هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 28 تير 1403
ساعت 06:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 24 مرداد 1397 ساعت 20:55
چهارشنبه 24 مرداد 1397 19:41 ساعت
2018-8-15 20:55:08
شناسه خبر : 291193
به خدا متوجه شو تا دل های مردم به تو متوجه شود. اینکه بعد از این همه سال، نام امام(ره) و یاد امام(ره)  مطرح است و بعد از هزاران سال، نام انبیا و اولیای الهی مطرح است چون اینها یکپارچه توجه به حضرت حق بودند لذا خدای سبحان هم دل ها را متوجه اینها کرده است. اینکه ما فکر کنیم با تبلیغات و با پول و با مقام  و اینها می توانیم جذب قلوب کنیم، این با توحید در تقلیب قلوب سازگاری ندارد. چند صباحی شعاری به نفع انسان می دهند، روز دیگر این شعارها بر علیه انسان می شود، راه منحصر است به اینکه انسان یکپارچه توجه به خدا داشته باشد.
به خدا متوجه شو تا دل های مردم به تو متوجه شود. اینکه بعد از این همه سال، نام امام(ره) و یاد امام(ره) مطرح است و بعد از هزاران سال، نام انبیا و اولیای الهی مطرح است چون اینها یکپارچه توجه به حضرت حق بودند لذا خدای سبحان هم دل ها را متوجه اینها کرده است. اینکه ما فکر کنیم با تبلیغات و با پول و با مقام و اینها می توانیم جذب قلوب کنیم، این با توحید در تقلیب قلوب سازگاری ندارد. چند صباحی شعاری به نفع انسان می دهند، روز دیگر این شعارها بر علیه انسان می شود، راه منحصر است به اینکه انسان یکپارچه توجه به خدا داشته باشد.
گروه معارف-رجانیوز: جلسه دوم از سلسله جلسات ماهانه شرح کلمات اخلاقی آیت الله بهجت(ره) به همت هیات کریم آل طاها(ع) (کانون دانش پژوهان نخبه) و مسجد لولاگر، روز چهارشنبه هفدهم مرداد ماه در تهران برگزار شد. این مراسم با بیان احکام و خوانش فرازهایی از صحیفه حضرت امام خمینی(ره) آغاز  و با بیان نکاتی درباره اهمیت جلسات اخلاقی ادامه یافت.
 
 
متن مشروح جلسه دوم را از نظر می‌گذرانید:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی هدانا سبل السلام و نهانا عن اتباع خطوات الشیطان و الصلاة و السلام علی افضل من دعل الی سبیل ربه بالحکمة و الموعظة الحسنة سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمد صل الله علیه و علی اهل بیته  الطیبین و الطاهرین المعصومین المکرمین و اللعن الدائم علی اعدائهم اجمعین من الان الی قیام یوم الدین
الهی هب لی کمال الانقطاع الیک و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها إلیک حتی تخرق ابصار القلوب حجب النور  و تصل إلی معدن العظمة و تصیر أرواحنا معلقة بعز قدسک الهی وجعلنی ممن نادیته فأجابک و لاحظته فصعق لجلالک و ناجیته سرا و عمل لک جهرا
 
محور بحث ما در این چهارشنبه های آخر ماه قمری کلمات و بیانات عارف بزرگوار مرحوم آیت الله العظمی بهجت(ره) هست که در این کتاب شط شراب جمع آوری شده است. در جلسه قبل وارد یکی از کلمات ایشان شدیم که در صفحه دوم این کتاب آمده، مقدماتی را مطرح کردیم، در این جلسه وارد اصل دستور العمل ایشان می شویم. عرض کردیم که این دستور را مرحوم آقای بهجت به رهبر عزیز انقلاب روحی فداه دادند و ایشان هم این جریان را در جلسه درسشان برای طلاب مطرح فرمودند که این نشانه ای از اهمیت این دستورالعمل هست.
 
دستور العمل، خواندن مکرر یک دعایی است که کمتر از یک سطر است، اما این دعا بسیار بلند است و از یک جایگاه خاصی برخوردار است که عرض خواهیم کرد. اسم این دعا، دعاء الغریق است، در جلسه قبل عرض کردیم که دعاء الغریق یعنی «کدعاء من أشرف عن الغرق» یعنی کسی که در حال غرق شدن هست، تنها تکیه گاه خود را حضرت حق می بیند و بس. با یک چنین حالی انسان باید چنین درخواستی را از ذات اقدس ربوبی داشته باشد.
 
