98/6/2 - 11:56 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 326029
ترس صهیونیست ها و آمریکایی ها از رودررویی با ایران را مقامات عراقی نیز می‌دانند. در همین خصوص نوری مالکی به رژیم صهیونیستی هشدار داده است که اگر به حملات خود ادامه دهید، ایران نیز مشارکت خواهد کرد.
ترس صهیونیست ها و آمریکایی ها از رودررویی با ایران را مقامات عراقی نیز می‌دانند. در همین خصوص نوری مالکی به رژیم صهیونیستی هشدار داده است که اگر به حملات خود ادامه دهید، ایران نیز مشارکت خواهد کرد.
گروه بین الملل-رجانیوز: چند وقتی است حملات هوایی به پایگاه‌های حشدالشعبی خبر ساز شده است. حالا بر همه ثابت شده است که آمریکا با همکاری  رژیم صهیونیستی در حال کشاندن تنش‌ها به خاک عراق هستند تا دولتمردان این کشور از ترس بالاگرفتن شعله های آتش مجبور به انحلال حشدالشعبی و مرزبندی با ایران شوند. اما شواهد و موضع گیری ها نشان میدهد عراق در حال خیز برداشتن برای پاسخ دادن به صهیونیست ها و آمریکایی هاست و استمرار ماجراجویی های تروریستی در این کشور برای این دو رژیم گران تمام خواهد شد.
 
به گزارش رجانیوز: «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق چهارشنبه (۳۰ مرداد) اعلام کرد که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند»
 
رسانه‌های عراق شامگاه‌ سه‌شنبه از وقوع آتش‌سوزی در پایگاه نظامی«بلد» واقع در استان صلاح الدین (مرکز) خبر دادند. بر اثر این آتش‌سوزی، یک انبار مهمات و تسلیحات متعلق به الحشد الشعبی در نزدیکی این پایگاه منفجر شد ابومهدی المهندس در بیانیه خود تأکید کرد که الحشد الشعبی در برابر این گونه اقدامات گزینه‌ای جز دفاع از خود و مقرهایش ندارد و برای این کار از تسلیحات فعلی خود و تسلیحات بسیار پیشرفته استفاده خواهد کرد. معاون حشد همچنین از پروژه حذف و ترور فيزيكی رهبران مقاومت در عراق توسط آمریکا و عوامل آن خبر داد.
 
 
 این حملات در حالی است که چند روز (19مرداد) قبل نیز حشدالشعبی یک پهپاد جاسوسی را ساقط کرد. گفته شده شاید سرنگونی این پهپاد جاسوسی آمریکا به خاطر هک شدن یا اختلال الکترونیکی باشد که منشأ آن مشخص نیست.
 
 
دو مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه به روزنامه «نیویورک تایمز» گفتند که طی روزهای اخیر اسرائیل چندین بار علیه انبارهای تسلیحاتی و زاغه‌های مهمات در عراق حمله هوایی انجام داده است.این روزنامه همچنین به نقل از یک مقام اطلاعاتی ارشد در غرب آسیا نوشت که برای نمونه رژیم صهیونیستی در تاریخ نوزدهم جولای (بیست و هشتم تیر) به یک پایگاه نظامی در شمال عراق حمله کرد.نیویورک تایمز با بیان اینکه حملات رژیم صهیونیستی به پایگاه‌های متعدد در عراق برای اولین طی چهار دهه اخیر انجام می‌شود، نوشت این تجاوزات می‌تواند عراق را بی‌ثبات کرده و بیش از پیش این کشور را در مناقشات بین آمریکا و ایران درگیر کند.
 
رئیس رژیم صهیونیستی نیز تجاوز خود به خاک عراق را تایید کرده است. «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه پنجشنبه گفته این رژیم در هر کشوری، از جمله عراق که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد کند عملیات خواهد کرد. 
 
پایگاه صهیونیستی «i24» به نقل از نتانیاهو نوشت ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام می‌دهد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رسانه «کان» مدعی شد که ایران در حال ایجاد پایگاه‌هایی در عراق، یمن، سوریه و لبنان علیه اسرائیل است. او گفت که اسرائیل در پاسخ به این اقدام در حال انجام عملیات‌هایی در عراق و برخی کشورهای دیگر از جمله سوریه است.
 
