هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 1 مرداد 1403
ساعت 10:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 بهمن 1390 ساعت 16:09
يكشنبه 30 بهمن 1390 19:39 ساعت
2012-2-19 16:09:19
شناسه خبر : 100748
موضوع روز عاشورا را نمي‌شود بدون بررسي روز تاسوعا صحبت كرد. در روز تاسوعا هم قرار بود همان كارها صورت بگيرد، اما نشد و همان تعداد اندكي هم كه آمد، چندان مشكلي را ايجاد نكرد. لذا فكر مي‌كنم يكي از دلايلي كه شايد دستگاه‌ها در روز عاشورا يك مقدار دیر عمل کردند، روز تاسوعا بود. من هم در روز تاسوعا و هم در روز عاشورا در خيابان رفت و آمد مي‌كردم.

گروه سياسي- دکتر حسین طلا فرماندار سابق تهران، چندی قبل درست در همان روزهایی که مسئول ستاد انتخاباتی استان تهران جبهه متحد اصولگرایان بود و هم‌زمان مورد تأیید جبهه پایداری نیز قرار گرفته بود، به رجانیوز آمد و در گفت‌وگویی تفصیلی به بیان ناگفته هایی از فتنه 88 و هم‌چنین نقطه نظرات خود در مورد انتخابات مجلس نهم پرداخت.

حسین طلا متولد سال 1348 در محله عباس‌آباد سابق خیابان شهید بهشتی کنونی است و در دوره‌ي دفاع مقدس نيز حضور فعالي در جبهه داشته است، به‌طوري كه جراحات ناشي از حضور در عمليات‌هاي متعدد را هنور به يادگار دارد. وي فارغ التحصيل پزشكي از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است و هم‌زمان با تحصیل، فعالیت‌های اجتماعی نيز از جمله به عنوان جانشین معاونت سیاسی ولی فقیه در قرارگاه ثارالله تهران، مسئوليت دفتر تهران شورای نگهبان در سال‌هاي 83 و 84، مدیر کلي حراست وزارت كار، رياست دانشکده حفاظت و بهداشت کار و فرمانداری تهران نيز جزو سوابق او در دولت نهم است. طلا بعد از فرمانداری نيز به شرکت دخانیات رفت و تا چند ماه پيش كه استعفا داد، مديرعامل اين شركت بزرگ بود.

مسئولیت وی در فرمانداری تهران هم‌زمان با فتنه 88، موجب شد تا خاطرات و ناگفته های جذابی از آن دوره براي روايت داشته باشد. بخش اجمالي اين گفت‌وگو در ادامه آمده و مشروح مصاحبه نيز از دو پيوند زير قابل دسترسي است:

بخش اول/ مي‌خواستند فرمانداري‌تهران را بگيرند و صندوق‌ها را بدزدند/ نمونه‌هايي از نيروهاي آموزش‎ديده فتنه

بخش دوم/ بازي انتخاباتي دو سر باخت جريان فتنه/شهيد شانه‌ساز گفت اگر مي‌خواستيم عقب‌نشيني كنيم جلو نمي‌آمديم

حسين طلا با بیان اینکه تست اول فتنه 88 در سال 78 انجام شد؛ گفت: در آن غائله پروژه کشته سازی راه انداختند. در دانشگاه خواجه نصیر برای آنها ختم گرفتند، سیاهی گذاشتند، قرآن گذاشتند، سوره الرحمن پخش کردند، حلوا پخش کردند، در حالی که اصلاً کسی کشته نشده بود. با این بهانه کاذب یک جرقه را زدند و درگیری‌ها در تهران شروع شد و به اغتشاشات خیابانی کشید و جمعیت‌شان برای ما خیلی عجیب بود. چون من در آن موقع مدتی در قرارگاه ثارالله فعالیت داشتم. یک‌دفعه می‌دیدیم که این جمعیت در بازار است، سپس این جمعیت از پارک لاله سر در می آورد و یک‎دفعه در میدان امام خمینی (ره) حضور پیدا می کردند و به سمت روزنامه کیهان حرکت می کردند. بعد آمدند بررسی کردند و متوجه شدند این جمعیت هدف‌مند راه می‌افتد. وقتی التهاب و آشوب می‌شود، هرج و مرج و به هم ریختگی می‌شود ولی آن جمعیت هدف‌مند حرکت می کرد. دیدند یک عده‌ای موبایل‌هایی دست‌شان است. به این نتیجه رسیدند سیستم مخابراتی قطع شود. سیستم مخابراتی قطع شد و سازماندهی آنها به هم ریخت."

وی تصریح کرد: اینها یک تستی را در 10 سال پیش انجام دادند. اما آیا آن سازماندهی از بین رفت؟ نه؛ چرا؟ چون آدم‌هایی که سازماندهی کردند، همان کسانی بودند که به عنوان برخی مسئولین دولتی و با هدایت آن‌ها، در وزارت کشور را می‌شکستند و به داخل می‌رفتند. بعد می‌رفتند برای آنها سخنرانی می کردند. اگر هرج و مرج باشد می‌روند و ساختمان وزارت کشور را آتش می کشند، نمی‌آید در را بشکند و به سخن مثلاً فلان معاون وزیر گوش بدهد. همان آدم‌ها و عناصر در انتخابات دهم ریاست جمهوری و غائله 88 هم دوباره نقش آفرینی کردند. پس از لحاظ ماهیت یکی بود. اما آنجا تست بود و اینجا سازماندهی قدرت‌مندتر شده بود.

