هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 19:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 شهريور 1399 ساعت 10:44
يكشنبه 30 شهريور 1399 10:34 ساعت
2020-9-20 10:44:01
شناسه خبر : 339857
مراسم نهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از تقریظ حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای شامگاه  شنبه ۲۹ شهریور در قطعه شهدای گمنام بهشت زهرا (س) تهران برگزار شد و تقریظ ایشان بر کتاب «مربع‌های قرمز» رونمایی و منتشر شد.
مراسم نهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از تقریظ حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای شامگاه شنبه ۲۹ شهریور در قطعه شهدای گمنام بهشت زهرا (س) تهران برگزار شد و تقریظ ایشان بر کتاب «مربع‌های قرمز» رونمایی و منتشر شد.

به گزارش رجانیوز به گزارش همزمان با آغاز چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس، نهمین جلسه از مراسم پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه مراسم رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «مربع‌های قرمز»، شامگاه، شنبه ۲۹ شهریور با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در قطعه شهدای گمنام بهشت زهرا(س) تهران برگزار شد.

در این مراسم از تقریظ رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «مربع‌های قرمز» رونمایی شد. این کتاب به قلم زینب عرفانیان به رشته تحریر درآمده است.

 

به گزارش رجانیوز در این مراسم عطارزاده معاون مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با بیان اینکه مؤسسه دفتر حزب و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای براساس مأموریت‌های خود که حفظ، صیانت و نشر تفکر رهبری است در سال‌های اخیر قدم‌های ارزشمندی برداشته است، توضیح داد: در اندیشه مقام معظم رهبری دفاع مقدس گنجینه غنی و ذخیره بسیار عظیم در تاریخ ایران و اسلام است. در عرصه دفاع مقدس بود که فتح‌الفتوح امام یعنی پرورش جوانان خداجوی بسیجی شکل گرفت. در طول سال‌های گذشته هشت مراسم تحت عنوان پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت برگزار شد و 54 تقریظ رهبر معظم انقلاب توسط این مؤسسه منتشر شد.

 

عطارزاده گفت:‌انتشار تقریظ‌ها و یادداشت‌‌های رهبر انقلاب بر کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس و استقبال گسترده جامعه از آن آثار نشان‌دهنده علاقه آحاد مختلف جامعه به ویژه نسل جوان به این موضوع و مضامین است. بی‌شک آثار دفاعی و روایی دفاع مقدس که منبع آن خاطرات شفاهی است گنجینه ارزشمندی است که با استفاده از آن می‌توان دهها فیلم، سریال تلویزیونی و محصولات متنوع فرهنگی و مذهبی تولید و به مخاطبان مختلف در داخل و خارج کشور عرضه کرد.

 

در ادامۀ این مراسم که با حضور اهالی فرهنگ و ادب و فعالان حوزۀ مقاومت برگزار شد سرلشگر پاسدار سیدیحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا ضمن بیان اینکه شاید به برکت و عظمت این شهیدان یکی از درهای بهشت از اینجا باز شود، نهضت‌ خاطره‌گویی و رمان‌نویسی دفاع مقدس مهم‌ترین سازه تولید قدرت نرم و توسعه مکتب مقاومت برای ایران و مظلومان جهان است.

 

 

سرلشگر رحیم صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه 2 میلیون نفر بسیجی داوطلب با فرمان امام به جبهه‌ها آمدند و این حضور داوطلبانه بود و همین افراد پیروزی‌های بزرگی آفریدند، توضیح داد: کشف این معارف عالی و متعالی دفاع مقدس، کشف روحیات، تفکر، اخلاق و رفتار این انسان‌های مطلوب خدا در نوشته‌ها است و آنچه درباره حماسه کربلای ایران که در راستای حماسه کربلای حسینی رقم خورده را می‌توانیم به دنیا منتقل کنیم زیرا شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند و شهدای مدافع حرم راه قدس را باز خواهند کرد. بنابراین روح حاج قاسم‌مان آزادی قدس را به زودی محقق خواهد کرد.