اهمیت اسماء الهی در ادعیه
دعاء با چهار اسم از اسماء حسنای الهی آغاز می شود: یا الله یا رحمان یا رحیم یا مقلب القلوب، اینکه در یک خواسته تقریبا نیم سطری، چهار اسم از اسمای الهی که هر کدام از یک جایگاه خاصی برخوردار است مطرح می شود، نشان دهنده عظمت این درخواست است. اولین اسم الله است، الله جامع تمام اسمای حسنای الهی است. دومین اسم، رحمان است. رحمان اشاره دارد به رحمت عامه الهیه که آنچه در عوالم هستی، لباس هستی به خود گرفته است در حقیقت جلوه و ظهور اسم رحمان است. اسم سوم رحیم است. رحیم اشاره دارد به رحمت خاصه الهیه. یعنی تمام عوالم معنوی، جلوه و ظهور اسم رحیم است. الان من و شمایی که در اینجا دور هم نشستیم و این کلمات را مورد بحث قرار می دهیم، این جلوه و ظهور اسم رحیم است یعنی رحمت خاصه الهیه.
 
اسم چهارم مقلب القلوب است. یعنی خدایی که دل ها در دست اوست، تقلیب قلوب می کند، دل ها را دگرگون می کند. چرا «یا مقلب القلوب» فرمود؟ «یا شافی» نفرمود؟ «یا رازق» نفرمود؟ در مورد اسمای الهی وقتی انسان خواسته ای دارد، اسمی که با آن اسم ذات اقدس ربوبی را مورد خطاب قرار می دهد باید تناسب با آن خواسته داشته باشد. چون خواسته ای که در اینجا مطرح است، ثبات قلبی بر ایمان است، این ثبات قلبی بر ایمان، تناسب دارد با مقلب القلوب بودن ذات اقدس ربوبی. لذا اگر کسی برای بیمارش دعا می کند می گوید یا شافی، اگر کمبود رزق مادی دارد و رزق مادی از خدا طلب می کند می گوید یا رازق.
 
 
تقلیب قلوب از نگاه حضرت امام خمینی(ره)/ از مصادیق بارز تجلی اسم مقلب القلوب، انقلاب اسلامی است
در باب تقلیب قلوب، امام راحل رضوان الله تعالی علیه، توجهی به مناسبت های مختلف داده اند که اینها لازم است که نصب العین ما قرار بگیرد. امام رضوان الله تعالی علیه در یک بیانی می فرمایند که تمام قلوب در دست خداست یعنی در دست خود ما هم نیست، دل ما در دست ما نیست و در دست خداست، چرا؟ می فرماید چون مقلب القلوب خداست. بعد ایشان می فرماید: به خدا متوجه شو تا دل های مردم به تو متوجه شود. اینکه بعد از این همه سال، نام امام(ره) و یاد امام(ره)  مطرح است و بعد از هزاران سال، نام انبیا و اولیای الهی مطرح است چون اینها یکپارچه توجه به حضرت حق بودند لذا خدای سبحان هم دل ها را متوجه اینها کرده است. اینکه ما فکر کنیم با تبلیغات و با پول و با مقام  و اینها می توانیم جذب قلوب کنیم، این با توحید در تقلیب قلوب سازگاری ندارد. چند صباحی شعاری به نفع انسان می دهند، روز دیگر این شعارها بر علیه انسان می شود، راه منحصر است به اینکه انسان یکپارچه توجه به خدا داشته باشد.
 
در یک جای دیگر امام(ره) یک توجهی می دهند، چون گاهی اوقات در یک مقاطع حساسی در انقلاب فکر می کنیم که حالا یک اتفاقاتی پیش می آید و این انقلاب از دست می رود، اینطور نیست، اگر دل ها در دست خداست و ما  هم خود را هیچ کاره بدانیم، او خود تدبیر دل ها را در دست دارد. امام(ره) در یک بیانی می فرمایند که هیچ کس نمی تواند قلوب را برگرداند از حالی به حالی، مقلب القلوب خدای تبارک و تعالی است. اینها باید باور ما باشد، این باور شدن مهم است و الا گفتن و شنیدن و اینها، اگر همین مقدار انسان متوقف بشود، کار را از پیش نخواهد برد، باید اینها باور انسان شود.
 