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در واکنش به گزارش‌ها درباره حمله رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نظامی در عراق گفت بدون محکوم کردن این رژیم انگشت اتهام را به سمت ایران برد و گفت که ایران نباید از خاک عراق برای تهدید دیگران در منطقه استفاده کند
 
تجاوز صهیونیست ها در حالی است که حریم هوایی عراق تحت کنترل آمریکا قرار دارد، بنابراین هماهنگی بین آمریکا و رژیم صهیونیستی قطعی است. این هماهنگی در حالی است که سناریو فشار حداکثری علیه ایران از طریق تحریم های بین المللی شکست خورده است و آمریکا پس از ساقط شدن پهپاد غول پیکر خود در خلیج فارس نشان داده است که به شدت از رو در رو شدن با ایران واهمه دارد اما سعی دارد تا با واسطه به ایران فشار وارد کند.
 
ترس صهیونیست ها و آمریکایی ها از رودر رویی با ایران را مقامات عراقی نیز می دانند. در همین خصوص نوری مالکی به رژیم صهیونیستی هشدار داده است که اگر به حملات خود ادامه دهید، ایران نیز مشارکت خواهد کرد. رئیس دفتر نوری مالکی به نقل از وی در توییتر خود نوشت: اگر رژیم صهیونیستی به هدف قرار دادن عراق ادامه دهد، این کشور به میدان جنگی تبدیل خواهد شد که بیش از یک کشور از جمله ایران در آن شرکت خواهند کرد.
 
در همین خصوص شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی در مصاحبه با ان بی سی نیوز با اشاره به خواست دولت آمریکا جهت کاهش نفوذ ایران در منطقه اینگونه از روی میز بودن همه گزینه های ایران خبر داد: «اگر آمریکا و ایران وارد درگیری نظامی شوند ایران ابزارهای متعددی در اختیار دارد، از جمله جنگ نیابتی. » به بیان بهتر ایران هشدار جدی داده است که انچه آمریکایی ها از آن واهمه دارند (یعنی چشیدن ضرب شست مقاومت ایران) در صورت ادامه ماجراجویی ها در عراق می تواند در انتظار آنها باشد. 
 
بیانیه مرجعیت عراق در حمایت از حشدالشعبی و خروج آمریکا
اما موضع یک مرجع دینی علیه این فتنه در عراق قابل توجه است. آيت‌الله العظمى سيد كاظم الحائری، از مراجع عالى‌قدر عراق، درخصوص حملات به پايگاه‌هاى حشد الشعبى بیانیه ای صادر کردند و باقی ماندن حضور آمریکایی ها را حرام اعلام کردند. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که ماجراجویی های آمریکا در عراق خون جریان‌های دینی و انقلابی را به جوش می آورد و نه تنها روابط ایران و عراق مسیر انشقاق و تیرگی را نمی‌پیماید که باعث میشود تا بساط رژیم امریکا و تروریست‌های امریکایی از این کشور برای همیشه جمع گردد.
 
در بیانیه این مرجع تقلید ضمن محکوم کردن اقدام صهیوینست ها آمده است: «همه ما می دانیم که سیاستمداران آمریکا شجاعت و کفایت لازم برای این که از شکست های خود در افغانستان، یمن، سوریه و فلسطین درس بگیرند را ندارند. آنها میلیاردها دلار از ثروت کشورشان را هدر دادند و خون شهروندان خود را برای اجرای توطئه های خبیثانه و شکست خورده در جهان اسلام و دنیا ریختند.» این مرجع تقلید با اشاره به لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق گفت: «در این راستا به صراحت می گویم و از منظر مسوولیت شرعی خود، باقی ماندن هر گونه نیروی نظامی آمریکا و مانند آن را تحت هر عنوانی همچون آموزش یا مشاوره نظامی یا بهانه مبارزه با تروریسم، حرام اعلام می کنم، آمریکا خود مصداق تروریسم و حامی آن است و این را پیش از آن گفته بودم و امروز هم دوباره بر آن تاکید می کنم. بر فرزندان غیور ما در نیروهای مسلح لازم است که به دفاع شرافتمندانه و مشروع خود از موجودیت اسلام و حرمت و کرامت عراق ادامه دهند و در مقابل هر گونه تعدی به خاک، آسمان و مقرهای نیروهای مسلح بایستند چرا که تنها انتخاب شما، مقاومت و دفاع و ایستادن در برابر دشمنی است که به وضعیت ذلیل و شکست خورده درآمده است، به گونه ای که ترامپ طاغوت نتوانست به صورت علنی به وارد خاک شما شود.» 
 