وی در پایان این بخش چند خاطره از حضور فرزندان رهبر انقلاب در جبهه‌های جنگ تحمیلی بیان کرد و گفت:‌خاطره‌ام به فرزند ارشد حضرت آقا یعنی آقا مصطفی خامنه‌ای مربوط می‌شود. در عملیات بدر نزدیک دجله و فرات ایشان را دیدم که بالای تپه‌ای دیده‌بانی داشت نزدیک دجله، با فریاد از ایشان خواستم به سرعت از تپه پایین بیاید چرا که نزدیک خط مقدم بود و امکان خطر وجود داشت چراکه اگر ایشان شهید می‌شد می‌گفتند پسر رئیس جمهور شهید شده، یا اگر اسیر می‌شدند چند دقیقه بعد می‌گفتند پسر رئیس جمهور اسیر شده است. اما ایشان پس از تأکید من از تپه پایین آمد و چند لحظه بعد یک تیر مستقیم به تپه اصابت کرد و چند نفر از عزیزان را از دست دادیم. اما خاطره دومم مربوط به آقا مجتبی فرزند کوچکتر رهبر انقلاب است. رهبر انقلاب در آن زمان که رئیس جمهور بودند هر 2 فرزند خود را به جبهه فرستاده بودند. ایشان نیز در خط مقدم و مهران حضور داشت. اما کدام رئیس جمهور اینگونه فرزندانش را به جبهه و خط مقدم اعزام می‌کند؟ حتی حضرت آقا خودشان هم در جبهه‌ها حضور مستمر داشتند

 

 

حاج حسین یکتا راوی کتاب «مربع‌های قرمز» دیگر سخنران این مراسم بود و طی سخنانی گفت: در کتاب نام آیت‌الله احمدی میانه‌جی درج شده است. ایشان بارها می‌گفتند حواست را جمع کند این انقلاب تعزیه‌خوانی قبل از ظهور است ببین چه نقشی را بازی می‌کنید.

وی با اشاره به اینکه هرکسی که از دستش برمی‌آید باید خاطرات خود را از جنگ تحمیلی مکتوب کند چرا که اگر ما ننویسم دیگران به شکلی که خودشان می‌خواهند آن را می‌نگارند، گفت:جوانان و نوجوانان دهه‌های پس از جنگ منتظر شنیدن هستند از روزهای که ایثار و حماسه رقم خورد هرچه بنویسم و روایت کنیم باز هم کم است.

یکتا به تأکیدات رهبر معظم انقلاب برای کتابت خاطرات اشاره کرد و گفت: از خاطرات شهدا حججی‌ها درست شد، فرماندهانی که در میدان نبرد دفاع از حرم، شروع به دفاع از حرم آل‌الله کردند. همان‌ها چراغ هدایت و ستاره‌هایی هستند که آقا از آنها یاد می‌کنند. ما می‌توانیم با آنها راه را پیدا کنیم.

وی با تشکر از نشر فعال شهید کاظمی گفت: انتشارات شهید کاظمی انصافاً ‌عملیاتی کار می‌کند. من معتقدم مستقیم روح شهید احمد کاظمی این انتشارات را هدایت می‌کند و معتقدم این مجالس هم زیر نظر شهدا است چرا که هر کسی قلمی و قدمی بردارد نزد شهدا گم نخواهد شد.

در بخش پایانی این مراسم هدیه ویژه رهبر انقلاب که شامل عبای شخصی ایشان بود به حاج حسین یکتا تقدیم شد.

 

 

متن تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر این کتاب که روایتی از خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا در دوران دفاع مقدس و به قلم خانم زینب عرفانیان است، بدین شرح است:

بسمه‌تعالی

بسیار شیرین و جذاب نوشته شده است. ردپای چانه‌گرمیهای آقای حاج حسین یکتا در آن آشکار است. ظرافتهای برخاسته از ذوق و قریحه‌ی لطیف که در سراسر کتاب گسترده است، میتواند از نویسنده‌ی خوش قلم و چیره دست کتاب باشد و میتواند هم دُرافشانیهای راوی باشد. نقطه‌ی برجسته‌ی کتاب، یاد شهیدان و یاد حال و حضور ملکوتی آنان پیش از شهادت است که حقاً بسیار خوب تصویر شده است. ارادت راوی به مرحوم آقای حاج میرزا علی احمدی میانجی هم برای من جالب بود. آن مرحوم را حدود شصت سال به علم و تقوا و ورع می‌شناختم و به من لطف داشت. این کتاب ظاهراً چند روز پیش رونمائی شده است. برای من چندی پیش از این فرستاده بود و تماماً مطالعه شد.

26/04/97