هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 19 بهمن 1401
ساعت 03:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 خرداد 1399 ساعت 15:49
شنبه 10 خرداد 1399 15:45 ساعت
2020-5-30 15:49:03
شناسه خبر : 337011
در ایام گذشته از دست دادن دندان ها غم و مصیبت بزرگی به همراه داشت. زیرا راهی برای جایگزینی آن ها نبود و استفاده از دندان های مصنوعی ابتدایی تا حدی زجرآور و خجالت آور بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در عرصه دندان پزشکی راه حل های جایگزینی دندان یا دندان های از دست رفته ارائه شده است. یکی از بهترین روش های جایگزینی که محبوبیت بالایی هم دارد ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت دندان به طور کلی روشی برای کاشت و جایگزینی دندان پوسیده یا از دست رفته است که در آن پایه ای فلزی در داخل استخوان فک کار گذاشته می شود و به دنبال آن رابط و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرند.

حال با هم به بررسی جوانب مختلف ایمپلنت دندان می پردازیم.

جنس و اجزای ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت های دندان معمولاً از فلزات و آلیاژ هایی از آن است. این امر باعث می شود که مقاومت استقامت پایه بالا برود. پر کاربرد ترین فلزی که به کار می رود نیز تیتانیوم است. تیتانیوم به علت اینکه به خوبی با بدن انسان ها پیوند برقرار می کند و مورد قبول واقع می شود و همچنین میزان خوردگی بسیار کم در دراز مدت و مقاومت بالایی دارد بسیار مورد استفاده است. تیتانیوم در دراز مدت سابقه درخشانی داشته و به قول معروف جوابش را پس داده است. ایمپلنت های دیگری نیز نظیر زیرکونیوم که سابقه کمتری دارند و نو ظهور هستند نیز به تازگی در حال رشد و پیشرفت هستند.

 

اجزای ایمپلنت دندان

 

 

 

ایمپلنت دندان به چندین نوع مختلف تقسیم می شود. در برند ها و انواع مختلف ایمپلنت این تعداد اجزا می تواند متفاوت باشد. به طور کلی بخواهیم در نظر بگیریم ایمپلنت از سه قسمت اصلی تشکیل می شود. پایه رابط و روکش دندان.

1- پایه یا همان فیکسچر قسمت پایینی ایمپلنت است که در داخل استخوان فک قرار می گیرد و با استخوان پیوند برقرار می کند و حکم ریشه دندان مصنوعی جدید را خواهد داشت و همین علت اسقامت بالای ایمپلنت است.

2- رابط یا اباتمنت که قسمت میانی ایمپلنت است و همانطور که از نامش مشخص است رابط بین روکش و پایه ایمپلنت می باشد. از پایین همانند پیچ در پایه فرو می رود و از بالا سری گرد مانند دارد که داخل روکش فرو می رود و روکش به خوبی بر رویش سوار می شود.

3- روکش یا تاج دندان که همان دندان مصنوعی ساخته شده در لابراتور است. این روکش جلوه زیبایی و طبیعی بودن ایمپلنت است زیرا دقیقاً متناسب با دندان های هر کس تولید می شود و پس از قرار گیری در داخل دهان کاملاً طبیعی جلوه می کند.

متخصص ایمپلنت دندان

متخصص ایمپلنت دندان به فردی گفته می شود که به صورت تخصصی در زمینه ایمپلنت مطالعه و تحقیقات داشته و فعالیت می کند. متخصصین ایمپلنت معمولاً در مراکز تخصصی ایمپلنت یافت می شوند و از آنجایی که به صورت اختصاصی در همین زمینه فعالیت دارند بسیار کار کشته تر و قابل اطمینان تر از جراحان و دکتران عمومی دندان هستند و توصیه می کنیم در صورت نیاز به ایمپلنت حتماً نزد متخصص مراجعه کنید.

مزایا ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مزایای فراوانی دارد و همین علت محبوبیت و فراگیری آن در سطح جهان است. مهم ترین این مزایا را با هم بررسی کنیم :

1- مقاومت بالا : همانطور که ذکر شد ایمپلنت های دندان از آلیاژ فلزات تهیه می شوند. بنابراین پس از کاشت در داخل استخوان فک و برقراری پیوند با استخوان فک همانند یک دندان طبیعی در جای خود محکم می شوند.

2- طول عمر بالا : ایمپلنت های دندان در صورتی که به خوبی مراقبت شوند طول عمر بسیار بالایی دارند و فرد می تواند تا سالیان طولانی از داشتنشان لذت ببرد.

3- ظاهر طبیعی : ظاهر طبیعی از آن رو است که تاج دندان در لابراتور و بر اساس دندان های طبیعی هر شخصی تولید می شود. بنابراین پس از اینکه در کنار سایر دندان ها کاشته می شود مشخص نیست و بسیار طبیعی جلوه می کند.

4- بالا رفتن اعتماد به نفس : با زیبا شدن ظاهر دهان و دندان ، اعتماد به نفس فرد نیز بالا می رود. زیرا تعداد لبخند ها و صحبت هایش در طول روز بیشتر می شود و بدون نگرانی و خجالت انجام می دهد.

معایب ایمپلنت دندان

در کنار مزایای ذکز شده شاید ذکر این چند نکته نیز لازم باشد :

1- ایمپلنت دندان به علت تمام مزایای ذکر شده هزینه ای بیشتر از سایر روش های کاشت دندان دارد و آن هم به علت طول عمر بالا و کیفیت بی نظیر و غیر قابل مقایسه آن با همان روش ها است.

2- برای انجام ایمپلنت مدت زمان زیادی نیاز است. زیرا باید پس از کاشت پایه چند ماهی به استخوان فک استراحت داد تا رشد کند و پایه را در بر بگیرد و با آن پیوند برقرار کند. بنابراین برای افرادی که ممکن است عجله برای اصلاح دندان داشته باشند خیلی گزینه مناسبی نباشد.

ایمپلنت کره ای

 

 

 

ایمپلنت کره ای از برند های پر طرفدار در کشور ماست. زیرا علاوه بر کیفیت معقول و مناسب از قیمت خوبی نیز برخوردار هستند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که ایمپلنت کره ای نیز انواع برند های مختلف و کیفیت های مختلف دارد. از انواع برند های مختلف ایمپلنت کره ای می توان به SewonMedix ، Luna و Megagen اشاره کرد.

برند ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان به دو دسته کلی تقسیم می شود:

1- مراقبت های ایمپلنت در روز های اولیه که شامل استفاده از مواد غذایی نرم و فشار نیاوردن زیاد به ایمپلنت است.

2- مراقبت های دراز مدت که برای بالاتر بردن طول عمر ایمپلنت و دندان ها کاربرد دارد که شامل مسواک زدن روزمره ، نخ دندان کشیدن و استفاده از مواد دهان شویه و همچنین مراجعه به متخصص شست و شوی دهان به منظور تمیز کردن تخصصی دهان و دندان ها می باشد.

قیمت ایمپلنت دندان

برای اطلاع از آخرین قیمت های ایمپلنت دندان می توانید به سایت مراجعه کنید.

هزینه کاشت دندان