 
 
آیت الله سیدکاظم الحائری ضمن انتقاد از برخی مسئولین عراقی و سکوت آنها  ادامه داد: «ین پدر پیر شما که قلبش از حمله به پایگاه های شما به درد آمده و مواضع خجالت آور مسئولان حکومتی او را متاسف کرده است، اگر می توانست سلاح به دست می گرفت و همچون سربازی به صفوف شما نیروهای مسلح عراق می پیوست. امروز نیروهای نظامی عراق با تمام گروه هایش به لطف شجاعت و فداکاری خود به نیروهای قویی تبدیل شدند و این مساله موجب خوشحالی دوستان و وحشت دشمنان شده، امروز الحشد الشعبی یک نیروی مسلح آموزش دیده در صفوف نیروهای حکومتی عراق است که از تجربه و ایمان عمیق برخوردار است که موجب ترس دشمنانی همچون آمریکا و اسرائیل که برای عراق شر می خواهند، شده، این دلیل حملات اخیر به مقرهای الحشد الشعبی است، امتی که فرزندانش با احساس مسئولیت و نه براساس مصالح حزبی و شخصی کار می کنند، ذلت را نمی بیند.»
 
جبهه مقاومت عراق مثل جبهه‌های غزه، لبنان و سوریه گشوده شده است
 
سردبیر روزنامه «رأی‌الیوم» در تحیلیلی قابل تامل عنوان کرد که حملات تروریستی آمریکا و اسرائیل باعث میشود تا جبهه مقاومت عراق مثل جبهه‌های غزه، لبنان و سوریه گشوده شود. عطوان در این خصوص نوشت:  « حمله اسرائیل به الحشد الشعبی، زیباترین هدیه رژیم به الحشد است. اسرائیل ثابت کرد عقیده الحشد، عقیده مبارزه است و این نهاد به بخشی از جبهه رویارویی با اسرائیل مبدل شده است. آمریکا نیز همدست اسرائیل در حمله به الحشد الشعبی در عراق است.واشنگتن احساس می‌کند عراق از دستش درآمده و نیروهایش در عراق گروگان الحشد الشعبی شده‌اند. حمله راکتی الحشد الشعبی به عمق اسرائیل در آینده نزدیک بعید نیست.»
 
در این زمینه حمد الاسدی نماینده پارلمان عراق اعلام کرد که ورود رژیم صهیونیستی به حریم هوایی عراق به مثابه اعلام جنگ ضد عراق است.وی افزود: سکوت درباره تجاوز، موضع عقلانی نیست و عقلانیت و واقع‌بینی سیاسی اقتضا می‌کند که از همه گزینه‌های دیپلماتیک استفاده شود. باید تحرک بین‌المللی برای دفاع از حاکمیت عراق که از سوی اسرائیل و متحدان آن نقض می‌شود، انجام شود.تحرک عربی و بین‌المللی و منطقه‌ای باید انجام شود و علیه هدف قرار گرفتن حریم هوایی و امکانات نظامی خود باید دست به اعتراض بزنیم.وی گفت: گزینه پاسخ و واکنش نشان دادن به این حملات باقی و برقرار است زیرا آنها جنگ را خواستند  باید به این جنگ‌طلبی و اعلام جنگ واکنش کوبنده‌ای داده شود و وظیفه شرعی و ملی آنرا ایجاب می‌کند که جنگی که علیه ما به راه انداخته‌اند با واکنش روبرو شود.
 
تا زمانی که سفارت آمریکا در بغداد بسته نشود امنیتی در کار نیست
حسن سالم نماینده فراکسیون صادقون در پارلمان عراق گفت: سفارت آمریکا در بغداد به مثابه شاخه امنیتی اسرائیلی است که یکی از مأموریت‌های این شعبه هدف قرار دادن مواضع حشد شعبی از طریق پهپاد است.تا زمانی سفارت آمریکا در بغداد بسته نشود، امنیتی در عراق در کار نخواهد بود. این دو سفارتخانه است و نه یک سفارتخانه، زیرا سفارت رژیم صهیونیستی را هم در داخل خود دارد.وی  بر ضرورت بین‌المللی کردن این موضوع و عدم سکوت در قبال این جنایات تأکید کرد و گفت: ائتلاف آمریکایی باید منحل شود زیرا علت اصلی نقض حریم هوایی عراق است.
 
سابقه فشار آمریکا به عراق در جهت پروژه فشارحداکثری به ایران و واکنش عراقی‌ها
با افزایش تحریم ها علیه ایران مقامات عراقی به صراحت اعلام کردند که در کنار مردم ایران باقی می مانند. به عنوان نمونه برهم صالح رئیس جمهوری عراق خطاب به مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا گفته  است عراق باید از تحریم‌ها علیه ایران مستثنی باشد و از تنش با ایران هم باید خودداری شود. عراق همچنین خواستار معافیت های تحریمی جهت همکاری با ایران شده بود. 
 
