هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 فروردين 1403
ساعت 19:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 مرداد 1400 ساعت 12:18
چهارشنبه 20 مرداد 1400 12:08 ساعت
2021-8-11 12:18:36
شناسه خبر : 350257
با اعلام خبر گسترده‌ترین هک سایبری شرکت‌های دولتی و خصوصی رژیم صهیونیستی که از سال 2019 تاکنون در جریان بود، بار دیگر مساله آسیب‌پذیری ساختارهای این رژیم در برابر حملات سایبری مطرح شد.
با اعلام خبر گسترده‌ترین هک سایبری شرکت‌های دولتی و خصوصی رژیم صهیونیستی که از سال 2019 تاکنون در جریان بود، بار دیگر مساله آسیب‌پذیری ساختارهای این رژیم در برابر حملات سایبری مطرح شد.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: با اعلام خبر گسترده‌ترین هک سایبری شرکت‌های دولتی و خصوصی رژیم صهیونیستی که از سال 2019 تاکنون در جریان بود، بار دیگر مساله آسیب‌پذیری ساختارهای این رژیم در برابر حملات سایبری مطرح شد.
 
این حمله که از سوی شرکت «فایر ‌آی» نیز مورد تایید واقع شده، علاوه بر نهادهای اقتصادی و تجاری، ساختارهای نظامی رژیم صهیونیستی را نیز هدف قرار داده است. سال گذشته هم وقوع حملات گسترده سایبری علیه زیرساخت‌های بانکی و انرژی رژیم صهیونیستی موجی از انتقادات داخلی را علیه سران این رژیم برانگیخت. 
 
حمله سایبری گسترده به سازمان‌های خصوصی و دولتی رژیم صهیونیستی
به گزارش رجانیوز، روزنامه وطن امروز نوشت: روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» دیروز به نقل از شرکت امنیت شبکه «فایر آی» (Fire Eye) مدعی شد ده‌ها وب‌سایت وابسته به شرکت‌های «دولتی» و «خصوصی» این رژیم مورد حمله سایبری قرار گرفته‌ و این حمله توسط چین انجام شده است.
 
این حمله همچنین نهادهای نظامی اسرائیل را نیز هدف حمله قرار داده و بخشی از یک کمپین گسترده‌تر از سوی نهادهای اطلاعاتی چین بوده است. این نخستین مورد مستند از یک حمله سایبری چین در ابعاد گسترده علیه اسرائیل محسوب می‌شود.
 
شرکت Fire Eye با تحلیل ابزار‌های هک مورد استفاده و مقایسه آن با حملات مشابه در گذشته به این نتیجه رسیده سرویس‌های اطلاعاتی چین و وزارت امنیت این کشور پشت این حمله قرار داشته‌اند.
 
در این گزارش آمده هدف از این حملات که از سال ۲۰۱۹ آغاز شده و تا ۲ سال ادامه داشته، کسب اطلاعات درباره شرکت‌های مذکور بوده است. هاآرتص به نقل از شرکت فایر ‌آی نوشت این بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین حمله سایبری علیه وب‌سایت‌های صهیونیستی است که تاکنون رصد شده است.
 
بنا به گزارش شرکت فایر آی، «حملات سایبری چین» شرکت‌های دریانوردی و کشتی‌های صهیونیستی، شرکت‌های فناوری‌های پیشرفته، ارتباطات، مؤسسات امنیتی و دانشگاهی و شرکت‌های تکنولوژی را هدف گرفته است.
 
این شرکت تأکید کرد هکرها دنبال سرقت اطلاعات و اسرار تجاری بوده‌اند و حمله سایبری مذکور بر هک ایمیل، سرقت اسناد محرمانه و مانند آن متمرکز بوده است. هکرها همچنین نام کاربری و رمزهای عبور را سرقت کرده‌اند تا برای هدف گرفتن این سازمان‌ها در آینده یا دسترسی به خدمات دیگر از طریق این سازمان‌ها استفاده کنند.
 
یکی از پژوهشگران شرکت فایر آی مدعی شده حملات سایبری چین به مناقصه‌های بزرگ زیرساختی در فلسطین اشغالی مانند بندرها یا قطارها مربوط می‌شود که چینی‌ها در آن مشارکت دارند.
 
چین قصد ایجاد یک خط زمینی و دریایی در دور تا دور جهان را دارد. یکی از مقامات رهبری‌کننده تحقیقات شرکت Fire Eye درباره سازمان‌ها و نهاد‌های مورد هدف قرار گرفته در اسرائیل گفت یک فاکتور ممکن در این حملات طرح ابتکار عمل کمربند و جاده چین است که قرار است منجر به ایجاد یک مسیر آبی و خاکی ادامه‌دار برای انتقال محصولات چینی به سراسر جهان شود. او توضیح داد این ابتکار عمل «مرتبط با پروژه‌های زیرساختی عظیمی که در آنها چین شریک است، از جمله در اسرائیل، همچون بنادر یا مسیرهای راه‌آهن است». 
 
