هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 1 مرداد 1403
ساعت 10:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 30 آبان 1402 ساعت 11:23
سه شنبه 30 آبان 1402 11:01 ساعت
2023-11-21 11:23:02
شناسه خبر : 372683
 پس از آنکه نیروی دریایی ارتش یمن کشتی اسرائیلی گلکسی لیدر را با 52 نفر خدمه و سرنشین توقیف کرد، شبکه‌های فارسی زبان تمام تلاش خود را کردند تا حداقل این یک مورد را گردن ایران بیندازند. اما کاری که با شروع جنگ غزه آغاز شده بود، با ناکام ماندن مجری بی‌بی‌سی همچنان بی‌نتیجه ماند.
پس از آنکه نیروی دریایی ارتش یمن کشتی اسرائیلی گلکسی لیدر را با 52 نفر خدمه و سرنشین توقیف کرد، شبکه‌های فارسی زبان تمام تلاش خود را کردند تا حداقل این یک مورد را گردن ایران بیندازند. اما کاری که با شروع جنگ غزه آغاز شده بود، با ناکام ماندن مجری بی‌بی‌سی همچنان بی‌نتیجه ماند.
گروه سیاسی - رجانیوز: پس از آنکه نیروی دریایی ارتش یمن کشتی اسرائیلی گلکسی لیدر را با 52 نفر خدمه و سرنشین توقیف کرد، شبکه‌های فارسی زبان تمام تلاش خود را کردند تا حداقل این یک مورد را گردن ایران بیندازند. اما کاری که با شروع جنگ غزه آغاز شده بود، با ناکام ماندن مجری بی‌بی‌سی همچنان بی‌نتیجه ماند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران، وقتی مجری بی‌بی‌سی از حسین آرین تحلیلگر امور نظامی و راهبردی پرسید که آیا این اقدام انصارالله خودسرانه بوده یا عرض اندام ایران در برابر اسرائیل محسوب می‌شود، با جوابی روبه رو می‌شود که اصلاً آن چیزی نبوده که انتظارش را داشت.
 
حسین آرین تأکید کرد که توقیف کشتی اسرائیلی به خاطر حمایت از فلسطینی‌ها و حماس وبه تصمیم حوثی‌ها انجام شده است. او برای اثبات اظهارات خود گفت: عبدالمالک حوثی، رهبر انصارالله یمن سه‌شنبه 14 نوامبر این موضوع را به صراحت عنوان کرد و در عین حال تأکید کرد که چشمان ما باز است و در دریای سرخ به دنبال کشتی‌های اسرائیلی هستیم و آنها را توقیف خواهیم کرد.

کارشناس میهمان بخش خبری بی‌بی سی، به موشک‌هایی هم اشاره کرد که از سوی انصارالله در چندین مرحله در طول جنگ غزه پرتاب شده و تصریح کرد: حوثی‌ها خودشان تصمیم گرفتند که عملیاتی را ترتیب داده و کشتی گلکسی لیدر را توقیف کردند.
 
او حتی عنوان کرده که حوثی ها ابزار لازم را برای این کار در اختیار دارند. یعنی اگر بخواهند جلوی این نوع کشتی‌ها را بگیرند و اطلاعاتی را در مورد حرکت کشتی‌ها، ملیت شان و... به دست آورند، خیلی ساده به آن خواهند رسید. آرین در خصوص ابزارهای در دست انصارالله هم گفت: آنها موشک‌های ساحل به دریا، موشک‌های ضد کشتی، قایق‌ها و شناورهای بدون سرنشین کنترل شده از راه دور ولی انتحاری و همینطور مین‌های دریایی صدف را در اختیار دارند که می‌توانند آن را در آبراه‌ها رها سازند. بنابراین چنین اقدامی برای آنها کار ساده‌ای است.
 
مجری بی‌بی‌سی که به پاسخ مورد نظر خود نرسیده بود، از آرین پرسید که اگر جمهوری اسلامی هیچ کنترل و اختیاری روی اقدامات حوثی‌ها نداشته، پس باید حرفش مبنی بر بی‌خبر بودن از حمله حماس را هم باور کنیم؟ این تحلیلگر نظامی بار دیگر صحبت‌های خود را تکرار و تأکید کرد: حتی امریکایی‌ها و رسانه‌های دیگر خارجی هم تأیید کرده‌اند عملیاتی که از سوی حماس انجام شده و اسرائیل را غافلگیر کرده، بدون اطلاع ایران بوده است. ایران کمک‌های نظامی، مالی و آموزشی کرده ولی تا آنجایی که می‌دانیم جمهوری اسلامی از این حمله خبر نداشته و رهبر ایران هم این موضوع را مورد تأکید قرار داده است.


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home