رئیس جمهور عراق همچنین در مصاحبه ای مطبوعاتی با رسانه های ایرانی خبر داد که عراق بخشی از منظومه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نخواهد بود. وی همچنین گفت: عراق بر اینکه منافع ملت ایران کشور دوست و همسایه ما تامین شود اصرار دارد. عراق مایل است به ملت ایران کمک کند تا آزار و اذیتی که از تحریم‌ها می‌بینند کاهش پیدا کند.
 
همچنین عبدالمهدی نخشت وزیر عراق در این خصوص خطاب به کشورهای اروپایی گفته بود: عراق بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست.
 
آیت الله حکیم رهبر جریان حکمت ملی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر با ذکر این نکته که در فشار و تحریم آمریکا علیه ایران خاموش و بی طرف نمی مانیم گفته بود: «باید مبنای فعالیت ما سیاست ملی و مستقل خودمان که مبتنی بر منافع عالی عراق است باشد، ما منافع و امنیت ملی خودمان را داریم و اگر هدف همه کشورهای منطقه ثبات و حفظ امنیت و صلح در آن باشد، منافع و امنیت ملی همه کشورها در آن به هم می‌رسد.»
 
حجت الاسلام سید حمید حسینی از رهبران و فرماندهان جبهه مقاومت مردمی عراق با ذکر این مهم که ما نمیگذاریم کسی از عراق علیه ایران توطئه کند گفت: خون و جان و مالمان در اختیار انقلاب اسلامی است و از این انقلاب دفاع خواهیم کرد
 
 
 
پس از تحریم سپاه و تروریستی اعلام کردن این نهاد انقلابی نیز مقامات عراقی بار دیگر همبستگی خود با ایران و سپاه پاسداران را اعلام کردند. 
 
شورای سیاسی و شورای اجرایی مقاومت اسلامی نُجَباءعراق با اعلام اینکه «شانه به شانه برادرانمان در سپاه پاسداران ایستاده ایم» با صدور بیانیه‌هایی جداگانه نوشتند: «با شکست‌های آمریکا در سوریه و عراق و یمن شیطان بزرگ در جنگ مستمر علیه جمهوری اسلامی ایران، از مسیر فشار دیپلماتیک و محاصره اقتصادی ظالمانه به مقصود نرسیده و ناامید شده است. سپاه یکی از بخش‌های مهم نیروهای مسلح ایران است و این امر بدین معناست که امریکا و مزدورانش ـ از جمله رژیم صهیونیستی ـ به‌دنبال روشن نگه داشتن شعله جنگ در منطقه هستند. تصمیم این فرد بزدل [ترامپ] هیچ ارزشی ندارد؛ زیرا آمریکا پیش‌تر نیز ده‌ها گروه و شخصیت را در لیست تروریسم قرار داده که از آن جمله می‌توان به حزب‌الله قهرمان و مقاومت اسلامی نُجَباء اشاره کرد. ما در مقاومت اسلامی نُجَباء شانه به شانه برادرانمان در سپاه پاسداران می‌ایستیم، زیرا این نهاد نقش بزرگی در شکست پروژه‌های استکبار داشته است.»
 
سازمان بدر عراق نیز با «تنفرزا» خواندن اقدام آمریکا اعلام کرد که اقدام آمریکا علیه سپاه موجب افزایش انسجام در میان ملت ایران است. سازمان بدر تأکید کرد هر کس در برابر آمریکا قد علم کند، در لیست تروریسم قرار می‌گیرد.
 
سخنگوی وزارت دفاع عراق با اشاره به افزایش همکاری های عراق با ایران تاکید کرد که اجازه اقدام آمریکا علیه ایران از طریق خاک عراق را نمیدهیم.
 
مطالب مرتبط
اعتراض تند عراقی‌ها به اظهارات سخیف آمریکا علیه ایران
 
چرا سفر شبانه ترامپ به عراق از روی ضعف بوده است؟/ واکنش‌ جریان‌های مختلف عراقی به رفتار مستکبرانه آمریکا: آمریکایی‌ها را مجبور به خروج می‌کنیم
 
اسد ماند؛ آمریکا فرار کرد/ بازهم آمریکا با دست خالی مجبور به ترک نظامی منطقه شد