از مصادیق بارز تجلی این اسم مقلب القلوب، همین انقلاب اسلامی است. امام(ره) نه سلاح روز داشت، نه امکانات مادی داشت، شاه وقت از همه امکانات برخوردار بود، ابرقدرت ها او را پشتیبانی می کردند، اما چون امام(ره) اینها را باور کرده بود، لذا می بینید در یک برهه ای همه دل ها زیر و رو می شود، و گرایش به دین و انقلاب و امام(ره) و روحانیت در دل های مردم جوشش پیدا می کند. پس مقلب القلوب ذات اقدس ربوبی است: یا الله یا رحمان یا رحیم یا مقلب القلوب.
 
اصل روایت دعای غریق
حالا بیاییم سراغ اصل روایت، این دستورالعملی که مرحوم آیت الله بهجت(ره) دارند، این دستور در حقیقت روایتی است از امام صادق(ع)، خوب دقت کنید، این روایت دقایقی دارد.
 
بحار الانوار (ط-بیروت) ج 52 ص 149 قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ‏ سَتُصِيبُكُمْ‏ شُبْهَةٌ فَتَبْقَوْنَ بِلَا عَلَمٍ يُرَى وَ لَا إِمَامٍ هُدًى لَا يَنْجُو مِنْهَا إِلَّا مَنْ دَعَا بِدُعَاءِ الْغَرِيقِ قُلْتُ وَ كَيْفَ دُعَاءُ الْغَرِيقِ قَالَ تَقُولُ يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ فَقُلْتُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُقَلِّبُ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ وَ لَكِنْ قُلْ كَمَا أَقُولُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك‏
 قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ؛‏ امام صادق(ع) فرمودند: سَتُصِيبُكُمْ‏ شُبْهَةٌ به زودی شبهه ای به سراغ شما می آید، یعنی به بلای شبهه و حیرت و نگرانی مبتلا خواهید شد. فَتَبْقَوْنَ بِلَا عَلَمٍ يُرَى این شبهه، این بلای حیرت، این سرگردانی به زودی به سراغ شما خواهد آمد که وقتی شما نگاه می کنی: بِلَا عَلَمٍ يُرَى هیچ نشانه ای که شما را هدایت بکند و حق و باطل را به شما نشان بدهد پیدا نمی کنی. وَ لَا إِمَامٍ هُدًى امام حاضری که رهبری هدایت شما را به عهده بگیرد نمی بینید. خب این ناظر به همین دوران غیبت است. این خبر را امام معصوم(ع) می دهند و بعد از چند امام مسئله غیبت حضرت صاحب(ع) رخ می دهد. خب در یک چنین وضعیتی که نه علم یری هست و نه امام هدی هست، شبهات و نگرانی ها و حیرت ها هم به سراغ انسان آمده، چه کسانی می توانند نجات پیدا کنند؟ این است که مرحوم آقای بهجت(ره) این دستور را به رهبری می دهند  که مکرر این دعا را شما بخوانید، اینها این ریزه کاری هاست و به اینها دقت کنید. حضرت فرمودند: لَا يَنْجُو مِنْهَا إِلَّا مَنْ دَعَا بِدُعَاءِ الْغَرِيقِ در یک چنین دورانی هیچ کسی نجات پیدا نمی کند مگر کسی که دعای غریق را بخواند، روای می گوید: قُلْتُ وَ كَيْفَ دُعَاءُ الْغَرِيقِ این دعای غریق چیست که هر کس بخواند نجات پیدا می کند قَالَ تَقُولُ يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ دعای غریق همین است، فَقُلْتُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ راوی می گوید من گفتم که يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ  کلمه «الأبصار» را به دعای امام(ع) اضافه کردم ، امام(ع) فرمودند یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک ، من عرض کردم که یا مقلب القلوب و الأبصار ثبت قلبی علی دینک، امام(ع) اینجا اعتراض کردند و فرمودند: فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُقَلِّبُ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ این درست است که خدا مقلب القلوب و الأبصار است  وَ لَكِنْ قُلْ كَمَا أَقُولُ اما تو آن چیزی که ما گفتیم، عین همان را بگو يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك‏.
 
