هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 01:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 آذر 1401 ساعت 15:33
چهارشنبه 23 آذر 1401 15:12 ساعت
2022-12-14 15:33:55
شناسه خبر : 363271
اوضاع اقتصادی انگلیس، پس از همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین وضعیت مطلوبی ندارد. تورم باعث به وجود آمدن مطالبات اقتصادی در عموم مردم شده است. اتحادیه‌ها نیز در آستانه آغاز سال جدید تصمیم به اعتصاب گرفتند که دولت از آن استقبال نکرده است.
اوضاع اقتصادی انگلیس، پس از همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین وضعیت مطلوبی ندارد. تورم باعث به وجود آمدن مطالبات اقتصادی در عموم مردم شده است. اتحادیه‌ها نیز در آستانه آغاز سال جدید تصمیم به اعتصاب گرفتند که دولت از آن استقبال نکرده است.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: اوضاع اقتصادی انگلیس، پس از همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین وضعیت مطلوبی ندارد. تورم باعث به وجود آمدن مطالبات اقتصادی در عموم مردم شده است. اتحادیه‌های صنفی نیز در آستانه آغاز سال جدید میلادی تصمیم به اعتصاب گرفتند که دولت انگلیس از آن استقبال نکرده است. همچنین کارگران و کارمندان حوزه سلامت، آموزش، حمل و نقل و پست برای اعتصاب کردن نظر خود را اعلام کردند اما نمایندگان مجلس و دولت آن را رد کرده‌اند.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از گاردین؛ پرستاران، کارکنان آمبولانس‌ها، کارگران خط آهن، رانندگان اتوبوس و کارمندان اداره پست در انگلیس تاکنون نظر خود را برای پیوستن به یک اعتصاب سراسری اعلام کرده‌اند. معلمان و نیروی‌ پلیس همچنان منتظر نتیجه رای‌ها در اتحادیه‌شان هستند. اما تا همین الان نیز مشاغل مهم زیادی به اعتصابات سراسری نظر مثبت داشتند و ممکن است انگلیس با یک اعتصاب بزرگ رو به رو شود.

 

غالب فراخوان‌های اعتصاب برای ماه دسامبر صادر شده‌اند اما در دو هفته مانده به کریسمس، بنظر می‌رسد اتحادیه‌های صنفی برای برپایی اعتصاب مصمم‌تر هستند. آخرین باری که در انگلیس چنین وضعیتی پیش آمد به سال ۱۹۲۶ برمی‌گردد؛ جایی که ۱/۵ میلیون از مشاغل خصوصی کشور تعطیل شدند. در آن زمان که چنین اعتصاب عظیمی رخ داد، اتحادیه‌های صنفی با فشار سیاسی بر مجلس حق انجام اعتصاب را از دولت اخذ کردند و توانستند با اجماع در اتحادیه‌ها دست به اعتصاب بزنند.

 

کارشناسان معتقدند اگر مشاغل مجددا دست به اعتصاب بزنند، پس از یک قرن بیش از ۱/۵ میلیون شغل دیگر در سراسر انگلیس ممکن است در آستانه کریسمس مجددا به حالت تعطیلی در بیایند.

 

اعتصاب سراسری چیست؟

«کنگره میان اتحادیه‌ای انگلیس»، در گذشته یک بار توانسته با درست کردن اجماع میان مشاغل مختلف، اعتصابات سراسری ترتیب دهد و میلیون‌ها شغل را تعطیل کند. اعتصابات سراسری حالتی است که در آن مشاغل کلیدی جامعه اعم از حمل و نقل، آموزش، نیروی‌پلیس و... برای مطالبه‌ای عمومی دست از کار بکشند.

 

اگر اتحادیه در شرایط کنونی که اقتصاد انگلیس از وضعیت نامطلوبی رنج می‌برد و بحران انرژی و تورم در این کشور به اوج رسیده است بتوانند چنین اجماعی را ترتیب دهند؛ اتحادیه‌ها در مقابل دولت قرار می‌‌گیرند و مطالبات خود را جدی‌تر مطرح می‌کنند.

 

در ۱۹۲۶ چه اتفاقی افتاد؟

اعتصاب سراسری، تنها یک بار در تاریخ انگلیس اتفاق افتاده است. آنهم در ۳ می سال ۱۹۲۶ بوده است. این اعتصاب بزرگ، نه روز به طول انجامید و دقیقا به میزانی که برای این جریان از اعتصابات سراسری پیش‌بینی می‌شود یعنی حدود ۱/۵ میلیون کارگر و کارمند در آن مشارکت داشتند.

 

بعد از آثار مخرب جنگ‌جهانی اول بر اقتصاد جهانی اعم از اقتصاد اروپا، زیرساخت‌های صنعتی این کشور با مشکلات فراوانی رو به رو بود و وضعیت ماشین‌آلات صنعتی و تکنولوژی آنها نامساعد بود. این مسئله باعث تعضیف کارخانه‌ها شد. صاحبین مشاغل تصمیم گرفتند که حقوق کارکنان را کاهش دهند. این تصمیم به مذاق کارکنان کشور خوش نیامد و۱۷ میلیون کارکن که در۱/۵ میلیون شغل در سراسر کشور مشغول به کار بودند؛ دست به اعتصاب زدند.

 

البته در آنزمان اتحادیه نقش کمتری در شکل‌گیری اعتصابات داشت. اتحادیه‌های کارگری عموما در بخش حمل و نقل ریلی و صنعت چاپ نقش زیادی داشتند. باقی مشاغلی که از این وضعیت ناراضی بودند، به صورت خودجوش دست به اعتصاب زدند.

 

آیا اتحادیه‌ها هنوز می‌توانند اعتصاب ترتیب دهند؟

از لحاظ قانونی اتحادیه‌ها نمی‌توانند اعتصاب ترتیب دهند. اگر چه در قرن گذشته به مدت چند دهه اتحادیه‌ها حق قانونی برپایی اعتصاب را داشتند اما این قانون در سال ۱۹۸۰  و دولت تاچر تغییر کرد و به دانشجویان و دانش‌آموزان محدود شد.

 

 

این تغییر قانون تا دهه‌ها از بروز اعتصابات جلوگیری کرده بود؛ اما امروز با توجه به وضعیت کم‌سابقه‌ی اقتصادی اتحادیه‌ها می‌خواهند علی‌رغم از بین رفتن این قانون دست به اعتصاب بزنند. تصمیمی که بنظر می‌رسد که آغازی راهی نوین در مواجهه با دولت است، مواجهه‌ای از جنس «مبارزه».

 

آیا اعتصاب برای بخش خصوصی تدارک دیده شده‌است؟

مشاغلی که سابقا دولتی بودند مانند اداره سلطنتی پست، ماه‌ها با مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. این مشاغل هفته گذشته پس از ۳۵ سال دست به اقدامی اعتصابی زدند. آنها پس از کاهش یافتن حقوقشان به ۱۵۰۰ یورو از کار دست کشیدند.

 

کارمندان صنعت غذا نیز از چنین وضعیتی رنج می‌برند، با وجود تورمی که نزدیک ۲۰ درصد شده است، شرکت‌های تولید مواد غدایی از افزایش حقوق آنها امتناع کردند.

 

اگر نتیجه انتخابات درون اتحادیه‌ای به نفع طرفداران اعتصاب باشد، ممکن است اعتصابی به گستردگی سراسر کشور و در تمامی مشاغل رخ دهد. اتفاقی که می‌تواند دولت ریشی سوزاک را با بحران بزرگی رو به رو کند.

 

انتهای پیام/کلیدواژه ها »