وی در ادامه در مورد زمینه سازی های فتنه 88 نیز گفت: به عنوان مثال بر اساس دستورالعمل ها وقتی زمان اخذ رای پایان می پذیرد، هرکس بیرون است داخل می‌آید و در را می‌بندیم و از همه کسانی که داخل هستند رأی می‌گیریم. اما در انتخابات اخیر ساعت دو نيمه شب زنگ زدند که در برخی شعب شهرک غرب یک‌سری فریاد می زنند که ما می‌خواهیم رأی دهیم، چرا درب شعب را بستید. این القائات همه برنامه‌ریزی شده بود. گفتیم که رأی گیری تمام شده؟ گفتند که نه، یکی دو نفر ماندند. گفتیم ایرادی ندارد در را باز کنید تا داخل بیایند. از این 70 نفری که آمده بودند 40 تا 50 نفر آن‌ها رأی داده بودند. معنای آن چیست؟ معنای آن این است که یک پروسه‌ای استارت خورده است نیازمند یک‌سری مستندسازی است و این مستندسازی‌ها باید انجام بگیرد.

فرماندار سابق تهران در ادامه با بیان خاطرات خواندنی خود از روزهای اولیه آشوب های خیابانی می گوید: بعد از ظهر روز 23 خرداد در خیابان مطهری، من با موتور اطراف را گشت زدم و یک‌لحظه احساس کردم همه جا از کنترل خارج شده است. نه من، همه غافلگیر شده بودند. با برخی از دستگاه ها تماس گرفتم و گفتم یک نیرو بفرستید. هدف این‌ها صندوق‌های انتخاباتی است. بیایید فرمانداری را حفظ کنید که این اسناد از بین نرود. اگر این اسناد را از بین ببرند فردا شما هیچ چیزی را نمی‌توانید ثابت کنید. در این حد هم موفق به هماهنگی نشدیم. چون در جاهای مختلف نیروهای آن‌ها درگیر شده بودند. لذا یک‌سری از بچه های فرمانداری و بچه‌های بسیج پایگاه‌های اطراف را جمع کردیم و خیابان میرعماد را بستیم و جمعیت بسیجی را نگه داشتیم. حتی آن موقع یک سری موتوری می‌آمدند و سرک می‌کشیدند ببینند هنوز بسیج هست یا نه.

وی درباره حوادث روز عاشورا نیز می گوید: موضوع روز عاشورا را نمي‌شود بدون بررسي روز تاسوعا صحبت كرد. در روز تاسوعا هم قرار بود همان كارها صورت بگيرد، اما نشد و همان تعداد اندكي هم كه آمد، چندان مشكلي را ايجاد نكرد. لذا فكر مي‌كنم يكي از دلايلي كه شايد دستگاه‌ها در روز عاشورا يك مقدار دیر عمل کردند، روز تاسوعا بود. من هم در روز تاسوعا و هم در روز عاشورا در خيابان رفت و آمد مي‌كردم. قسمت دوم هم تدبير بود که نباید خیلی فضای تهران را پلیسی کرد.

فرماندار سابق تهران ادامه داد: نكته سومي كه مي‌خواهم عرض كنم اين است كه يك وقت مجموعه انتظامی حضور پیدا می کند و نيروي کافی هم مي‌گذارد، ولي وقتي حركتي شكل و رنگ و بوي مردمي گرفت، خيلي جاها نياز به آن است كه مردم بيايند. در اينجا اعتماد علاقه‌مندان نظام با این تصور که دستگاه‌هاي مربوطه هستند و مي‌روند و اين كار را انجام مي‌دهند و واقعیت روزمرگي‌اي كه در اين داستان پيدا شده بود ضربه زد و این درگیری در خیابان انقلاب و نزدیک دانشگاه تهران که تعداد زیادی از دانشجویان در دانشگاه مشغول عزاداری بودند، صورت گرفت.

اما موضوع این گفت‌وگو به ماجرای فتنه محدود نشد و طلا در مورد وضعیت گروه های مختلف سیاسی نیز به صراحت نظراتش را بیان کرد. وی معتقد است كه گفتمان جبهه پايداري گفتمان سالمی است و شايد بشود اين‌طور نتيجه گرفت كه از همان آرمان‎گرايي انقلابي و پاي‌بندي به اصول با همان شدت و حدّتي كه حضرت امام گفتند، نشأت مي‌گيرد.

وی در پایان نیز ضمن تشریح سناریوهای مختلف جريان فتنه و جریان نفوذي در دولت برای انتخابات، بر رقابت سالم میان اصولگرایان تاکید کرد و در عين حال هشدار داد كه "ما در عین رقابت باید مراقب جریانی باشیم که محبت به امريكا دارد و لبخندی هم به امريكا می زند، باید مراقب باشیم اين اختلاف باعث ورود كساني نشود كه اين گفتمان اصول‌گرایی را قبول ندارند." 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home