هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 04:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 22 آذر 1401 ساعت 15:59
سه شنبه 22 آذر 1401 15:50 ساعت
2022-12-13 15:59:47
شناسه خبر : 363226
مدیرکل شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: تا اولین انتشار صورت‌های مالی در مهر ماه ۸۵۲ شرکت شناسایی شد که این عدد تا پایان سال چهار رقمی خواهد شد و تا چند روز آینده نوبت دوم صورت های مالی نیز منتشر خواهد شد.
مدیرکل شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: تا اولین انتشار صورت‌های مالی در مهر ماه ۸۵۲ شرکت شناسایی شد که این عدد تا پایان سال چهار رقمی خواهد شد و تا چند روز آینده نوبت دوم صورت های مالی نیز منتشر خواهد شد.
گروه اقتصادی-رجانیوز: از شرکت‌های دولتی در اقتصاد ایران با عنوان «تاریکخانه» یاد می‌شود. شرکت‌هایی عریض و طویل زیان‌ده با نیروی انسانی مازاد که در گیر دار بازی‌های سیاسی و حزبی بین ذی‌نفعان تقسیم می‌شوند. 
 
موج اول خصوصی سازی در دو دهه گذشته برای بهره‌ور سازی این شرکت‌ها به راه افتاد اما به قدری آش شور بود که بخش خصوصی هم پس از چند سال مدیریت و تحمل ضرر و زیان این شرکت‌ها را ترک کرد. 
 
دولت سیزدهم با درک اینکه پاسخ به تمامی سوالات درباره ناکارآمدی و عدم بهره‌وری شرکت‌های دولتی شفاف کردن آنهاست از همان ابتدای کار انتشار صورت‌های مالی آنها را در دستور کار گذاشت.  
 
شفاف شدن و قرار گرفتن اطلاعات شرکت‌های دولتی در انظار عمومی موجب می‌شود برای بسیاری از مشکلاتی که در دل این تاریکخانه‌ها وجود دارد، چاره جویی شود.
 
در همین راستا در فروردین ماه سال جاری برای اولین بار صورت‌های مالی ۳۱۳ شرکت دولتی روی کدال قرار گرفت. 
حالا اخبار امیدوار کننده‌ای از انتشار صورت‌های مالی جدید توسط مدیر کل شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح شده و اینطور که پیداست، شفافیت به بیش از ۸۵۲ شرکت دولتی سرایت کرده است.  
 
به گزارش رجانیوز، محمد عنبری با اشاره به انتشار صورت های مالی نزدیک به ۴۰۰ شرکت دولتی در مهر ماه امسال اظهار کرد: طبق جز یک بند  م تبصره دو قانون بودجه ۱۴۰۱ وزارت اقتصاد موظف است که سالانه به صورت عمومی و در سامانه کدال صورت‌های مالی شرکت مشمول این بند را منتشر کند. طبق این بند قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی با همه افراد حقوقی که مشمول این بند بودند از فروردین ماه به طور مکرر نامه نگاری کرده بود تا صورت های مالی را دریافت کند.
 
وی گفت: تا اولین انتشار صورت‌های مالی در مهر ماه با توجه به همکاری دستگاه ها و تلاش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره شناسایی شرکت‌ها و گرفتن اطلاعات صورت مالی از سازمان حسابرسی و جامعه حسابداران رسمی، ۸۵۲ شرکت شناسایی شده که این عدد تا پایان سال به امید خدا چهار رقمی خواهد شد و تا چند روز آینده نوبت دوم صورت های مالی نیز منتشر خواهد شد.
 
مدیرکل شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد یادآور شد: از این تعداد ۲۴۳ شرکت، بورسی بودند که اطلاعات آنها در کدال و در موعد مقرر منتشر شد و ۳۹۶ صورت مالی هم در بیستم مهر ماه امسال روی کدال قرار گرفت که از این تعداد ۳۰۶ مورد مربوط به شرکت های دولتی، ۶ مورد مربوط به بانک ها، دو مورد از بیمه ها، دو مورد به مناطق آزاد تجاری و شرکتهای زیر مجموعه های آنها، ۱۱ مورد زیر مجموعه شرکت های دبیرخانه مناطق آزاد، ۲۷ مورد مربوط به زیر مجموعه شرکت های بانکها و بیمه ها، ۵ مورد مربوط به شرکت‌های زیر مجموعه تامین اجتماعی، یک مورد مربوط به مجموعه شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری، ۳۰ مورد مربوط به صورت مالی فدراسیون ها، ۲ مورد مربوط به موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و چهار شرکت تحت نظارت دولت هستند.
 
عنبری ادامه داد: همچنین ۲۵۴ شرکت از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی شناسایی شدند که از این تعداد، ۲۱۱ شرکت بورسی بودند، ۵ شرکت غیر بورسی هم صورت مالی حسابرسی شده آنها صادر شده که منتشر می‌شود، تعدادی از شرکت‌ها هم شناسایی شدند اما مهرماه صورت‌های مالی آنها حسابرسی و آماده نشده بود.
 
وی با مقایسه صورت‌های مالی منتشر شده نسبت به آنچه دو سال قبل از آن نیز گفت: تا مهر ماه امسال صورت های مالی ۳۹۶ شرکت غیربورسی و در مجموع ۸۵۲ شرکت در کدال منتشر شد که برای سال ۹۸ در مجموع ۲۹۸ صورت های مالی شرکت های غیر بورسی اعم از شرکت دولتی، مادر تخصصی، فرعی و اصلی منتشر شد و برای سال ۹۹این تعداد به ۳۲۱ شرکت رسید که در فروردین ۱۴۰۱منتشر شد.
 
وی درباره نتایج این شفافیت گفت: شفاف شدن سود و زیان شرکت‌ها، وضعیت نیروی انسانی و میزان یارانه‎ای که توزیع می شود موجب ایجاد فضای پرسشگری و افزایش مطالبات نسبت به پاسخگویی مدیران خواهد شد و از این پس مدیر شرکت دولتی در برابر عموم مردم پاسخگو خواهد بود و نه فقط به مسئول بالادستی خود، همچنین زمینه هم برای ورود پژوهشگران و صاحبنظران حوزه اقتصادی به این فرایند باز خواهد شد که  صورت مالی را دریافت و تحلیل کنند.
 
مدیرکل شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: مقایسه به صورت های مالی منتهی به اسفند سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که در سال مالی ۱۴۰۰ مجموع دارایی شرکت های بررسی شده مجموعه دارایی‌های ۱۴۷ شرکت دولتی نسبت به سال پیش از آن، ۲۷ درصد رشد داشته است.
 
انتهای پیام/ 


65
پسندیدم