نکته ای که در این دعا مطرح است، اولا راه نجات این است که انسان این دعا را زیاد بخوانید، تعبیر به «لاینجو» هست: لَا يَنْجُو مِنْهَا إِلَّا مَنْ دَعَا بِدُعَاءِ الْغَرِيقِ. پس راه نجات در یک چنین دوران و فتنه هایی این است که انسان این دعا را مکرر بخواند.
 
نکته ای که امام(ع) فرمودند: قُلْ كَمَا أَقُولُ لک یعنی اگر امام(ع) دستوری می دهند، ما باید تابع محض باشیم، چیزی به کلمات امام معصوم اضافه و کم نکنیم و تابع محض باشیم. این اشاره دارد به همان دعای روزهای ماه شعبان که معروف است به دعای شجرة النبوه، در آنجا دارد که الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مَارِقٌ آن کسی که از امام معصوم جلو بیفتد، او از مسیر حق بیرون رفته است و از دین خارج شده است و دور شده است وَ الْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زَاهِق‏ آن کسی که از شما امام معصوم عقب بیفتد، او منحرف از دین شده و به سمت هلاکت رفته است. خب چه کسی ملحق به امام است؟ وَ اللَّازِمُ لَهُمْ لَاحِق آن کسی که نه عقب می افتد و نه جلو، ملازم با امام است. پس در دعا و در دستوراتی که از معصومین رسیده چه در حوزه شریعت به معنای مصطلح و چه در اخلاقیات باید توجه داشته باشیم که از امام عقب یا جلو نیفتیم، فرق عرفان حقیقی و عرفان های کاذب هم همین است که تمام مبانی و دستورات عرفان حقیقی منطبق با موازینی است که از قرآن و عترت به ما رسیده است.
 
 
سه روایت در باب عظمت این دعا
نکته دیگری که باید به آن توجه شود عظمت این خواسته است. ببینید مرحوم آقای بهجت(ره) این را به رهبری دستور می دهند و رهبری هم ‏در جلسه شان این را بیان می کنند اما این، آن اوج عظمت خواسته را برای ما روشن نمی کند. سه روایت هست که این سه روایت می فهماند که چرا مرحوم آقای بهجت این دستور را به رهبری دادند.
 
روایت اول در کتب اهل سنت هست، در سنن ترمذی نقل شده (صحیح سنن ترمذی ج 3 کتاب الدعوات حدیث 3522 ) حدثنا ابو موسى الانصاري، حدثنا معاذ بن معاذ، عن ابي كعب صاحب الحرير، حدثني شهر بن حوشب، قال:‏‏‏‏ قلت لام سلمة:‏‏‏‏ يا ام المؤمنين، ‏‏‏‏‏‏ما كان اكثر دعاء رسول الله صلى الله عليه وسلم إذا كان عندك، ‏‏‏‏‏‏بیشترین دعایی که پیغمبر پیش تو می آمد و آن ایام و ساعاتی که پیش تو بود، بیشترین دعایی که پیغمبر داشت چه دعایی بود؟  خیلی سوال جدی و مهمی است. ام سلمه می گوید که  قالت:‏‏‏‏ كان اكثر دعائه:‏‏‏‏ «يا مقلب القلوب ثبت قلبي على دينك»، بیشترین دعایی که پیغمبر(ص) می خواند همین بود که «يا مقلب القلوب ثبت قلبي على دينك» قلب من را بر آن دینت استوار و ثابت بدار. خب این برای خود ام سلمه سوال شده بود، دعایی را انسان زیاد بخواند ان هم چه کسی؟ اشرف مخلوقات، کسی که خودش دین اسلام را آورده، آن کسی که خودش آورنده دین اسلام است، از خدا درخواست می کند ثبت قلبی علی دینک، برای ام سلمه سوال شده بود که جریان چیست؟ ام سلمه به راوی می گوید قالت:‏‏‏‏ فقلت:‏‏‏‏ يا رسول الله، ‏‏‏‏‏‏ما لاكثر دعاءك يا مقلب القلوب ثبت قلبي على دينك؟ چرا این دعا را شما زیاد می خوانید؟ شما که معصومید، شما که خاتم الأنبیاء هستید، شما که صادر نخستین هستید، اول ما خلق الله هستید، چرا این دعا را شما زیاد می خوانید؟ قال:‏‏‏‏ يا ام سلمة: «إنه ليس آدمي إلا وقلبه بين اصبعين من اصابع الله» هیچ کس نیست مگر اینکه قلب او بین دو انگشت خداست، دو انگشت خدا کنایه از احاطه الهی است، یعنی در دست خداست که بخواهد زیر و روش کند و این دل ها در دست خداست، خوب دقت کنید و به این کلمه شاء خیلی توجه کنید: «فمن شاء اقام» اگر کسی را بخواهد که دلش را ثابت نگه دارد و در مسیر حق مستقیم بدارد و ثبات قدم به او می دهد «و من شاء ازاغ» اگر هم بخواهد دل این شخص منحرف شود، به انحراف می برد. این دل در دست خداست. یعنی دل من پیغمبر در اختیار من نیست و در دست اوست، لذا من دائما از خدا می خواهم این ثبات قلبی بر دین او که دارم، دوام پیدا کند. این یک روایت، پس ببینید بحث آقای بهجت(ره) و رهبری مطرح نیست، بالاتر خود پیغمبر(ص) بیشترین دعا و خواسته اش این بوده است.
 
