همچنین در حوزه کشورهای شبه قاره هند و کشورهای مشترک‌المنافع رایزن‌های بازرگانی را فعال کردیم تا بازار برای محصولات ایرانی ایجاد کنند.