حمله سایبری به ۴۰ شرکت راهبردی رژیم صهیونیستی
حدود یک سال پیش، رسانه‌های صهیونیستی از حمله سایبری به سرورهای ده‌ها شرکت حمل‌و‌نقل و لجستیک رژیم اسرائیل خبر دادند. به نوشته روزنامه صهیونیستی «کالکالیست»، قربانیان این حمله گسترده سایبری واردکنندگان تجهیزات نظامی حساس و شرکت‌های لجستیکی و وارداتی بودند.
 
این رسانه‌ها دسامبر پارسال از حمله سایبری به سرورهای بیش از 40 شرکت حمل‌و‌نقل و لجستیکی این رژیم خبر دادند. به نوشته روزنامه صهیونیستی «کالکالیست»، اهداف این حمله گسترده سایبری واردکنندگان تجهیزات نظامی حساس و شرکت‌های لجستیکی و وارداتی بودند.
 
این روزنامه نوشت هکرها اطلاعاتی را که برای کشورهای دشمن دارای ارزش راهبردی است به سرقت برده‌اند. رسانه‌های فلسطینی هم به نقل از شبکه رسمی «کان» رژیم صهیونیستی گزارش دادند هکرها باج‌افزاری به نام «Pay2Key» را به شرکت «هابانا لابس» وابسته به شرکت «اینتل» اسرائیل که در زمینه توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی تخصص دارد، ارسال کردند.
 
کان اعلام کرد: بحث درباره مجموعه حملاتی است که از سروری استفاده می‌کنند که امکان ارتباط از راه دور و مدیریت دستگاه‌های کامپیوتر برای نفوذ در سیستم‌های شرکت‌ها را به آنها می‌دهد. این شبکه گزارش داد: هکرها در شبکه توئیتر، اطلاعات اولیه از شرکت «هابانا لابس» را منتشر کردند که حاوی نمودار جریان اطلاعات و کدهای سیستم‌هایی بوده که شرکت آن را توسعه می‌دهد؛ اطلاعاتی که بیانگر توان این هکرها برای رسیدن به سری‌ترین کتابخانه‌های این شرکت است.
 
بر اساس گزارش کان، این حمله به شرکت هابانا لابس در چارچوب حملاتی انجام شده که ۴۰ شرکت را شامل می‌شود که همگی مشتریان شرکت نرم‌افزاری «عمیتال» هستند. از جمله این شرکت‌ها، شرکت خدمات لجستیکی و مرسولات اسرائیل به نام «اوریان» است که در این باره اعلام کرد از این حملات سایبری آسیب‌ دیده و گزارشی را در این باره به بورس رژیم صهیونیستی ارائه کرده است.
 
روزنامه یدیعوت ‌آحارانوت در این زمینه نوشت مشخص نیست حملات سایبری از سوی چه کشوری بوده یا اینکه این عملیات توسط چه گروهی از هکرها انجام شده است.
 
2 هفته پس از حمله بزرگ سایبری به شرکت‌های اسرائیلی، روزنامه یسرائیل هیوم در تاریخ 27 دسامبر ۲۰۲۰ به نقل از یکی از کارشناسان سایبری نوشت: پیش‌بینی می‌شود چالش‌های سایبری اسرائیل در آینده گسترده‌تر و پیچیده‌تر شود. کارشناس صهیونیست از اینکه هکرها موفق شدند به «مقدس‌ترین مقدسات» ساختار امنیتی آمریکا (و البته اسرائیل) دست پیدا کنند، ابراز شگفتی کرد.
 
وی در عین حال اعتراف کرد در شرایطی که اسرائیل با جنگ بزرگی در صحنه سایبری روبه‌رو است، بشدت به دنبال مطلع شدن از میزان و حجم اطلاعاتی است که هکرها موفق به تخلیه آن شده‌اند. 
 
در همین حال روزنامه یدیعوت آحارانوت با انتشار مقاله‌ای در رابطه با حملات سایبری انجام شده، تاکید کرد: ضرباتی که شرکت‌های اسرائیلی در دوره اخیر متحمل شده‌اند، ثابت می‌کند جنگ سایبری روز‌به‌روز گسترده‌تر و قوی‌تر می‌شود تا پرسش‌های بی‌پاسخی درباره میزان آمادگی ساختار سایبری اسرائیل در مقابله با این حملات مطرح شود.
 
این روزنامه عبری‌زبان اعتراف می‌کند اگر چه اسرائیل همچنان سیاست ابهام را درباره این حملات پیگیری می‌کند اما ضربات سختی متحمل شده است. پیش از این روزنامه هاآرتص با اشاره به این ناتوانی، پرسیده بود پس آن سامانه سایبری عظیمی که از آن سخن می‌گفتید، ۲۵۰ میلیون شکل (۷۶ میلیون دلار) برای آن در سال خرج می‌کنید و ۳۵۰ کارشناس سایبری را برای آن به کار گمارده‌اید، کجاست؟ چرا تمام این امکانات نتوانسته‌اند از فرو افتادن پایگاه‌های داده اسرائیلی یکی پس از دیگری جلوگیری کنند.