روایت دوم روایتی است که در خطبه آخر ماه شعبان وقتی که رسول خدا(ص) خطبه می خواندند، نگاه حضرت به چهره امیرالمومنین(ع) افتاد و حضرت گریه کردند و بعد خبر شهادت امیرالمومنین(ع) را دادند. امیرالمومنین(ع) وقتی خبر شهادت خود را از پیغمبر خدا(ص) در آن روز جمعه دریافت کردند، جلوی جمعیت این سوال را از پیغمبر(ص) کردند که حالا که خبر شهادت را دادید: أمالی صدوق- المجلس العشرون ص 95 يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ ذَلِكَ فِي سَلَامَةٍ مِنْ‏ دِينِي‏ آن موقعی که شمشیر بر فرق من می آید و فرمودید محاسن من به خون سر من خضاب می شود آیا دین من سالم است؟ ثبات قلبی بر دین دارم یا نه؟ نگرانی امیرالمومنین(ع) را ببینید! فقَالَ فِي سَلَامَة  مِنْ دِينِك‏ حضرت(ص) خبر دادند که بله دینت آسیب نمی بیند. این هم روایت دوم.
 
روایت سوم در کامل الزیارات است. امیرالمومنین(ع) خبر شهادت حسین بن علی(ع) را به امام حسین(ع) می دهند و می فرمایند: (کامل الزیارات – باب الثالث و العشرون ص 72) ِ لَيَسْفِكَن‏‏ بَنُو أُمَيَّةَ دَمَك‏ به زودی بنی امیه خون تو را می ریزند ثُمَّ لَا يُزِيلُونَكَ عَنْ دِينِك‏ اما اینها نمی توانند دین تو را از تو بگیرند وَ لَا يُنْسُونَكَ ذِكْرَ رَبِّكَ نمی توانند کاری کنند که تو خدا را فراموش کنی. این خبر را امیرالمومنین(ع) به حسین بن علی(ع) می دهند. ابا عبدالله چی می فرمایند؟ فَقَالَ الْحُسَيْنُ وَ الَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ قسم می خورد. وَ الَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ حَسًبی «به خدایی که جان من حسین در دست اوست، همین برای من کافیست» یعنی دین من آسیب نبیند، به خدافراموشی نیفتم، همین برای من کافیست. اینکه مرحوم آقای بهجت(ره) دستور می دهند به رهبری که این دعا را مکرر بخوانید برای همین مسئله هست که انسان دینش آسیب نبیند. ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك‏.
 
 
ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك ناظر به مرتبه است
استفاده ای که از این سه روایت می شود کرد این هست که ما دائما باید دل نگران معنویت‌مان باشیم، باید دلواپس دینداریمان باشیم. من از همه عزیزان این تقاضا را دارم، این خواهش را می کنم  که این مستند قائم مقام که اخیرا هم از شبکه سه پخش شد، این را دانلود کنید، ماهی یکبار، دو‌‌ماهی یکبار ببینید. مرجع، عمامه به سر، عالم دینی و کار‌گزار نظام و اینها، شیطان عهد اخوتی با هیچ کس نبسته است. حتی به سراغ انبیاء و اولیاء الهی هم میرود ولی نمی‌تواند سوار بر کار شود. مگر سراغ حضرت ابراهیم(ع) نرفت، این رمی جمرات نشانه این هست که او از حضرت ابراهیم خلیل(ع) هم دست بردار نبود. 
 
اینجا یک نکاتی هست یکی از آنها را من عرض می کنم، بعضی مطالب هست که رهبری عزیز در ذیل همین توضیحاتشان فرمودند که آنها هم باید تفصیل بشود. در رابطه با ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك‏ الان با خودمان نگوییم: ما که دیندار هستیم، ثبات قدم در دین داریم، نه اینطور نیست، این باید توضیح داده بشود. ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك ناظر به مرتبه هست، یعنی هر کس در هر مرتبه و درجه ای از ایمان قرار دارد، اگر از این مرتبه تنزل کند به مرتبه پایینتر، معلوم می شود که ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك در خصوص این شخص محقق نشده است. به طور مثال اگر کسی در مرتبه پنجم ایمان باشد، بعد به مرتبه ششم برسد، خب این فرد ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك  را دارد. چرا؟ چون کسی که در مرتبه ششم ایمان قرار می گیرد، آن مرتبه پنجم به اضافه  مراتب پایینتر را دارد. اما اگر یک کسی از مرتبه ای به مرتبه پایینتر تنزل پیدا کرد یعنی یک چیزهایی را از دست داده است. اگر یک روزی اهل نماز شب بودید الان نیستید، بدانید که تنزل پیدا کرده‌اید و این  ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك در حقتان تحقق پیدا نکرده است، اگر یک زمانی نسبت به بیت المال، حقوق الناس حساسیت فوق العاده ای داشتید امروز آن حساسیت [سابق] نیست، کمرنگ شده است، معلوم می شود که این ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك محقق نشده است، تنزل پیدا کرده است. اگر یک روز وفاداری، ایمان، گذشت، ایثار، نسبت به مبانی انقلاب و ارزشها در درون خودمان غوغایی ایجاد می‌کرده و الان کمرنگ شده است، بدانید که این ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك تحقق پیدا نکرده، تنزل پیدا کرده است. اگر نسبت به حجاب خانواده حساسیت داشتیم، نسبت به دوری از تجملات حساسیت داشتیم، از زندگی اشرافی تنفر داشتیم و الان رویکردی مقابل رویکردهای قبلی پیدا کردیم، بدانید که این ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِك آسیب دیده است. ثبات قدم در دینداری یعنی من در یک مرتبه ای بودم یا باید در همان مرتبه می ماندم یا باید بالاتر می رفتم، نه الان تنزل پیدا کردم. بعضی مطالب دیگر هم هست، انشاءالله اگر عمری باشد، توفیق باشد، در جلسه آخر ماه ذی الحجه عرض خواهیم کرد. 
 

 کلیدواژه ها »

دیدگاه کاربران

سلام
لطفا به مسیولین برگزار کننده ی این برنامه ی خوب بگید که این رفقای معنوی رو دعوت کنند فایل صوتی تفسیر سوره حمد حضرت امام ره رو که اوایل انقلاب از تلویزیون پخش میشده حتما گوش کنند.
6 جلسه است
این صحبت ها سرشار از معارف الهی است
و جالب اینجاست که عده ای حوزوی متحجر به حضرت امام پیام دادند که اگر یک جلسه دیگر به اینگونه تفسیرهای عرفانی بپرثازد ایشون رو تکفیر میکنند

این بود که امام از خون دل خوردن از دست این جماعت متحجر گفت


رجانیور عزیز سلام...
ما دسترسی به شرکت در این برنامه رو ندارم
بنده از شیراز مزاحم میشم
مطمئنم دوستان زیادی هستند که مثل بنده دسترسی ندارند
لطفا به انتشار مستمر و بموقع برنامه شرح کتاب شط شراب ادامه دهید که چشم انتظاریم
خداقوت

 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home